Légy jó mindhalálig
2013.03.01. 01:02
- Írta: Móricz Zsigmond
- Oldalszám: 284
A Légy jó mindhalálig (1920) egyik legszebb regénye Móricznak, s talán legtöbbet forgatott műve. Fiatalok és idősek egyaránt szívesen olvassák vagy olvassák újra. Szinte részévé vált életünknek, mindenki megismerkedett vele gyermekkorában. A gyorsan múló idő, a tovatűnő ifjúság ellenére kitörölhetetlenül nyomot hagy bennünk Nyilas Misi sorsa, a debreceni kollégium, a könyv teljes világa.
A remekművek titka a lélek legmélyén keresendő: a Légy jó mindhalálig a mindenkiben meglévő vagy megbújó jóra való törekvés álmát és valóságát idézi meg s üzen könyörtelen hadat a jóra való restségnek...
Az írót ért igazságtalanságok Nyilas Misi sorsában fogalmazódnak meg. És amit a kisdiák annyi méltatlan szenvedés után szeretne, hogy emberiség tanítója legyen, azt akarja végül is Móricz minden sorával. A valóság ábrázolásán, sorsok és érzések felejthetetlen fölmutatásán túl a nagy író életművének egyetlen mondatban összefoglalható üzenete minden embernek és minden magyarnak: légy jó mindhalálig!
E-könyv>>
Légy jó mindhalálig - fekete-fehér, magyar filmdráma (1960)
Nyilas Misit úgy indítja édesanyja Debrecenbe a kollégiumba, hogy minden körülmények között a tisztességes utat válassza. Misi pakkot kap hazulról, de nincs ideje megnézni, rohan a vak Pósalaky úrhoz felolvasni az újságot, utána megteszi lutrin az öreg által megálmodott számokat. Társai időközben még a cipőkrémet is megeszik a csomagból, de Misit csak szegény édesanyja levele érdekli.
Misinek el kell tartania magát, Doroghyék fiát tanítja. Doroghy Bellának Török úr udvarol. Misi segíti a szerelmeseket, de Török visszaél a bizalmával. A lutrin bejönnek a megtett számok, de Török váltja ki az elvesztett reskontóra járó nyereményt. Doroghy és Pósalaky is panaszt tesz Misire, aki a rosszindulatú fegyelmi bizottság előtt hiába védekezik. Az igazság kiderül, de Misi már nem akar debreceni diák lenni.
Elérhetősége>>
|