A MIÉRT-KORSZAK miértjei
Az óvodás korú gyerekek beszédfejlődése igen látványos és egyben érdekes is. A miért-korszak is egy ilyen fejlődési lépcső egyik ismérve. Tévedés azt hinni, hogy csak a “miért” szócskával fog bombázni minket a gyerek; inkább kérdések halmazaként lehetne leírni ezt az időszakot.
A beszédaktivitás, 3-6 éves kor között ugrásszerűen megnő. A szituatív – azaz cselekvéshez, nem tárgyhoz köthető – beszéd, szinte észrevétlenül, fokozatosan megy át összefüggő gondolatmenet vezérelte kommunikációba – kontextusos beszéd. Ennek egyszerű oka van; a gondolkodás nyelvi kifejező eszköze a beszéd, a kettő pedig párhuzamosan fejlődik. Tehát minél többet beszél egy gyerek, annál jobban fejleszti a gondolkodását, és ez igaz visszafelé is.
Út a miért-korszakig és tovább
|
Mikor a kisgyerek – általában 3-5 éves kora körül – eléri a kontextusos beszéd időszakát, a gondolkodása bonyolultabbá válik, és egyszer csak kinyílik számára a világ. Ekkor köszönt be a miért-korszak.
Ezt az időszakot a folyamatos, szinte végtelennek tűnő beszéd és kérdezés jellemzi. Egyik kérdés következik a másikból – kilométeres kérdés-sort alkotva – gyakran teljesen elkanyarodva az első témájától. Ez, ami hosszútávon könnyen összehoz egy jó kis szülői agyzsibbadást. Ilyenkor próbáljuk magunkat emlékeztetni, hogy a gyerek nem azért kérdez – miértezik – folyamatosan, hogy minket kicsináljon.
A körülötte lévő világhoz, robbanásszerű kiváncsiság vonza, természetes, hogy tőlünk, a szüleitől várja a válaszokat. Próbáljuk az ő szintjén megválaszolni valamennyi kérdését, hisz a gyakori visszautasítás, egy idő után elveszi kedvét a kérdezéstől. Ennek pedig a szülő-gyerek kapcsolat látjhatja kárát.
A kérdések mögötti motiváció azonban, nem mindig tudás szomjból eredeztethető. Előfordul, hogy a gyermek arra használja, hogy a szülő ráfigyeljen, ne hagyja magára. Ezt nevezik szociális miért-korszaknak.
Mivel minden gyermek másként fejlődik – van, aki már 1 évesen két szavas mondatokban beszél, más pedig 2 évesen kezdi kimondani az első szavait -, így a miért-korszak ideje se kőbe vésett.
Fotó: pixabay.com
|
|