A csodafa
Írta: Marianne Poncelet
Illusztrálta: Takács Mari
Fordította: Tóth Krisztina
Zenéjét szerezte: Orbán György
Kiadó: Csimota, 2007
Oldalszám: 48
Mese a zenélő csodafát nevelő kertészről. Akár a jól ismert Péter és a farkas történetét a mesét itt is zene kíséri, mely alkalmat nyújt, hogy már az óvódások is megismerkedhessenek a komolyzenével.
A mese tanulságát maga a csodafa vonja le:
“Aki fát ültet, annak tudnia kell, hogy a fa gyümölcsét többnyire mások szedik le. Édes lenne a hála, de a kertész legyen türelmes, és ne várjon viszonzást; érje be a tudattal hogy unokái majd emlékeznek rá!”
Ezt az örök érvényű gondolatot pedig az olvasónak és a hallgatónak, kertésznek és csimotának nem nehéz kivetítenie az összes élőlényre.
A történethez komponált szimfonikus mű a Nemzeti Filharmonikusok tolmácsolásában a CD mellékleten hallható, narrátor Mácsai Pál.
“A zene mindig más arcát mutatja” – halljuk a lemezen, ezért változhat egy-egy darab kapcsán a véleményünk, a zene sokszínűségét, változatosságát élhetjük át.
|
A csodafa kertésze éjt-nappallá téve gondozza, öntözi, óvja fácskáját, minden gondolata körülötte forog: épp ezért nézi rossz szemmel, hogy a fa ágait a gyerekeknek nyújtja, fényét a pillangókra szórja, lombja pedig a madaraké, s mindenkinek muzsikál.
A fa cseperedését, a féltékeny kertész lelkében dúló viharokat, egy magát koldusnak kiadó rabló alakoskodását, a sunyiságot, az irigységet, az aggodalmat nem csupán Orbán György muzsikája tolmácsolja, de a hangok, hangszínek és hangszerek jelentőségére Molnár Szabolcs értő magyarázatai is felhívják a figyelmet. Ezeket a lábjegyzeteket szintén Mácsai Pál adja elő, természetesen a mese után.
A csodafa szimfonikussá komponált meséje a maga komplexitásában nem „csak” jól szeretni tanít, de élvezetes leckét ad zeneértésből is. A kertész pedig leckét kapott a csodafa megértéséből és elfogadásából – s mivel sikerült legyőznie féltékeny önmagát, a csodafa is tovább muzsikál, ágait a gyerekeknek nyújtja, lombja a madaraké, és a pillangókra szórja fényét.
A könyv gazdagon illusztrált, ezért puszta lapozgatása is élményt nyújt. Takács Mari modern rajzai kifejezőek és igen egyediek – olykor stilizál, felülnézetből mutat be szereplőket, különös részleteket emel ki. E színes rajzok képesek megragadni a pillanatokat, s átérezhető hangulatot sugároznak.
E mesét nemcsak a rajzok illusztrálják, hanem érdekes módon a betűk is. A normál szedésű betűk mellett találunk színnel, jóval nagyobb mérettel, illetve ferde sorokkal kiemelt szövegrészleteket.
|
|
|