Mese a barátkeresésről, az elfogadásról és az őszinte szeretetről
2016.04.02. 02:09
Írta és illusztrálta: Szegedi Katalin
Kiadó: Csimota
Lenkával, aki pillanatnyilag ugyan csupán egy hat-hétéves forma kislány, ám már az első oldalon kiderül róla, hogy ízig-vérig nő! Indoklásképp hivatkozhatnánk arra a tényre, hogy a leányzó épp teliholdkor született, ami köztudottan női princípium, ám mégsem ez a legfontosabb, hanem, hogy Lenka egész pontosan „épp oly szép kerek lett, mint maga a telihold”.
A kerekdedség – mint tudjuk – csak manapság számít üldözendő tulajdonságnak, korábban a nőiesség, a teljesség, a tökéletesség szimbóluma volt.
"Palkó azt meséli el, hogy kicsoda az az elálló fülű, szemüveges, vékonydongájú kisfiú, akivel Lenka az előző kötet végén találkozik. Már eleve az ötlet nagyon jó: mint egy romantikus filmben, visszapörgetjük az időt, és megtudjuk, mi volt előtte, ki a másik. Palkó ugyanolyan élő figura, mint Lenka, valódi, saját élettel és problémákkal. Ő ugyanis nem túl gömbölyű, hanem túl vékony, gyenge – ahol a nőiesség fokmérője a vékony derék, ott a férfiasságé a vaskos tréfa és váll, amiben Palkó nem jeleskedik. Éjjel-nappal olvas, ahogy Lenka éjjel-nappal rajzol." (Szegedi Katalin)
|
"Egy hűvös októberi estén, fogyó holdnál született Palkó. Vajon ezért-e, vagy másért, ki tudja, de éppolyan vékonyka lett ő maga is, mint a hold sarlója."
Így kezdődik a történet, s hogy az októberi születésnek tudható-e be, vagy sem, de a képeken az ősz színe a meghatározó – a sárga különböző árnyalata, na meg persze a vörös, Lenkát jelképezve.
Szegedi Katalin nagyon bátran, és persze magabiztosan alkalmaz különböző technikákat, s több képén kimerészkedik a képi síkból. Sokszor a hétköznapi tárgyak kapnak új funkciót, ezzel is mintegy új szemléletre, játékra hívja az olvasót.
Ilyen például a könyv elején a muffin formából kialakított lámpa búra, a buborékos-fóliából megalkotott habos víz, a tujának álcázott babérlevél és a parafa dugóból kifaragott rozskenyér. (prae.hu)
- A képek kollázstechnikával készültek, a különféle színek és anyagok kombinálása miatt nagyon különös-varázslatos hatást kelt. Mi változott 2010 óta – az alkalmazott technikában?
- Semmi nem változott. Mivel egy könyvpárról van szó, a két kötetnek természetesen egységesnek kellett lennie. Tehát ez is ugyanazzal a kollázstechnikával készült, talán annyi a különbség, hogy a Palkó képein még erőteljesebben érezhető a térbeli hatás, mint a Lenkáéin. A színek is kicsit mások: Lenka karakteresen piros, Palkó pedig inkább okker színű.
- Más ez a Palkó, mint a Lenkás Palkó? Idősebb, nagyobb, bölcsebb most, hogyy főszereplő lett? Vagy ő ugyanaz, aki három évvel ezelőtt volt?
- Palkó pontosan ugyanolyan, mint ahogyan a Lenka című könyvben felbukkant. Nem változott, nem lett idősebb, csak ezúttal sokkal jobban megismerjük az ő személyiségét. A Palkó című könyv ugyanis nem folytatása Lenka történetének, hanem a párja. Egyszerűen kiegészíti azt.
- Mit lehet tudni a cselekményről?
- A mese ugyanazt a napot meséli el, a két gyerek találkozásának pillanatát, csak más szemszögből. Megtudhatjuk, honnan indult Palkó, milyen viszontagságokon ment keresztül, amíg megpillantotta Lenkát.(magyarultanulokblog)
|
|