A katicabogár elveszett pöttyei
2018.04.02. 06:49
Írta és illusztrálta:
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2009
Paulovkin Boglárkának, az egyik legígéretesebb magyar illusztrátornak ez a kedves képeskönyve egy katicáról szól, aki elveszítette a pöttyeit. A szomorkodó katicán a tó állatai segítenek..
A katicabogár elveszett pöttyei című mese német nyelven is kapható a boltokban. Ennek a mesének a története egészen különösen kezdődött, hiszen a kis katica meséje először olasz nyelven született meg Paulovkin Boglárka tollából.
A szerző eddigi legsikeresebb könyve, melynek szövegét is ő írta, illetve magát a kötetet is ő tervezte.
|
Paulovkin Boglárka személyes gondolatai
Mesekönyv írásról, saját szerzői könyveiről:
„Én nem a művészetre gondoltam, amikor ezeket a könyveket készítettem, hanem egy mesére gondoltam és látványokra, amelyek egy jó gyerekkönyvként születnek meg”
Illusztrációról:
„Az illusztráció voltaképp mégiscsak alkalmazott művészet és így is áll hozzá az illusztrátor. Ahol pedig a szöveget is egy vizuális alkotó írja, ott a szövegben is hangsúlyosabbak lehetnek a személyes minőségek. Így ez egy különös műtárgy lesz, amelyek gyerekkönyvként is létre jöhetnek.”
Első könyvei, melyeket csinált ösztönös döntései során váltak mai formájukká. A mesék képi illusztrációja és szövege teljesen párhuzamosan fejlődött ki egésszé.
Ahhoz, hogy megéljen először a design felé fordult, majd elkezdett tervező grafikát tanítani, ekkor nagyon sokat trükköt lesett el nyomdászoktól.
„A designnal együtt máshogy kezdtem gondolni a könyvre, inkább design szemlélettel, úgy hogy a könyv egy tárgy, így a kép és a szöveg eleve nyers anyaggá vált és jobban belemertem nyúlni, alakítani rajta.”
Korszerű meséi a mai kor vizualitását tükrözik. A katicabogár elveszett pöttyei, első önálló könyve, melyet saját maga írt és illusztrált egyben.
„Hét-nyolc évvel ezelőtt, még egyetemistaként írtam meg ezt a történetet. Olaszországban már akkor is nagyon jó illusztrációs és meseíró pályázatok voltak. Ez inspirált arra, hogy tegyek egy próbát, később pedig ez adta az ötletet, hogy itthon is szervezzünk hasonló versenyeket. Ennek köszönhető többek között az Aranyvackor illusztrációs és meseíró verseny, amit kétévente rendezünk meg a Pozsonyi Pagony Kiadóval.”
A Pozsonyi Pagonnyal közösen kitalálta és megvalósították az Aranyvackor meseíró és illusztrációs pályázatot. Az Aranyvackor díjat négy éve alapította a Pagony Kiadó, s 2010-ben vette át rendezését a Magyar Gyerekkönyvkiadók Egyesülése. Paulovkin Boglárka az Aranyvackor Pályázat zsűrijének tagjaként így vélekedett a jelentkezőkről:
„A jelentkezők egyre komolyabban vették a kihívást: az elmúlt évek alatt sikerült elmélyíteni a köztudatban, hogy gyerekkönyvek készítése mind írói, mind illusztrátori, sőt könyvtervezői munkaként is egy komoly szakmai tudást, tehetséget igénylő feladat, nem pedig afféle műkedvelő tevékenység.”
|
|