A történet Isztambulban játszódik. Mustafa egy nap talál egy izgalmas hirdetést az újságban:
„Magándetektív-iroda
fiatal, okos és szorgalmas
munkatársakat keres”
Kihasználva a vakáció szabadnapjait, apja – a rendőrfőnök –, segítségével azonnal munkába is áll. Főnökét megpillantván nem sok jóra számít; fiatal, hosszú hajú, kihívó öltözködésű vidám alak Ömer, mint egy túlméretezett gyerek. Ám a látszat csal! Ömer Mindentmegold detektív maga mellé veszi, és mindjárt az első munkanapon különleges dolgok történnek: eltűnik a Szulejmán Dzsámi kupolája, és az Elsüllyedt Palota (jó, hát gyerekkönyvről van szó…).
Ami ezután vár Mustafára, azzal nem számolt: valódi detektívek gyűrűjében találja magát, egy valódi bűncselekmény után nyomozva, aminek megoldásához magának is valódi nyomozósegéddé kell válnia.
A könyv egy gyerek szemszögéből mutatja be Isztambult, hogy mennyi minden felfedezni váró dolog található itt. Tehát útikönyv kiindulópontnak is használható. De nemcsak, hogy kiindulópont, hanem egyenesen arra ösztönzi az olvasót (gyerkőcöket), hogy járjanak a dolgok után. Egy külön fejezet hívja fel a figyelmet arra, hogy az interneten mindent meg lehet találni. Tehát amellett, hogy a könyv egy izgalmas és egyedülálló diák detektívregény, amolyan felkérés a további kutatásokra is. Egy-egy elcsippentett mondat (Tudtad...?), ami felkelti az érdeklődést, és arra ösztönöz, hogy utána járjunk a dolgoknak.
A könyvben megemlítik Hezârfen Ahmed Çelebi-t is, aki saját építésű sárkányrepülőjével leugrott a Galata-toronyról, majd pedig átszállt a Boszporusz felett. Most találkozok először azzal a verzióval, hogy Ahmed valójában nem is akart a Boszporuszon átrepülni. Helyette a másik irányba, az Okmeydan felé szándékozott szárnyalni. Csak túl erős volt a szél, és az elragadta, majd Ázsiában, a mai Üsküdar területen ért földet. Jó lenne erről forrást is találni, mert ez a verzió hihetőbbnek tűnik. És ezzel már mindjárt lehetségessé válhat, hogy Ahmed tényleg átrepülte a Boszporuszt. Mégha neki nem is ez volt az eredeti célja.
A Törökországban 7 kiadást megért történetből tehát nem csak különleges nyomozói technikákat tanulhatnak meg az ifjú detektívek, de Isztambul számos kulturális és történelmi sajátosságába is betekintést nyerhetnek Mustafa szemszögéből.
Megismerkedhetnek török hagyományokkal, legendákkal, kulturális és öltözködési szokásokkal, miközben végigkalauzolja őket Isztambul zsúfolt és sokszínű utcáin, legszebb örökségein. A tét, mely Mustafára nehezedik eközben nem kisebb, mint ezen nagy múltú történelmi kincsek megmentése.
Ömer Mindentmegold nyomozóirodája erősen ajánlott minden ambíciózus kiskamasznak!
|