Jobb anyukát akarok
2017.10.12. 01:41
6-9 éveseknek
Írta: Futová, Gabriela
Fordította: Balázs Andrea
Illusztráció: BALOGH, JURAJ
Kiadó: Minerva Nova, 2003
Oldalszám: 108
"Ma kaptuk meg a bizonyítványt. A mama szépen felöltöztetett, de közben össze is vesztünk egy kicsit. Sehogy se volt hajlandó belemenni, hogy nejlonharisnyát vegyek fel. Szerinte anélkül is megsülök, akkora a hőség. Igen ám, de a rádióban azt hallottam, hogy egy igazi nő nem jár harisnya nélkül. Még akkor sem, ha kint harminc fok van. Márpedig én igazi nő akarok lenni. Legalábbis ma. Ezen a nagy napon..." - kezdődik a történet.
- Eljöttem otthonról. Nem akarok már vele lenni!
- Katka, tényleg egyedül hagytad a mamádat? Nem lesz szomorú?
- Na és? Én is szomorú voltam, amikor nem vett nekem kutyát!
A szülők túl szigorúak, igazságtalanok? Néha legjobb volna világgá menni, jobb anyukát keresni! Katka elég elszánt ahhoz, hogy ezt meg is próbálja.
Kalandjai során sokféle anyukát megismer. Vajon mit szól hozzájuk?
|
A szegedi Minerva Nova Kiadó igényes megjelenésű, nagybetűs, szellemesen illusztrált könyvét mind önálló olvasásra, mind esti közös meseolvasásra ajánlom - utóbbival lehetőséget biztosítva a meghitt családi beszélgetésre.
„Soha semmit nem engedsz meg nekem! ... Az összes anyuka jót akar a gyerekének, csak te nem engedsz nekem soha semmit! ...
Ha tudni akarod, nem is szeretlek! Keresek egy másik anyát, sokkal jobbat, mint te!"
Meghökkentő cím, meghökkentő mondatok a 6-10 éveseknek szóló könyv főszereplőjének szájából. Tanúi lehetünk a gyermeki őszinteségnek, ahogy a kislány az első családtól elköszön:
"Azt hittem te igazi anyuka vagy, de tévedtem. Még főzni sem tudsz!"
De a többi helyen sem sokkal kíméletesebb:
"Én már nem fogok itt szolgálni!"
"Az undorító virslijét pedig egye csak meg maga!"
Együtt izgulhatunk Katkával a buszon, ahol jegy nélkül utazik, és jön az ellenőr; a lépcsőházban, ahol egy betörőt enged be gyanútlanul a barátnőjének lakásába; valamint az anyukája érkezését megelőző várakozáskor, amikor megtudja, hogy az édesanyját szállító busz balesetet szenvedett.
Futová könyvének főhőse elirigyli mások kívülről jobbnak látszó családját. Katka kettesben él anyjával, meglehetősen szerény körülmények között, nem telik se nagy nyaralásra, se új biciklire, és még aggódós is, nem engedi máshol aludni, sem korlátlanul tévézni. Még szerencse, hogy a szomszéd kislány és az unokatesók családja mind szuper. Ő ugyanis úgy dönt, hogy új családba költözik, mert ez a korlátozó környezet tűrhetetlen.
Miközben végigpróbálja a rokonait, egyre mélyebbre süllyed: mindenhol összevész a szülőkkel, és többnyire még sokkal borzasztóbb igazságtalanságok esnek meg vele, mint otthon.
Az anyja titokban végig követi telefonon az útját, de úgy tesz, mint aki szabadon hagyja dönteni. Miután kínos helyzetekbe keveredett pénz és tapasztalatok és további segítség híján, egy padon köt ki a házuk előtt.
Édesanyja elutazott, őt egy ismerős rendőr viszi haza. Csakhogy itt sem látják szívesen az egyre gyanúsabb külsejű, hajléktalannak tűnő kislányt. Sem szeretet, sem megértést nem igazán kap a nagybátyja házán kívül sehol.
A kényszerhelyzetek sodorják a szomszédukhoz, ahol kihúz pár napot, étlen, míg az anya dolgozik – végre megérti, hogy barátnője nagy szabadsága valójában egy örökké dolgozó anya melletti nagy elhanyagoltság. Éhség és szeretetéhség.
A könyvet egy fura betörő-leleplezős csavar zárja, ami teljes egészében felesleges, és agyonacsapja az anyával való viszontlátást, ahogy a kikényszerített bocsánatkérés is. Azonban az utolsó fejezetig szépen fel van építve a kislány útkeresése, nem kerüli ki a problémákat és nem szépíti a kilátástalan helyzetet, amibe juttatja magát.
A meseregény központi kérdése a szeretet elvesztésétől való félelem és az önelfogadás.
|
|