Dettikéről és más istenekről
2017.01.28. 21:04
10 éves kortól
Illusztrálta: Treszner Barbara
Kiadó: Csimota, 2016
Oldalszám: 140
A ZSŰRI LAUDÁCIÓJA
Ebben a meseregényben nem mi csodálkozunk rá a varázsvilágra, hanem magunkat látjuk egy mágikus lény – egy láthatatlan barát – szemszögéből. A hang bátor, szemtelen és cinkos, a szöveg egyszerre humoros és elgondolkodtató.
A történet maga szilánkos, de a "nőtté válás" vonala mégiscsak ad neki egy gerincet. És lehet, hogy lesz folytatása? Mi bízunk benne!
"Balambérnak hívnak, és a kulcslyukban lakom. Szép, tágas kulcslyuk, van benne minden, ami egy kulcslyukba kell. Erdő, mező, füvek, bogyók, ház. Szóval pont olyan, mint a többi, nincs benne semmi különös. A házamat bokrok veszik körül, mindenféle színes bogyók nőnek rajtuk, szárnyas izékre lehet lövöldözni a magjukkal. Állatok is laknak itt, például nyüvek meg szúk. Nekik fel lehet ülni a hátukra, meg tudnak varázsolni, de hogy melyik melyik, azt mindig elfelejtem, mert egy kicsit feledékeny vagyok."
Képzeletbeli barátja mindenkinek van. Annak is, aki nem tud róla. Ő az, akit szobánk csendjében félhangos kérdésekkel zaklatunk, aki tartja bennük a lelket és elviszi helyettünk a balhét; ő az az örök, aki még akkor is ott löki a sódert a fejünkben, amikor épp egyedül vagyunk.De vajon hogyan lát bennünket ő?Hogyan látja a szüleinket? És mit érez akkor, amikor először akad kihívója egy valódi barát személyében?
|
„A muter meg a dzsinnek nem mesekönyv, most azonban tényleg ilyet írtam, noha nem kizárólag gyerekeknek” — mondta el az MTI-nek a szerző.
Mint kiemelte: kevés könyv szól a tízéves körüli korosztályhoz, ezért elsősorban őket kívánta megszólítani, de az eddigi visszajelzések alapján a felnőttek is ugyanennyire élvezik a szöveget.
A főhős, Dettike egy tíz év körüli kislány, Balambér, a narrátor pedig az ő képzeletbeli barátja, aki a kulcslyukban lakik. Balambér korábbi epizódokat is felidéz Dettike életéből, így egyfajta nevelődési történetnek is lehet mondani a könyvet — jegyezte meg Elekes Dóra.
Az egyik téma például, hogy mi történik, mikor az első igazi barátságát megköti az ember. A Dettikét már kiskora óta kísérő Balambér ezt tragédiaként éli meg, mert úgy érzi, hogy kezd eltűnni, míg végül közösen meg nem oldják a konfliktust — hozott példát.
Elekes Dóra elmondása szerint Dettike egyedüli gyerekként nevelkedik egy átlagosnak mondható családban, ahol a szülők sokat dolgoznak, ezért gyakran fáradtak és türelmetlenek, de a család azért működik. A komolyabb problémák Dettike barátnőjén keresztül jelennek meg, akinek elváltak a szülei. A saját eltűnését a narrátor úgy akarja megakadályozni, hogy a fejébe veszi: ha a riválisnak tekintett másik kislány visszakapja „ellopott” apukáját, akkor talán eltűnik a színről.
Közben Dettike vagány kislányként persze mindenfélét kipróbál: kihasználva, hogy a barátja tud varázsolni, egy időre fiúvá változik, majd megpróbálja, milyen lehet a barátnőjének lenni, így egy másik családot is belülről láthat az olvasó. De Balambér segítségével megszelídíti az ágy alatt lakó Érdekes nénit is, aki leharapja a gyerekek onnan lelógó testrészeit, majd felkerekednek, hogy visszaszerezzék az apukát, ami természetesen nem sikerül, mint ahogy a való életben sem szokott — árulta el a szerző.
Treszner Barbara illusztrációinak jól sikerült megragadniuk a könyv kicsit abszurd, kicsit groteszk, helyenként mégis érzelmes világát, amelybe a közönség korábban Pelsőczy Réka rendezésében részben már betekinthetett — mondta el Elekes Dóra. (Forrás: MTI)
|
|