2 éves kortól - Misu, a kisnyuszi sorozat
2-4 éveseknek
Írta és illusztrálta: Rotraut Susanne Berner
Fordította: Győri Hanna
Kiadó: Pozsonyi Pagony
Misu, a főszereplő kisnyuszi olyan, mint minden kisgyerek – okos, kíváncsi, örökmozgó, néha akaratos és makacs.
A rövid mesék kis hőse az első kötetben éppen próbál leszokni a pelenkáról, ismerkedik a számokkal, felfedezi a világot a szülőkkel, nagyszülőkkel.
Nem történik vele sem több, sem kevesebb, mint egy átlagos, kettő évesnél idősebb gyerekkel.
|
1. Misu, a kisnyuszi
Kiadás éve: 2015
Oldalszám: 64
Misu, a főszereplő kisnyuszi ügyes-bajos dolgai eleve-nednek meg ezekben a nyúlfarknyi mesékben - csupa olyan dolog, ami minden kisgyerekkel megesik.
Nincs kedve oviba menni, fogat mosni, öltözködni, annál inkább van kedve szülinapot ünnepelni (a negyediket, az ötödiket és a hatodikat, egy héten belül), cirkuszba menni vagy karácsonyozni - nyár közepén.
Rotraut Susanne Berner nevét a Böngésző-sorozatból ismerhetjük: ezúttal nemcsak rajzolóként, de meseíróként is bemutatkozik.
A Misu rövid, egy oldalas kis meséi segítenek a legkisebbeknek és szüleiknek feldolgozni a mindennapi problémáikat.
Rosszkedvű reggel
– Ma reggel rossz kedvem van – mondta Misu az anyukájának, amikor felébredt.
– Nekem is! – vágta rá anya, és odaült Misu mellé az ágy szélére.
– Csússz kicsit beljebb!
Misu odébb húzódott, és anya befeküdt mellé az ágyba. Ott volt velük Pingvin, Mackó és Kutyus is. Aztán mind az öten a fejükre húzták a takarót. Jó meleg volt alatta és sötét.
– Egy ijesztő kutyáról álmodtam! – mesélte Misu.
– Én is – mondta anya.
– Az enyém meg akart harapni! – folytatta Misu.
– Az enyém pedig meg akarta enni a reggelimet! – tódította anya.
– Ráadásul a popsimon – panaszkodott Misu.
– Ráadásul répamüzli volt kakaóval – sóhajtott anya.
– Répamüzli kakaóval? – kiáltott fel Misu, a hóna alá kapta Mackót, és vidáman kiugrott az ágyból.
Unalom
– Annyira unatkozom! – nyafogta Misu anyának. – Mit játsszak?
– Játsszunk unatkozós játékot! – javasolta anya.
– Unatkozós játékot? – kérdezte csodálkozva Misu.
– Az unatkozós játék közben nem szabad beszélni. Leül az ember a kedvenc helyére, és behunyja a szemét. Aztán arra gondol, amit a legjobban szeret a világon – magyarázta anya.
– Hm – mormogta Misu, és leült apa piros párnás foteljébe.
Anya a zöld fotelbe ült. Misu hunyorgott egy kicsit, aztán mindketten szorosan lehunyták a szemüket. Először a játékvonatra gondolt, aztán a plüssállataira és a szép, új rajzfüzetére, a vastag viaszkrétáira, amiknek olyan jó szaga van. Kinyitotta a szemét, és berohant a gyerekszobába. A nagy rajztömbbe rajzolt először egy pingvines mozdonyt, aztán egy játékmacit és egy kutyát. Anya is rajzolt egy képet.
– De hát ezen én is rajta vagyok! – kiáltott fel Misu.
– Hát persze – mosolygott anya. – Kitalálhatod, miért!
2. Misu mindenre kíváncsi
Kiadás éve: Pagony, 2016
Oldalszám: 64
Misu, a főszereplő kisnyuszi olyan, mint minden kisgyerek – okos, kíváncsi, örökmozgó, néha akaratos és makacs.
Nincs kedve cipőt húzni vagy szépen enni, nem akar lefeküdni, vigyázni a kistestvérére, legszívesebben egész nap tévézne. De imád az unokatestvérénél matracon aludni, az oviban a többiekkel játszani, kettesben kalandozni a papájával vagy társasozni.
Az egy-két oldalas, rövid történetek segítenek ráismerni a mindennapok nehézségeire és örömeire – gyerekeknek és szülőknek egyaránt!
Misu, a kisnyuszi nyúlfarknyi történeteit már ismerhetitek. Most végre további szösszenetekkel bővül a paletta: érkezik a Böngésző-sorozat méltán népszerű szerzőjétől, Rotraut Susanne Berner tollából Misu, aki mindenre kíváncsi. Már az első kötet is elvarázsolt a finom kis nyelvi játékaival, amit már a pici gyerekek is pontosan megértettek. A rövid történetek struktúrája, hogy adódik egy konfliktus, amit valamilyen erősen tükröt tartó komikum old fel.
Mindjárt az első történetben például Misu eldobja a rágóját, mert amúgy is csupa szemét minden. Apukája rászól, hogy nem kéne, Misu köti az ebet a karóhoz, és belerúg valami ragacsosba, ami felszedi a cipőjére a többi hulladékot. Az apukája viccesen megörül (remélve, hogy ezzel a kis ballépéssel Misu kicsit kizökken a durcából), és megjegyzi, hogy így végül is elmehet utcaseprőnek.
Az igazán vicces mégis az, amikor utána váratlanul belelép Misu rágójába. Így már mindketten mehetnek szemetet szedni.
A legjobb a szövegekben az, hogy nagyon jókat lehet nevetni a szülőkön. Bár sok történetben tényleg pókerasztalhoz méltó türelemmel, hidegvérrel és humorral oldják meg Misu szülei a „problémát”, sokszor előfordul az is, hogy ők a bénák vagy figyelmetlenek. És ez az, amit Misu szemszögéből Rotraut Susanne Berner remekül karikíroz.
Mindenkinek szívből ajánlom ezeket a mókás kis történeteket, de ne lepődjetek meg, ha belefuttok egybe, aminél majd azt érzitek „Pff, innen nézve ez tényleg így fest!”. Én már az első kis könyvet is nagyon szerettem, de azt hiszem, ez talán egy picit még jobb lett.
Forrás: pagony.hu
|
|