(1) Leonardo és a toll, amely megrajzolta a jövőt
KIiadás éve: 2019. november 20.
Oldalszám: 112
LEONARDO festő, építész, műszaki tervező, mérnök, filozófus és kutató volt.
Már a saját korában mítosszá vált, olyan nagy feltaláló volt. Ha a munkáit megvalósíthatták volna, Napóleon talán repülőgépen utazott volna, és mára talán már benépesítettük volna a Naprendszer bolygóit.
Megelőzte korát, sok találmányát csak évszázadokkal később tudta az emberiség megvalósítani.
Leonardo da Vinci megkerülhetetlen alak a legtöbb tudományágban. Egy igazi polihisztor volt, talán a valaha élt legnagyobb zseni. Rengeteg olyan találmánya van, amik a mai napig az életünk részei, a Mona Lisáról meg ne is beszéljünk…
Talán már észrevettétek, hogy a világegyetem a legkedvesebb témáim közé tartozik, ott kevesebb meglepetés is ért olvasás közben. Na de itt elképesztő mennyiségű infóval gazdagodtam!
Leonardo da Vinci élete hihetetlenül izgalmas volt már a kezdetektől. Kisgyermekként anyai nagyszülei nevelték, később vette magához édesapja, aki hamar felfedezte, hogy fia milyen sokoldalú tehetség, és segítette kibontakozni. Először rendkívüli kézügyességére derült fény, de rövidesen már a firenzei Santa Maria del Fiore bazilika épülésénél segédkezett, mint Verrocchio tanítványa. A könyvből az is kiderül, hogyan épült a középkor végén egy bazilika, és hogy mit keresett da Vinci a legtetején, 80 méter magasan.
Az utolsó tíz oldalon ezúttal is egy kis jegyzetgyűjteményt találunk. Csupa olyasmiről olvashattok, amiket da Vinci talált fel, vagy valamilyen formában élete meghatározó része volt. Például tudtátok, hogy a mentőöv és az ejtőernyő is a találmányai listáján szerepelnek?
Miközben követjük ezt a végtelenül érdekes életutat, bepillantást nyerhetünk mindenféle tudományágba, sőt, megtudhatjuk, hogy da Vinci és Botticelli még vendéglőt is nyitottak együtt! Egy kicsit megismerkedünk a késő középkori Olaszország mindennapjaival, történelmével is, ami után különösen izgalmas lehet egy firenzei nyaralás, felszerelkezve a rengeteg tudással, amit ebből a kis könyvből szereztünk.
Mindenféle tudomány egy extra perspektívát kínál, az élet összetettségének megértését segíti, és ha még szórakoztató is, az a legszuperebb.
Forrás: pagony.hu
konyvutca.blog
Szeretem azt írni az ifjúsági könyvekről, hogy nem csak gyerekeknek ajánlom, hanem felnőtteknek is, mert hiszem, hogy ezek a könyvek fiatalon tartanak bennünket felnőtteket is, és beszélgetések témája lehet gyermekeink és köztünk, ha egy-egy ilyen könyvet elolvasunk, vagy éppen kölcsönkérjük kedvenc olvasmányaikat, hogy mi is elolvassuk.
Ezt a könyv viszont a tudásunkat is gyarapítja, viccesen és szórakoztatva, mert olvasmányosan, színesen betekintést nyerünk Leonardo da Vinci sokszínű életébe, ami az ifjúságnak biztos jól jön, de nekünk éppúgy jól jöhet.
A könyvben megismerhetjük Leonardót kisfiúként, fiatalként, majd felnőtt férfiként, megtudhatjuk, ki áll a híres alkotások mögött, mi és ki inspirálta egy-egy művének elkészítésére és hogyan készültek el híres művei.
Egy közeli ismerősnek, egy egyszerű embernek tűnik Leonardo, akit szívesen megismerünk, örömmel olvasunk találmányairól, megtudjuk, hogy saját korában boszorkánysággal is vádolták és azt is, hogy a kontaktlencsét is ő találta fel.
Ő maga meséli el az életét, a szöveg képekre, és többéle írásmódra van tagolva, amely végig fenntartja a figyelmet és dinamikusságot ad az amúgy sem unalmas életrajzi elbeszélésnek. Olvashatunk találmányok, festmények, szobrok születéséről, Leonardo vándorlásairól, költözéseiről. Szerintem ez az egyik legszórakoztatóbb mód, ahogy tanulni lehet, úgy gondolom, ha gyermekeink ilyen módon megírt könyvekből tanulnának történelmet, művészetet és bármi mást, sokkal jobban élveznék a tanulást.
"Nagyapa elmondta, hogy a könyveket már lehet több példányban nyomtatni.
A módszert egy bizonyos Gutenberg találta fel, aki Mainzban született, Németországban.
