Fogd rá a Jetire - Nokedli mesék
Lengyel Szilvia 2016.07.07. 22:50
Írta: Boncsér Orsolya: Fogd rá a Jetire - Nokedli mesék, illusztrálta: Csordás Levente. Naphegy Kiadó, 2015., 32 oldal
Egy kis Jetizés
Ez a jeti nem valami félelmetes, szőrös állat, sőt. Inkább vicces, de leginkább még a mesében sem létezik. Ő az a szegény pára, akire rá lehet fogni minden rosszaságot. Van család, ahol a kis testvér vagy láthatatlan besurranó az oka mindennek.
Ebben a könyvben a jetire osztották a hálátlan szerepet. Minden bűnt rá kennek, ha akarja, ha nem. Háziszörnyünk persze letagadja a falfirkát és a tortaevést. Érthető, egy jetinek is lehet önérzete.
Verseskönyv ez a 2–5 éves korosztálynak, ám szórakoztatja a felnőtteket is. Mint a Shrek-féle animációs filmek, amikért a felnőtt nyúzza a gyereket, hogy azt nézzék és ne valami királylányosat.
|
Az emberi tulajdonságokkal sokszor, de humorral mindig felvértezett állati szereplők a mi életünket élik, rólunk készült karikatúrák. Gügyögéstelen a könyv, viszont van benne poénhalom meg felnőttes szavak, kifejezések is, bizony. Mert ugyan melyik gyerek tudja, mi az a flambírozás, amikor még az apukák zöme sem?
Ezeket el kell magyarázni, így okosodik a lurkó. Nem baj, ha nem az ovis saját szavait variáló, esetleg szájbarágós babakönyvet forgatunk. Az ilyen jetisből lehet igazán tanulni. És ha már a tanulásnál tartunk, nemcsak a főzésről, hanem a habzsolásról is képet kapnak a kicsik, meg magamutogatásról, üzleti alkudozásról.
Csordás Levente rajzai újszerűek és nagyon mókásak. Jól el lehet molyolgatni rajtuk még szöveg nélkül is, remekül kiegészítik Boncsér Orsolya szórakoztató szövegét. A Nokedli mesék első kötete nem csak könyv. Egyben iPadre letölthető alkalmazás is, amelyen belül még idegen nyelvre is le lehet fordítani a verseket és játékokat: https://www.facebook.com/NokedliApps/
Ezért aztán ne csodálkozzunk, hogy a mosómedve, aki nem szeretett mosni, kesztyűt rántva végül úgy kisúrol mindent, hogy még okostelefont is találunk a teregetőn. A mai gyerekeknek ez olyan természetes, mint egy fél pár zokni. Na, nem az, hogy a szárítón lóg, hanem a létezése. Egy mai mese grafikájába már ugyanúgy belefér a mobiltelefon, mint mellette egy macska vagy kacsa.
Könyvet összefirkálni nem szabad, a belső borítók mégis erre csábítanak. A versekben található tárgyak, növények szép, rendezett sorokban ácsingóznak kiszínezés után – lehetetlen megtiltani a gyereknek, hogy belepingáljon. Különben is: nem ártunk vele. Jópofa az ötlet.
Ha már a jóból keveset adnak – hisz olyan hamar végig lehet száguldani a hat versen –, nagyon reméljük a gyerekkel együtt, hogy a folytatásra nem kell sokat várnunk. A szerzőpáros biztosan tartalékolja a többit, mint ahogy az egyik főszereplő hörcsög – tőle ez el is várható. Ha nem fukarkodnak vele, és belátható időn belül megkapjuk a többi mesénket is, akkor nem morgunk, és megegyezünk, mint a százlábú a cipőboltban.
Lengyel Szilvia
Forrás: olvassbele.com
|
|