Fütyülünk az uborkakirályra
2017.10.17. 16:43
6-10 éveseknek
Írta: Christine Nöstlinger
Fordította: Rónaszegi Éva
Illusztrálta: Tettamanti Béla
Kiadó: Móra Könyvkiadó, 1989
Oldalszám: 120
Mit tegyen egy átlagos család, ha egy szép napon egy uborkaforma emberkét talál a konyhájában, akiről ráadásul kiderül, hogy száműzött uralkodó?
A papa engedelmes alattvalóként kiszolgálja a csöppet sem kedves exkirályt, aki teljesen felborítja a család életét. A gyerekek azonban leleplezik az undok kis zsarnokot, s végül nem kis bonyodalmak árán a papa is belátja tévedését.
A népszerű osztrák írónő műve 1973-ban elnyerte az év legjobb német gyerekkönyvének díját. Fordulatos cselekménye, eleven nyelvezete jó szórakozást kínál az olvasóknak.
|
Nöstlinger két nagy témája, a társadalomkritika és a családkritika fonódik össze a Fütyülünk az uborkakirályra című regényében, amely elnyerte a Német Gyerekirodalmi Díjat (Deutscher Jugendbuchpreis).
A családba megérkezik az Uborkakirály, aki titokzatos pincelakókról hadovál, akik elüldözték, és akiket meg akar semmisíteni. Parancsokat osztogat és ideológiát termel. Az autoriter családmodell felé nosztalgikus érzelmeket tápláló apát rögtön behálózza (egy kis Tartuffe-allúzió), míg a többiek ellenállnak és ignorálják.
Az apa elhatárolódik családjától, és egyre kevésbé éli saját életét, az Uborkakirály fantazmagóriái egyszerűbb, világosabb útmutatást adnak. Még a pincelakók elpusztításán sem akad fönn. Csak legkisebb gyereke tart ki mellette, és az ő segítségével derül fény a gonosz tervre, amit aztán a két nagyobb testvér meggátol és segítséget nyújt a szerencsétlen pincelakóknak, akiknek pár homokozólapát is maga a modern technológia.
Nem hiányzik a humor, ugyanakkor nagyon is expliciten tárgyalja a nemzetiszocializmus kapcsán felvetődő erkölcsi kérdéseket: a személyes felelősséget, az átlagember befolyásolhatóságát és bűnösségét, az engedelmesség és hatalmaskodás együvé tartozását egy személyiségben.
A gyerekek bölcsebbek apáiknál.
VISSZA A KISISKOLÁS OLDALRA>>
|
|