A magyar rajzfilm története
Dr. Bubó, Frakk, A kockásfülű nyúl, Mézgáék, Sebaj Tóbiás, A nagy ho-ho-ho horgász, Pom-pom, Barbapapa, Pampalini, Tom és Jerry, Pokémon, Dragon Ball. Hosszasan lehetne még folytatni ezt a felsorolást.
Egy közös van bennük: olyan rajzfilmek, melyeken nemzedékek nőttek fel - szórakoztatva nevelve - évtizedeken keresztül.
|
Akik már felnőttek, de még mindig szívesen vesznek meg egy régi, klasszikus meséket tartalmazó DVD-t, biztos, hogy azt mondják, nekik volt jobb dolguk. A mai gyerekek többsége azt sem tudja, mit hagynak ki azzal, ha nem ismerik az ügyetlen horgászt, a mindig szerencsétlenkedő vadászt vagy a hangosan motyogó gyurmaemberkét. Nekik a japán rajzfilmek futószalagon elkészített változatai jutnak, akik lelkesen harcolnak az éppen aktuális gonosz erők ellen. Szerencsére itt-ott még megbújik néhány igazi mese. Retromese, ha lehet ezt a szót használni.
Magyarországon a harmincas évektől kezdve egyre több animációs film készült. Ezek akkoriban főleg reklámok voltak. 1951- ben készült el Halász János és Macskássy Gyula közös munkája, A kiskakas gyémánt félkrajcárja című alkotás, amit ma az első magyar rajz-játékfilmként ismerünk.
A hatvanas években indultak a mai nézőnek is ismerős sorozatok, mint a Gusztáv, a Mézga család, Jankovics Marcell népszerű sorozata, a Magyar népmesék, vagy a Frakk, a macskák réme és a Kérem a következőt! Ezeknek már nagyban segített a televízió térhódítása és az, hogy egyre több ember számára elérhetővé váltak.
Az egész estét rajzfilmek közül 1973-ban készülhetett el az első, ez volt a János vitéz, Jankovics Marcell filmje. Ezt követte a Lúdas Matyi, később a Vuk és a Szaffi (Dargay Attila tollából), Háry János, Hófehér, Macskafogó. De ez egy másik téma lehetne, úgyhogy maradjunk a sorozatoknál.
Konkrétan miket és kiket szerettünk nézni estéről estére? A lista nem teljes, de köszönet a kollégáimnak, akik időről időre mondtak nekem egy elfelejtett mesét. A sorrend ezért kizárólag betűrend szerint halad, A-tól V-ig tart.
|
|