Ugye, ti is szeretnétek, hogy egy egész áruház a tiétek legyen?
Hát még Szofi! Gyertek, lessetek be Szofi titkos ruhatárába!
Szofi vásárolni megy Mamával egy nagy áruházba. Mennyi csillogós ruha és mennyi tükör! Jól lehet itt átváltozósat játszani, főleg egy új baráttal…
Szofi és Tomi elszaladnak, és a boltban egyszer csak megjelenik két bohóc. Aztán egy fa és egy bokor. Majd két oroszlán. Végül egy hatalmas dínó! Ajjaj, mi történik itt?
Ami a gyerekkorban dől el...
Mit üzennek a gyerekmesék? Miért fontos a szerepjákék és hogyan lehet sztereotípiák nélkül nevelni, mesélni és játszani? Mire tanít a Szofi átváltozik című könyv? Olvass tovább!
Szofi, Harcos Bálint csalafinta hősnője már eddig is sokat segített a gyerekeknek és a szüleiknek.
Ha sorra veszed a sorozat köteteit, megtapasztalhatod, hogyan integrálja (szépen lassan) temperamentumos kislány a mamája által meghatározott szabályokat.
A legújabb mesekönyvben Szofi már egészen önálló kis ovódás korú lányka, akit a barátkozás és a világ felfedezése érdekel a leginkább.
Amikor a mamájával vásárolni indulnak a kislány fantáziáját magukkal ragadják a színes és izgalmas kellékek, a sok csillogó ruhaköltemény, és egyből átváltozós játékba kezd (az igazgató néni nagy örömére).
Óvodás korban a legfontosabb tevékenység a játék. A személyiségfejlődés szempontjából pedig a szerepjáték az, amivel a kicsik tét nélkül feloldhatják a bennük lévő feszültséget és kipróbálhatják a számukra izgalmas (felnőtt) szerepeket.
Szofi pedig még igazi barátra is talál a legújabb kalandja során! Tomival perdülnek-fordulnak és bohócok, fák, oroszlánok, rablók és dinoszauruszok lesznek a varázslatos átváltozásokkal.
Szofival és Tomival a kicsik és nagyok is bátorítást és ötleteket kapnak ahhoz, amit pontosan tudnak is a szívük mélyén: hogy a gyerekkor legnagyobb öröme a szabad játék és huncutkodás.
Ám ez még mindig nem minden... Mert a legújabb Szofi-mesének van még egy nagyon fontos (és a magyar gyerekkönyvek között progresszív) üzenete a kicsik (és nagyok) felé.
Szofi és Tomi a nemi szerepekkel is bátran játszanak, és a mamáik megtréfálására egymás szerepébe bújnak.
Ha a kisgyerekek korán nemi sztereotípiákba ütköznek, vagy nem engedik őket a nemi szerepekkel szabadon játszani, akkor a későbbi személyiségük, attitűdjük alakulásában mély sebeket ejthet.
A szétválastás pont óvodás korban kezdődik meg igazán, amikor már gyakran az intézmények és családok is sandán néznek a gyerekekre, ha nem a nemüknek "megfelelően" viselkednek.
Szofival és Tomival a gyerekek nemcsak szabadon lépkedhetnek a szerepek között, hanem a történetükkel arra is felhívják a figyelmet, hogy azonos jogokkal rendelkeznek: Szofi éppen annyira lehet csintalan, mint Tomi, éppen annyira szerethet rabló, oroszlán vagy dinoszaurusz bőrbe bújni, Tominek pedig nagyon is jól áll egy csinos kis sál a fején.
Válassz olyan mesét a gyerekednek, ami megerősíti őt a szabad játék nyújtotta lehetőségekben, és ami mentes a nemi sztereotípiáktól! Mutass rá Szofival arra, hogy egy kislánynak is jár a huncut gyerekkor!