Egy fiú a csapatból
10 éves kortól
Írta: Igaz Dóra
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2018
Oldalszám: 144
Dani felkavaró mondatokat hall az iskolában. "Kevés vagy, mint Hitlerben a jóindulat" - mondja egy osztálytársa, aki később a haláltáborokat is emlegeti.
Dani kétségek között megy haza, és próbálja megemészteni a hallottakat. A szüleitől tudja, hogy ők zsidók, de ennél többet sosem sikerült kihúznia belőlük. Az internetet is segítségül hívja, de amit ott talál, attól csak még jobban megijed és összezavarodik. Amikor az osztálytársai kihagyják a focimeccsből, mivel hittanon alakítanak csapatokat, Dani végképp elkeseredik.
Aztán megismerkedik a barátja idős nagypapájával, és a bácsi egy napon mesélni kezd a gyerekkoráról és 1944-ről...
Tényleg így bánunk egymással?
Hogyan beszélj empátiáról, kirekesztésről és felelősségről 10-12 évesekkel?
|
Igaz Dóra (Nyár, nagyi, net) legújabb regénye nagyon bátor, a magyar ifjúsági irodalomban elsőként foglalkozik holokauszt elbeszélhetőségével, elgondolhatóságával, tabusításával és kibeszélhetőségével.
Hőseinek egy csapatnyi ötödikes fiút választott, akik szépen lassan kapcsolatba és diskurzusba kerülnek a szüleik, nagyszüleik gyerekkorával, megtapasztalva ezzel a legemberibb mechanizmusokat.
Igaz Dóra 2016-ban robbant be a magyar gyerekkönyvek világába a Nyár, nagyi, net című alsósoknak szóló regényével. A korosztály érdeklődését különösen felkeltő témavállalás, a digitális világról megfestett sztereotípiamentes valódi gondolatok, a kultúra változásának árnyaltabb megértésének a lehetősége, ugyanakkor a kisiskolások átlagos olvasási kompetenciáinak megfelelő nyelvezet gyorsan a gyerekek és felnőttek egyik nyári kedvenc olvasmányává tette a könyvet.
A szerző most a 10-12 éves korosztályhoz szól egy nagyon bátor, a magyar ifjúsági irodalomban elsőként jelentkező fókusszal: a holokauszt elbeszélhetőségével, elgondolhatóságával. Míg a Nobel-díjas Kertész Imre egy gyerek elbeszélőn keresztül tette megragadhatóvá az 1941-45-ben való létezést – úgy Igaz Dóra a mai fiatalok a témától, a kortól való távolsága, nehezebb kapcsolódása, elhallgatott, tabusított kérdései és gondolatai miatt más aspektust választott. A regényt a mába és Budapestre helyezte, hőseinek egy csapatnyi ötödikes fiút választott, akik szépen lassan kapcsolatba és diskurzusba kerülnek a szüleik, nagyszüleik gyerekkorával, megtapasztalva ezzel a legemberibb mechanizmusokat.
A regény főhőse az ötödikes Dani, aki saját identitásfejlődésében tisztázatlanul kering zsidó származása körül. Kérdéseivel egyedül marad, a szülei elzárkóznak a beszélgetéstől, sőt, a valódi, érzelmi alapú szülő-gyerek kapcsolattól is, miközben minden úgy tűnik, nagy gondot és figyelmet fordítanak Dani jövőjére. A beszéd lehetősége végül egy különös, nagyon 2018 Budapestjére jellemző kontextusban teremtődik meg, amikor a Dani a barátjánál van, és a nagypapa a fociról kezd beszélgetni a gyerekekkel. Csakhogy amikor annyi idős volt mint a fiúk, egész más volt csapatban gondolkozni a pályán és azon kívül. Mert bár ugyanúgy nemzeti és vallási szempontból is sokféle gyerekekből tevődött össze egy csapat, akkor megtörténhetett, hogy egyszer egy fiú váratlanul eltűnt a csapatból.
A regény tele van kiragadható mondatokkal, izgalmas dramaturgiai pillanatokkal, így remek lehetőséget teremt a beszélgetésre, otthon, sőt irodalom-, etika- és osztályfőnöki órákon is. Beszélgetésre nemcsak a holokausztról, hanem annak sokkal tágabb és összetettebb kontextusáról: az emberek egymáshoz való viszonyáról és kapcsolódásáról, felelősségről, identitásról, megbélyegzésről, kirekesztésről és empátiáról – a gyerekek nyelvén.
|
|