Gyermekkönyv: Háry - A rettentő magyar vitéz
2018.02.25. 22:55
8 éves kortól
Írta: Zalán Tibor
Illusztrálta: Kállai Nagy Krisztina
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2017
Oldalszám: 64
A zsűri laudációja:
Garay János obsitos figuráját, Háry Jánost, Kodály daljátéka és szvitje, Jankovics – Richly – Marsall mesefilmje és a filmmusical-ek után, 2017-ben, Zalán Tibor formálta meg újra és tette az irónia az önirónia és az önreflexívitás megannyi poétikai eszközének felhasználásával 21. századivá.
A költői remeklésnek köszönhetően ugyanis a későromantika nagyotmondó hőse nemcsak még-nagyobbat mondóvá vált (főként azáltal, hogy kalandjait még aprólékosabban és még bőségesebben meséli el, mint a korábbi Háryk), de a belső monológok, az önértelmező gesztusok folytonos jelenléte, a stiláris szintek váltakozása miatt „maibbá”, jellemében összetettebbé vált. Hol egy letűnt világ katonájának, hol korunk szuper-hősének látjuk, hol nevetünk rajta, hol meg pironkodunk azért, hogy kinevettük.
A szövegvilág és a főhős jellemének összetettségét Kállai Nagy Krisztina illusztrációi a képi forma- és színvilág, valamint a kompozíció és a nézőponttechnika változatosságával hangsúlyossá teszik; ötletesek, dekoratívak, változatosak és mégis mértéktartók a képek.
A poétikai eszköztár gazdagsága, a nyelvi, a helyzet és a jellemkomikum, a humor bősége miatt Zalán Tibor verses meséje nemcsak az irodalomra fogékony gyermekeket, kiskamaszokat, de minden bizonnyal, korhatártól függetlenül, a felnőtt olvasót is műveli és szórakoztatja.
|
"Rám nem mondhatja senki, hogy akérki.
Én János vagyok. A híres. A Háry.”
Róla szól a mese, a rettentő Háryról, aki legyőzte Napóleont, aki megmentette Mária Lujzát, akinek szabad bejárása volt Francihoz („nektek Ferenc császár”), aki megküzdött a hatalmas rákkal, a hatalmas polippal, a hatalmas sárkánnyal...
És mindezt most el is meséli nekünk.
Zalán Tibor a kortárs irodalm megkerülhetetlen, szokszínű, folyton változó alkotója, aki friss iróniát és szellemet hozott a magyar színházi életbe, miközben megélhetőbbé tette a klasszikusokat a gyerekekenek, mint eddig bárki.
A Pagony eddig A rettentő görög vitéz című antik mesejátékának a szövegkönyvét adta közre, most pedig Háry – A rettentő magyar vitéz nem kevézbé rettentő, ironikus és friss nyelven hagot találó története következik, ami leleménnyel hozza vissza a kalandos történetet nyelvi bravúrjait, újrateremtve a történetmesélés mindig aktuális játékosságát. Kállai Nagy Kriszta rajzaival 8 éven felülieknek remek olvasmány.
Háry János, a nagyot mondó, kiöregedett katona történetét Garay János írta meg először, Az obsitos című művében 1843-ban. Háry egy kiszolgált huszár, aki faluja, Abony kocsmájában a helyi bírónak és egy írónak/diáknak, na meg persze a kocsma népes társaságának meséli el hihetetlennél hihetetlenebb kalandjait, amiket persze a nagyérdemű közönség kissé hitetlenkedve fogad. Hiszen majd pont egy abonyi, pont a Háry bácsi lesz az aki legyőzi Napóleont, parolázik ('kezet fog') Ferenc császárral és még Mária Lujzát is kikosarazza.
Zalán Tibor újraverselte a nagyot mondó abonyi huszár történetét! A rettentő magyar vitéz cselekménye a Garay-féle szövegen alapszik, de merít a Kodály opera cselekményéből is. Zalán Tibor szövegének nyelve, nyelvi humora abszolút képes arra, hogy egy ilyen „régi” történetet szempillantás alatt ma is élvezhető olvasmánnyá varázsoljon. Be kell vallanom, időnként hangosan nevettem fel és egy percig sem untatott Háry bácsi előadása Zalán Tibor tolmácsolásában.
A kalandokat Kállai Nagy Krisztina ismerős illusztrációi segítik megeleveníteni és azt kell mondjam tökéletesen passzolnak a népmesei hőstettek világához a képek!
|
|