TOLERANCIA : Kuku és barátai - Ismerjük meg közösen a segítőkutyák világát! (Igaz történetek alapján) |
Kuku és barátai - Ismerjük meg közösen a segítőkutyák világát! (Igaz történetek alapján)
5-8 éveseknek
Írta: Loványi Eszter
Rajzolta: Simon Tibor
Kiadó: I & E Kft., 2015
Oldalszám: 44
A vidám illusztációkkal teli mesekönyvben megismerhetjük a segítőkutyák világának és fogyatékossággal élő gazdáik mindennapjait. Kuku, a hangjelző (hallássérült-segítő) kutya mesél a barátaival átélt kalandjairól.
A szereplőkön keresztül a gazdák életébe is betekintést kaphatunk, ugyanis Bors vakvezető, Jozi és Kúper mozgássérült-segítő, Amper terápiás, Risza pedig személyi (autista kisfiút) segítő kutya.
A gyógypedagógus-szociológus szerző, Loványi Eszter születése óta hallássérült. Az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar munkatársa, szabadidejében önkéntesként dolgozik a NEO Magyar Segítőkutya Egyesületnél. Mindennapjait egy hangjelző kutya könnyíti meg, különösen akkor, amikor nem viseli a hallókészülékét.
Kuku a hangok (pl. gazda nevének szólítása) és zajok (pl. ébresztőóra, kopogás, csengő, riasztó) jelzésével segíti gazdája életét. Ha valamilyen zaj hallatszik, a kutya először megkeresi, hogy mi történt, majd érintéssel figyelmezteti Esztert, és elvezeti a zaj forrásához, azt pontosan megmutatva (pl. ajtón vagy ablakon kopognak). A világon számos országban alkalmazzák a hallássérült-segítő kutyákat, azonban Magyarországon még kevésbé ismert ez a segítőkutya-típus.
|
Elfogadásra tanít a mesekönyv
A Kuku és barátai – Ismerjük meg közösen a segítőkutyák világát! című mesekönyv ötletét Loványi Eszter gyógypedagógus, szociológus szerző személyes tapasztalatai adták. Ugyanis Eszter hallássérülten született. Mindennapjait egy hangjelző kutya, Kuku könnyíti meg, különösen akkor, amikor nem viseli a hallókészülékét.
Eszter és Kuku – más kutya-gazdapárosokkal – szemléletformáló programokat tartanak együtt óvodákban, általános és középiskolákban, illetve munkahelyeken. Azt figyelték meg, hogy az óvodás és kisiskolás gyermekek még nagyon nyitottak, természetesként kezeli a sokféleséget, ezért a mesekönyv elsősorban számukra készült, igaz történetek alapján. A 44 oldalas, Simon Tibor vidám illusztrációival teli, ismeretterjesztő mesét tartalmazó kiadvány célja a vakvezető-, hallás-, mozgássérült és személyi (pl. autista kisfiút) segítő és terápiás kutyák világának, illetve fogyatékossággal élő gazdáik mindennapjainak megismertetése az érdeklődőkkel. A mesekönyvben mindent Kuku, a hallássérült-segítőkutya szemszögéből látunk. Kuku a hangok (pl. gazda nevének szólítása) és zajok (pl. ébresztőóra, kopogás, csengő, riasztó) jelzésével segíti gazdája életét. Ha valamilyen zaj hallatszik, a kutya először megkeresi, hogy mi történt, majd érintéssel figyelmezteti Esztert, és elvezeti a zaj forrásához, azt pontosan megmutatva (pl. ajtón vagy ablakon kopognak). A világon számos országban alkalmazzák a hallássérült-segítő kutyákat, azonban Magyarországon még kevésbé ismert ez a segítőkutya-típus.
„Az iskolának alapvető feladata az, hogy a gyermekekben a segítő magatartást, a másság elfogadását tanítsa, a szemléletüket módosítsa. (…) Ezért, amikor hallottam erről a kiadványról, egyből az jutott az eszembe, hogy valahogy bele kellene csempésznünk a magyar órába, mert kell, hogy azok a gyerekek, akik többségi iskolába járnak, és nem nagyon tapasztalnak sérült, vagy bármilyen fogyatékossággal élő embert a környezetükben, ők is tudják, hogyan viszonyuljanak hozzájuk a mindennapokban” – mondja Ágoston Gyöngyi, a Kodály Zoltán Általános Iskola magyar szakos tanára.
„A könyvet azoknak a szülőknek és szakembereknek (pl. óvópedagógusok, tanítók) ajánlom, akik szeretnék, hogy a gyermekek minél korábban megtapasztalhassák a másságot. Ezek az élmények azért is fontosak, mert ezáltal fejlődik a gyermekek empátiája, számukra nem lesz tabu ez a téma, amiről sokszor nehéz őszintén beszélgetni”- mondja a szerző.
A könyv a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület és az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar 2015. április 23-án, „Segítőkutyákkal az integrációért” címmel rendezett konferenciáján került bemutatásra, a Norvég Civil Támogatási Alap támogatásával.
Az első kiadás csak korlátozott példányszámban jelent meg, nagy figyelem kísérte, sok pozitív visszajelzés érkezett az Egyesülethez és a szerzőhöz. A második kiadás azért került forgalomba, hogy minden érdeklődő hozzájuthasson a mesekönyvhöz.
Forrás: napidoktor.hu
|
|