Sünimanó
2015.05.28. 13:09
Írta: Mészöly Ági
Illusztrálta: Csílszentmhályi Berta
Kiadó: Cerkabella, 2015
Oldalszám: 284
A 2006-os kiadás után ismét megjelenik a Gyermekkönyvnapokra Mészöly Ági tüneményes családi meseregénye, melynek minden helyszíne és szereplője valóságos. Ugyanis nemcsak a sünökről szól, ahogy azt első hallásra gondolnánk.
Sünimanó egy manólány, akinek fekete színű süni-frizurája van, és egy véletlen folytán Egyéves Kötelékbe kerül egy második osztályos kislánnyal. Ennek a közösen eltöltött évnek a krónikája a regény, szeptembertől szeptemberig, egy budapesti, négy gyerekes, értelmiségi család mindennapjaival: karácsonyozással, farsangi bállal, húsvéti tojáskereséssel, lábtöréssel, bárányhimlővel, palacsintasütésekkel.
|
Manók pedig igenis léteznek! Sejtették ezt a Gedeon családban már régen, de igazi bizonyosságot csak akkor nyernek, mikor a nyolc éves Csenge lányuk a kora őszi bükki kiránduláson Egyéves Kötelékbe kerül az arasznyi Sünimanóval. A manólányka belecsöppen a négy gyerekes, kissé habókos, de imádni való család iskolába-óvodába járó hétköznapjaiba, ünnepeibe. Ancsa anyu farmerkabátjának zsebéből kikandikálva rácsodálkozik az emberek fura szokásaira, és valódi barátságot köt velük.
A manó-ember együttélés viszontagságain túl a cselekményt az teszi izgalmassá, hogy gonosz Hátsó Szomszéd rabszolgasorban dolgoztat 38 mindenféle erdei manót, őket próbálják Sünimanóék kimenteni. Az emberek világában ugyanis, mint kiderül, nagyon is sokan tudják, hogy manók nemcsak a mesékben léteznek, hanem a Mecsekben, a Bakonyban, a Pilisben, a Mátrában, sőt a Nagykunságban is, sőt mi több, a manókkal való kapcsolatfelvétel szigorú szabályaival is tisztában vannak. A legfontosabb az, hogy Sünimanó a szabadítási akció közben valódi családtaggá válik.
A rengeteg izgalmas cselszövés természetesen megoldódik a család, a barátok, és a suli segítségével.
A szintén négy gyerekes Mészöly Ágnes könyvében a manó-mese szál finoman keveredik a mindennapi élet apró örömeivel-bánataival, mindez fergeteges humorral, bölcs szeretettel, közérthető, könnyed, időnként szlenges stílusban. A meseregény kisebbeknek is érdekes, de igazán élvezhető-érthető a kiskamasz korosztály számára válik.
|
|