Szalma Edit (6) Papírszínház-mesék
2017.02.22. 00:52
A róka és a holló - A holló meg a róka
Írta: Jean de La Fontaine
Fordította: Rónay György, Kosztolányi Dezső
Jean de La Fontaine két leghíresebb fabulája a pórul járt rókáról és a hiú hollóról.
Szalma Edit festett képei teszik a két történetet még tanulságosabbá.
A három toll - Grimm fivérek meséje
Mese a legkisebb királyfiról, akit idősebb testvérei folyton lebecsülnek és kigúnyolnak látszólagos együgyűsége miatt. Oktondi királyfi bátyjaival versenyezve, próbákat kiállva küzd meg a királyi koronáért és mindenki legnagyobb meglepetésére ő lesz az, aki képes lesz megszerezni azt apjuktól.
|
A mese hőse a legkisebb királyfi, akit idősebb testvérei folyton lebecsülnek és kigúnyolnak látszólagos együgyűsége miatt. Oktondi bátyjaival verseng a királyi koronáért és mindenki legnagyobb meglepetésére a legjobban teljesít és végül nem csak a királyságot nyeri el, hanem a legszebb és a legügyesebb feleséget is.
A mese címe arra a sorsfordító pillanatra utal, amikor a király három tollat fúj a levegőbe, hogy azok döntsék el, merre induljanak a királyfiak, hogy megtalálják a legszebb szőnyeget, gyűrűt és feleséget.
A papírszínházas felolvasás még inkább fokozza a drámaiságot. A gyerekek az első olvasás után azonnal kérik a másodikat és minél inkább ismerik a mesét, annál inkább szeretik, mert ők Oktondinak drukkolnak. A mese végén – technikailag a 16 papírszínházas karton nulladik oldalán – Fekete-Szabó Viola gyógypedagógus elemzése olvasható a meséről, amely jó mankó a szülőknek, hogy megértsék a gyerekek “tökfilkó” érzését és annak leküzdését.
A Három toll igazi Grimm-mese, amely nem finomkodik, és éppen ez kell ahhoz, hogy reményt tudjon nyújtani azoknak a gyereknek, akiknek valamilyen megpróbáltatást kell elszenvedni. Megpróbáltatás pedig minden gyerek életében van, csak mi felnőttek nem vesszük észre vagy bután elbagatellizáljuk.
A Grimm fivérek meséje alapján Szalma Edit illusztrációival készült el a Három toll című mese papírszínházas változata.
|
|