Hanga Réka (3) Bibedombi szörnyhatározó - kritika
Révész Emese művészettörténész 2017.02.13. 23:13
Írta: Adamaik Zsolt
Kiadó: Cerkabella Könyvek, 2014
Oldalszám: 124
Hanga Réka a legjobb illusztrátor díjat kapta 2015-ben a Bibedombi szörnyhatározó illusztrátori munkájáért. "Hanga Réka illusztrációi elgondolkodtatók, és ugyanúgy, ahogy a szöveg a kép nélkül csökevényes, a kép a szöveggel, sőt sok esetben a képaláírásokkal együtt ad támpontokat egy-egy félelmetes vagy kevésbé félelmetes lény megértéséhez" (Besze Barbara)
„Ez pedig egy szörnyhatározó. Egy enciklopédia. Egy tudós mű. Ha szörnyet látsz elosonni az ablak mögött, üsd fel a könyvet, mondjuk mindjárt az A betűnél, hátha ott lakik a szörnyed. Ha gyanús a mocorgás az ágy alól, lapozz az R-hez. Nem tudod, hogy a Bibedomb hol terem? Irány a B betű. A szörnyek azért vannak, hogy lássuk, mitől félünk. Épp ezért, itt nem is nagyon fél senki sem. Néha megijednek, az igaz. De a megijedéstől nem kell félni. Azért van a Bibedomb, hogy ne kelljen. A Bibedomb tetején pedig ketten laknak: Kisujj néni és Talicska bácsi, a szörnycsősz. Meg a pici ház, piros tetős, fecskefészkes. Meg a kócos erdő körben, benne medve, róka, nyúl. Meg a szörnyek: nagyfogúak, kötekedők."
Adamik Zsolt képes szörnyhatározójában minden szörnynek saját meséje van: meghökkentők és annyi nyelvi játék, annyi humor van bennük, hogy a bátor olvasó rögvest az ágy alatt lapuló búmanó vagy a titokzatos szekrényben lapuló szörny keresésére indul. Ezek a lények ugyanis alapvetően nagyon mulatságosak. A képeskönyv olvasása közben, melynek leírásai Hanga Réka illusztrációi válok szemléletessé, még a lexikonhasználat is tökéletesen megtanulható.
Sokféle képi réteget halmoz egymásra Hanga Réka Bibedombi szörnyhatározója. A kortárs gyerekirodalom „Eszterházy-ja”, Adamik Zsolt sziporkázó szövege nem szabályos mese, hanem egy szörny-lexikon. Ennek megfelelően képei is vizuális kölcsönzésekkel, idézetekkel teli ábrázolások.
|
Van köztük középkori iniciálé, címerkép, száloptikával rögzített dagerrotípia, botanikai rajz, fiktív könyvborító és plakát – tehát egészében az alkalmazott képi világ gazdag tárháza. Mindemellett a szerző különös gondot fordít a képek magyarázatára, ahogy ez tudományos művekben lenni szokott.
Adamik olykor egyenesen hiperaktív, szófacsarásokkal, groteszk utalásokkal teli szövegét megnyugtatóan lekerekítik Hanga Réka ormótlanul kedves szörnyfigurái. Bár a rajzolónak nem sikerül tartania a lépést a folyamatosan stílust és szerepet váltó íróval, mindez megnyerő képi egységet biztosít az olykor kissé túlmozgásos szóáradatnak. Összességében a kettő, kép és szöveg, folyamatosan egymásra utaló egységet alkot, amelynek böngészése akár szülővel, akár szülő nélkül garantáltan izgalmas szórakozás.
"A kötet hátlapján olvasható, a képes szörnyhatározóról szóló, szellemesnél szellemesebb (fiktív) vélemények:
“Amióta a Bibedombi Szörnyhatározót forgatom, 70 százalékkal kevesebbet duzzogok az óvó néni miatt, és megeszem a főtt húst meggyszósszal. Merthogy van ám ezeknél sokkal rosszabb is.” Selyem Fanni, nagycsoportos, Avarosi Óvoda, jele: mazsola.
Adamik Zsolt és Hanga Réka Bibedombi szörnyhatározója nagyszerű olvasmány: mókával, sok-sok mulatság közepette, játékosan ismerteti meg velünk a bibedombi szörnyeket, s velük együtt megtanít bennünket szembenézni a saját szörnyeinkkel is, hogy többet már ne kelljen félnünk semmitől." (Zólya Andrea)
Egy kiállyállítás képei (Kisgombos)
Képek forrása: Kisgombos galéria
|
|