De még jó néhány évbe telt, mire nálunk is alkalmazták.
Az újdonságok nem terjedtek olyan gyorsan, mit a ti időtökben."
******
"Hittem, hogy bármit meg tudok festeni. Édesapám egyszer hozott egy fakorongot, amelyet az egyik gazda számára akart befestetni. Sok kis szörnyet festettem rá, de olyan félelmetesre és ijesztőre sikerült, hogy apám megtartotta saját magának.
Később hatalmas összegért eladta. Megdöbbenteni, ámulatba ejteni...
Ez a műalkotások célja!"
(2) Hawking és a fekete lkonyvutca.blogyukak rejtélye
KIiadás éve: 2019. november 20.
Oldalszám: 112
STEPHEN HAWKING ugyanolyan kisfiú volt, mint bárki más: iskolába járt és a barátaival játszott.
De talán nem véletlenül csúfolták Einsteinnek már általános iskolában is... Ám az ifjú zseniről hamarosan kiderült, hogy egy ritka betegségben szenved.
Ő ennek ellenére dolgozni és élni akart: a világegyetem titkait kutatta. Korának egyik legnagyobb és legismertebb tudósává vált, Galileivel, Newtonnal és Einsteinnel emlegetik együtt.
Stephen Hawking a 20. század egyik legjelentősebb tudósa, nevéhez rengeteg elképesztő felfedezés fűződik. Egy olyan tudományágat választott hivatásul – elméleti fizikus volt – ami alapvetően igen nehezen befogadható a laikusok számára. Azonban Hawking zsenialitását nagyszerűen tükrözi, hogy remek érzékkel tett érthetővé az érdeklődők számára csavaros elméleteket.
A világegyetem szerintem nagyjából mindenkit érdekel, de megérteni egyáltalán nem könnyű a szinte felfoghatatlan távolságokat, mennyiségeket. Emlékszem, nekem apukám a fekete lyukakról órákig magyarázott, mire körülbelül felfogtam, miről is társalgunk éppen.
Szerencsére itt ilyesmitől egyáltalán nem kell tartani! A könyv Hawking egész életén végigkalauzol minket, az elbeszélő ő maga. A szerző ügyesen dobálja be a sztoriba az újabb és újabb kacifántos kifejezéseket és elméleteket, de ezeket szuperül megbontják a vicces kiszólások és karikatúra-szerű illusztrációk, amiken időnként hangosan nevettem.
De nem csak a fizika törvényeivel és a világegyetem titkaival ismerkedhetünk meg, ahogy haladunk előre a történetben. Szó esik mindazokról a dolgokról is, amik Hawking életére hatással voltak, például a hidegháborúról, a holdra szállásról, vagy arról a betegségről, az ALS-ről, ami miatt élete nagy részét tolószékben töltötte. A könyv utolsó pár oldalán található szószedet pedig érthető nyelvezeten elmagyarázza a gyerekeknek a legfontosabb világűrrel kapcsolatos fogalmakat.
Ha téged speciel semennyire nem érdekelnek a párhuzamos univerzum-elméletek, a szingularitás vagy a szupermasszív fekete lyukak, a gyereked viszont megállás nélkül ezekről faggat, arra is remek lehet, hogy te is megismerkedj kicsit a kifejezésekkel. De akár együtt is olvashatjátok, családi könyvként is szuperül működhet, hiszen számtalan olyan témát vet fel, amikről beszélgethettek.
Forrás: pagony.hu
konyvutca.blog
Az előző könyvről írt első mondataim erre a könyvre is igazak. Érdemes volt nekem is elolvasnom, mert némileg világosabbak lettek a fekete lyukak. Mármint a fejemben. Hogy tulajdonképpen mik is azok, hogyan keletkeztek, mivé lesznek és úgy egyáltalán egy csomó izgalmas dologról olvastam ebben a könyvecskében, érthető, világos, egyszerű megfogalmazásban.
Stephen Hawkingot is kisfiú korában ismerhetjük meg, mint az előző könyvben Leonardót, megtudjuk, hogy kisfiúként olyan volt, mint a többi gyerek, iskolába járt és sokat játszott a barátaival. Bár már akkor is nagyon okos volt.
A történetét a saját elbeszélésében ismerhetjük meg. Értelmiségi szülei mellett érdeklődő, nyitott gyermekké vált, és annak ellenére, hogy rengeteg könyvük volt otthon, Stephen viszonylag későn, 8 éves korában tanult meg olvasni, sőt 9 évesen neki vannak az osztályban a legrosszabb jegyei. Ugye, milyen hihetetlen?
