Ifjúsági: Gondolj bele! sorozat
2018.02.25. 23:11
10 éves kortól
Miért vannak háborúk? Szeretni: kicsit, nagyon, őrülten - Volt-e nulladik pillanat?
Mi az ember? A bölcs Leó kutya beszélgetései filozófus barátjával
Myriam Revault d’Allonnes; Anissa Castel; Étienne Klein; Cécile Robelin és Jean Robelin
Illusztrálta:
Néjib Belhadj Kacem; Guillaume Dégé; Lionel Koechlin
Fordította:
Szőcs Imre
Kiadó: Babilon
Oldalszám: 68-92
A zsűri laudációja:
Nehéz lesz röviden méltatni a Gondolj bele! sorozat négy, magyarul is megjelent kötetét, hiszen mindegyik a filozófia egy-egy nagy kérdését taglalja. A tavalyi, Móra által kiadott Filóka sorozat követői lehetnek ezek a könyvek, hiszen már a tizenéves korosztályt szólítják meg. A szép kiállítású, a kötetek tartalmát kiegészítő illusztrációk, a kiemelések, alkalmanként széljegyzetben feltüntetett fogalmi definíciók vonzóvá teszik a taglalt témákat.
A klasszikus filozófia nagyjainak a témákhoz tartozó gondolatai is megjelennek, de az antik, klasszikus és helyenként a kortárs irodalom szemelvényei is helyet kapnak a nagy kérdések mentén felvetődő megannyi részletkérdés kapcsán. Alapozó könyvekkel van dolgunk, amelyek a tizenéveseken túl a felnőtteknek is hasznos olvasmányok lehetnek.
|
Gondolj bele! Miért vannak háborúk?
A háború gyűlöletes a szemünkben: mérhetetlen pusztítást és szenvedést hoz. Elképzelhető-e a világ háború nélkül? Mi különbözteti meg a háborút az erőszak más formáitól? Vajon a háború csupán a természetünkben rejlő agresszivitás megnyilvánulása, vagy a társadalmi élet velejárója? Változott-e a történelem folyamán? Minden háború egyforma, vagy esetleg megkülönböztethetünk igazságos és igazságtalan háborút?
Bonyolult kérdések, amelyekre nincsenek megnyugtató válaszaink. Mégis fel kell tennünk őket, mert alkalmat adnak, hogy elgondolkodhassunk, miként élnek együtt az emberek.
Gondolj bele! Szeretni: kicsit, nagyon, őrülten
Egy napon találkozunk valakivel, aki elbűvöl és elkápráztat. Megfoghatatlan érzés kerít a hatalmába, ami teljes lényünket átjárja. Ez a szerelem.
De mit érzünk valójában, amikor szerelmesek vagyunk? Mit jelent a nagybetűs szerelem? Irányíthatjuk-e érzelmeinket? Őrültség-e feltétel nélkül szeretni valakit, vagy inkább kegyelmi állapot, amely kitágítja számunkra a világot, és új értelmet ad az életünknek?
Gondolj bele! Volt-e nulladik pillanat?
Honnan ered a világmindenség? Ahogyan keletkezett, egyszer majd véget is ér? Miért jelent meg benne az ember? A legkínzóbb kérdéseink a kezdetre vonatkoznak. Mitológiai, vallásos, filozófiai értelmezések keresik rájuk a választ. A tudósok felfedezéseinek köszönhetően nyomon követhetjük a világegyetem történetét egészen a 13,7 milliárd évvel ezelőtti állapotáig, amelyet Nagy Bummnak (Big Bang) nevezünk. Ám milyen lehetett a Nagy Bumm előtti univerzum? Milyen lehetett az a különös valóság, amely megelőzött minden más valóságot? Senki sem tudja, ám ez semmiképpen sem akadálya annak, hogy beszéljünk róla.
Gondolj bele! Mi az ember?
Egy magányos filozófus egy napon különös teremtéssel találkozik: Leóval, a beszélő kutyával! Hamarosan élénk vitába kezdenek. Filozófusunk meg van győződve az ember felsőbbrendűségéről, hiszen csak az ember képes beszélni, gondolkodni, munkát végezni, társadalomban élni. Ám Leó kényelmetlen kérdései mélyen elgondolkodtatják. Vitájuk során szóba kerül a természet, a kultúra, a szabadság, a társas együttélés, a boldogság és még sok más. Rá kell döbbennünk, hogy embernek lenni nem is olyan könnyű dolog.
|
|