A hazudós Egér, az előkelő Okker család leszármazottja, a nemes Ultramarin, továbbá a Kék meg a Sárga mellett remekül egyénített mesefigurák, varázslatos szereplők lépnek színre Lázár Ervin meséiben.
Az igazságtevő Nyúl és társai közül egyik-másik ismerős a klasszikus állatmesékből, de a régi tanulságok ízig-vérig modern “hangszerelésben” jelennek meg; sok a humoros, groteszk elem a történetekben és a remek rajzokban egyaránt.
A szerző bölcs, rövid és tanulságos meséinek szereplői között egyes állatok ismerősek lehetnek az olvasó számára pl. La Fontaine történeteiből. Hangvételük nemegyszer groteszk, de ugyanakkor humoros is.
Lázár Ervin legnépszerűbb mesegyűjteménye szüntelen játék a szavakkal, műfajokkal. A sok lírai, álomszerű kép és hang humorral párosul. Jól megférnek egymás mellett a kötetben a szokatlan csattanójú állattörténetek, a népi hagyományból merítő írások és a rövid, abszurd mesék.
A Móra Kiadó új Lázár Ervin-sorozatában Molnár Jacqueline festményei illusztrálják a huszonkét mesét.
„Vassal, vérrel, vencsellővel. És szeretettel.”
Tartalomjegyzék
Mese Julinak
Az igazságtevő Nyúl
A fába szorult hernyó
A hazudós Egér
A Nyúl mint tolmács
Szurkos kezű királyfiak
Mese-reggelre
Ödönke és a tízemeletes
Szökevény szeplők
Két Reggel
Mit ugrálsz, Hideg?
A Kék meg a Sárga
A lyukas zokni
Virágszemű
Nagyapa meg a csillagok
A molnár fia zsák búzája
A kislány, aki mindenkit szeretett
Ha három lábon gyábokorsz
Álmos Palkó
A nagyravágyó feketerigó
Rácegresi és Pácegresi
A Hétfejű Tündér
Lázár Ervin megmutatja Csodaországot, azt a világot, ami bennünk, és körülöttünk van. Csak le kell pókhálózni róla a rémálmainkat, és figyelni, fülelni. Menni, csodát keresni, és csodára lelni. Nem tökéletességre, csak apró varázslatra várni, és megtalálni. Zsebre tenni, hogy későbbre is jusson. Mert Csodaország nem rózsaszín, hanem ezerszínű. Ahol az éjszaka sötét, de a csillagok pont ezért olyan gyönyörűk.
Csendes csodák
Ne várd, hogy a föld meghasadjon
És tűz nyelje el Sodomát.
A mindennap kicsiny csodái
Nagyobb és titkosabb csodák.
Tedd a kezedet a szívedre
Hallgasd, figyeld, hogy mit dobog,
Ez a finom kis kalapálás
Nem a legcsodásabb dolog?
Nézz a sötétkék végtelenbe,
Nézd a kis ezüstpontokat:
Nem csoda-e, hogy árva lelked
Feléjük szárnyat bontogat?
Nézd, árnyékod hogy fut előled,
Hogy nő, hogy törpül el veled.
Nem csoda ez? – s hogy tükröződni
Látod a vízben az eget?
Ne várj nagy dolgot életedbe,
Kis hópelyhek az örömök,
Szitáló, halk szirom-csodák.
Rajtuk át Isten szól: jövök.
uveghegyentul
Ha lehet ilyet mondani abszolút, Lázár Ervin fanok vagyunk. Bab Berci kalandjaival kezdtünk kb. 4-5 évesen, azóta nincs megállás. Aki egyszer beleszeret a Lázári stílusba, az onnantól kezdve magasra teszi a lécet. Az a különlegessége, hogy több rétű, minden életszakaszban egyre többet értünk meg a történeteiből, ezáltal mindig újat tud tanítani számunkra. Ugyanakkor minden korosztály tud rajta nevetni vagy sírni.
A Hétfejű tündér egy mesenovella válogatás, mind-mind a saját tanulságával, amely természetesen minden történetnek van, csak hol az egértől, hol egy kislánytól tanuljuk azt meg.
Az én személyes kedvencem A kislány, aki mindenkit szeretett, igazi mélyen elgondolkodtató szomorú történet. Domek pedig mivel már jól ismerte Mikkamakkát, minden mesének örült, amelyben újra hallhatott róla. És, hogy mennyire maradandóak voltak számára ezek a mesék, csak az bizonyítja jobban, hogy napokkal a mese elolvasása után is csak azt kérdezte:
- Anya, mit jelent – Ha három lábon gyábokorsz a kálán pugra nem tudsz menni.
Nektek melyik a kedvenc mesétek ebből a kötetből?
|