Mindentudók Klubja sorozat (4) A Nílus kincse
2019.09.27. 00:31
Oldalszám: 144
Kiadás éve: 2017
A negyedik kötetben egy régi térkép borzolja fel a kedélyeket.
A nyomozásba ezúttal a felnőttek is bekapcsolódnak, ami egyrészt jó, másrészt hátráltatja is a kis mindentudókat, hiszen a nagyok már nem hisznek a mesékben... vagy akad olyan, aki mégis?
Az izgalmas nílusi hajóút során megtanulják legyőzni félelmeiket a krokodilokkal való találkozásukkor, majd Abu Szimbel templomába érve sikeresen fejtik meg a Gutenberg-expedíció rejtélyét.
Részletek a könyvből
|
|
Kezdődik a kaland
Ezen fogjuk tölteni az egész hónapot?- kérdezte elkerekedett szemmel az öcsém, Robin. De nem volt menekvés. Apu és anyu már eldöntötte, hogy hajókirándulást szervez. Régészként évek óta nem vettek ki szabadnapot, és rájuk fért már a pihenés. Igazi ókori egyiptomi élményre vágytak, ezért kibéreltek egy olyan hajót, amely pontos másolata volt azoknak, amelyet II. Ramszesz korában használtak. Így az egész család egy hónapot tölthet el a Níluson…
A hajó fából volt, egyetlen vitorlával. Az egész szerkezet ránézésre alig volt kényelmesebb, mint mezítláb táncolni ezer rajzszög között. Nem is tudtam mit mondani, inkább nyeltem egy nagyot.
- Mit fogunk megnézni?- kíváncsiskodott Ahmed, az idősebb öcsém.
- Először Asszuánt- felelte anyu- Egyiptom egyik legősibb városát. Asszuánban volt egy nagy kőbánya, ott találták meg a híres, befejezetlen obeliszket… Ott van még a híres asszuáni gát is, és a városból ki tudunk autózni Abu Szimbelbe.
- Nem hiszem, hogy az ókori egyiptomiak autóval furikáztak volna- morogta Robin.
- Persze, hogy nem!- kiáltott anyu. – De Abu Szimbel az egyik legfontosabb egyiptomi templom, ezért ezt mindenképpen látnotok kell.
- Miért olyan fontos?- kérdeztem.
- Tudod Laura, ezt a templomot II. Ramszesz azért építette, hogy így éreztesse a hatalmát a kádesi csata után. Csodálatos templom, egyetlen sziklából faragták ki…
A Gutenberg-expedíció
Sir Alexander csak hallgatott, és a homlokát ráncolta. Pedig Robin a legszívesebben már a megfejtésen kattogott volna.
- Ez az üzenet egyáltalán nem értelmetlen - mondta roppant lassan Sir Alexander. – Éppen ellenkezőleg, nagyon is érdekes…
- Gutenberg nem annak a német expedícióvezetőnek a neve, aki Abu Szimbelben tűnt el?- kérdezte váratlanul apu.
- De igen.- bólintott Sir Alexander.
- De hogyan került ide egy üzenet 1963-ból?- kérdezte anyu.
- Hahó!- kiáltottam fel, mert tudtam, ha hagyom őket tovább zagyválni, mi, gyerekek, soha nem vesszük fel újra a fonalat. – Egy kukkot sem értünk az egészből!
- Persze, igazad van, bocsánat- szabadkozott Sir Alexander. – A Gutenberg-expedíció 1963 novemberében indult el Egyiptomba, hogy megtaláljanak egy titkos kincseskamrát Abu Szimbelben. Akkoriban minden régész kigúnyolta őket, hogy délibábot kergetnek, hiszen Abu Szimbel egyike a legalaposabban feltárt templomoknak, és senki sem hitt benne, hogy lehet még ott valamilyen rejtett helyiség.
- És megtalálták a kincset?- Kérdezte Robin.
- Senki sem tudja. Az egész expedíció eltűnt, senki sem hallott többé róluk…
(5) A sivatagi expedíció
|
|