Sok érdekes dolgot megtudhatunk még Stephenről, pl, hogy tudományos érdeklődését apja munkájának köszönheti, mert sokszor meglátogatja a kutatóintézetben, ahol apja beengedi a laboratóriumába és nagyon örülne, ha fia követné a kutatói pályán. De Stephent a fizika, a csillagászat vonzza,
Mindannyian tudjuk hová jutott el, de ebben a könyvben nagyon sok érdekes információt és tényt olvashatunk még róla, tanulmányairól, házasságairól, gyermekeiről, kutatásairól, elméleteiről és betegségéről.
Éppen annyira élmény volt olvasni, mint Leonardót, nagyon jó kis sorozat ez, könnyedén, játszva megtanulunk egy rakás új tudnivalót híres emberekről.
"A világegyetem nem érne túl sokat, ha nem azok otthona lenne, akiket szeretsz."
*****
"Ha beleestek egy fekete lyukba, mindig igyekezzetek kimászni belőle valahogy!"
*****
"De azért is akartam könyvet írni, hogy megmutassam, az emberiség milyen közel van
egy olyan átfogó elmélet létrehozásához, ami megmagyarázza a végtelenül nagyot
és a végtelenül kicsit. "
*****
"...ne csak a lábad elé nézz, nézz fel a csillagokra a fejed fölött!"
(3) Tesla és a kozmikus energiával működő gépezet
KIiadás éve: 2020. augusztus 03.
Oldalszám: 112
Nikola Tesla, látnok, zseni, kreatív és önzetlen feltaláló. Ő a megálmodója rengeteg olyan eszköznek, amiket a mai napig használunk, a rádiótól a távirányítóig, az elektromotoroktól a neonlámpán át a helyből felszálló repülőgépekig.
Kutatásai során arra kereste a megoldást, hogyan tudna egy olyan, környezetbarát és biztonságos szerkezetet létrehozni, aminek segítségével az egész világot el lehetne látni elektromos árammal, teljesen ingyen.
Nikola Tesla élete regénybe illően kalandos és hányattatott volt, róla mégsem szól annyi könyv és film, mint akár Da Vinci-ről vagy Hawkingról, pedig a világ egyik legjelentősebb feltalálója. Rengeteg találmánya és világraszóló újítása közül a legismertebb a váltakozó áram, ez volt a legfőbb kutatási témája is. De közel sem az egyetlen, Tesla találta fel például a távirányítót, ami szintén mindannyiunk életének szerves része.
Viszont annyi minden van, amit érdemes még tudni róla és a szabadalmairól!
Teslával minden olyan gyerek (és felnőtt) azonosulni tud, aki egy kicsit kilóg a sorból: gyerekkorában is igazi felfedező volt, folyamatosan bajba is került kísérletei miatt, egyszer például majdnem ledarálta egy vízimalom! Már ekkor is egyértelmű volt, hogy nagy dolgokra hivatott, állandóan feltalált valamit. Személyes kedvencem a gyerekkori találmányai közül a kilátógyűrű - ez ugyan sosem valósult meg (egyelőre!), de kitalálta, milyen szuper lenne, ha a Föld köré építhetne egy nagy gyűrűt, amit mint egy kilátót körbe lehet járni és megszemlélni a bolygót. Hát nem fantasztikus ötlet?!
Ha úgy érzed, fura szokásaid vannak, nyugi, Teslánál több biztosan nincs: evés közben a szájába vett falatoknak oszthatónak kellett lennie hárommal, különben kezdte elölről az egészet, séta közben számolta, hány lépést tesz és hány felhőt lát, és még sorolhatnám… Ezek az infók amellett, hogy nagyon érdekesek, emberivé is teszik a nagy tudósokat, pont ez az, ami miatt annyira szeretjük az Isteni Szikrák-sorozatot.
A 20. század eleje az elektromossággal kapcsolatos felfedezések kora volt: Teslát végtelenül érdekelték ezek a találmányok, kezdetben csak figyelt, majd szervesen be is kapcsolódott ebbe: akkoriban még csak az egyenáram használata volt ismert, ő volt, aki a váltakozó áramban rejlő temérdek lehetőséget felismerte.
Thomas Edisonnak is dolgozott többek között, de később nagyon rossz viszonyba kerültek, igazi áramháború tört ki köztük. Edison nem akarta elismerni Tesla érdemeit, és ezzel bizony nem volt egyedül: hiába a sok fantasztikus eredmény, életében soha nem ismerték el igazán.
Tesla életútja hihetetlenül izgalmas, és ez a kis könyv könnyed stílusban, izgalmasan vezet be minket a 20. század áramforradalmába, rengeteg érdekes információt tudhatunk meg hatalmas tudósokról és segít megérteni, hogyan működnek a tárgyak, amiket nap mint nap használunk. Aki elolvassa, soha többé nem fogja unalmasnak tartani a fizikát!
Forrás: pagony.hu
|