Tanácsok a televízió használatához
Mivel a gyermekeket - és különösen az óvodás korosztályt -, teljesen magával ragadják a filmek, figyeljünk oda mi, szülők, hogy összességében ne legyenek túlzsúfolva izgalommal, vagyis legyenek benne szünetek az okozott feszültség lecsengéséhez, a zenei és háttérzajokból álló aláfestés ne legyen nagyon hangos, az időtartam pedig ne legyen hosszú.
- Egy hároméves gyermek esetében a film időtartama ne haladja meg a 20-30 percet. Egy hosszabb videót pl. feloszthatunk több kisebb egységre pihenő szünetek közbeiktatásával.
- A gyermek testi reakciói megmutatják, hogyan érinti őt egy adott műsor nézése: teljesen beleéli magát a szereplők helyzetébe és átéli a látottakat. Amikor túlfűtött izgalmi állapotba kerül, rágja a körmét, rágcsálja, tekergeti a haját, befogja a szemét, fülét, vagy elbújik, és még sorolhatnánk. Ha a film befejeztével „megemésztetlenül” maradnak ezek a pszichésen megterhelő hatások, megemelkedhet a gyermek testhőmérséklete (kipirosodik a füle, szapora lesz a pulzusa és aznap rosszat is álmodhat).
- A gyermek korától függetlenül a szülők figyeljenek oda, hogy a tévézés és a lefekvés között elegendő idő teljen el játékra, hogy a palánta feldolgozhassa az élményeket: pl. kijátssza magából. Nagyobb gyermekek már a beszéd eszközével dolgozzák fel a tartalmakat. Megbeszélik egymással a film alatt vagy után a látottakat.
- Minden korosztályra érvényes, hogy lehetőleg a gyerekkel együtt nézzük meg a műsorokat, testi jelenlétünk különösen a kisebb nézőknek ad biztonságot.
- A nagyobbakkal megértően beszéljük meg a tartalmakat, - természetesen a problematikusakat is.
- Fontos tehát, hogy a szülők egyaránt figyeljenek a televízióban nézett műsorok minőségére és mennyiségére is.
- A tévécsatornák programjai helyett ajánlott a gyermek korának megfelelő dvd-k kínálatából választani,
- Érdemes a tévézést minden nap ugyanarra az időpontra (pl. felkelés utánra vagy lefekvés előttre) időzíteni. Így a gyermek hamar megtanulja, milyen filmekből válogathat, valamint hogy mennyi időt tölthet a tévékészülék előtt.
- Végül az is fontos a gyermeknek, hogy happyenddel végződjön a film és ő ezt még láthassa is, hiszen a feszültség csak akkor fog benne feloldódni.
Míg húsz-harminc évvel ezelőtt mindössze a két televíziós csatorna egyikén esténként műsorra kerülő mese jelentette a gyermekek számára a tévé vonzerejét, addig manapság a legtöbb háztartásban a DVD-lejátszón kívül több mesecsatorna is fogható, amelyekből a nap huszonnégy óráján keresztül áradhatnak a kedves, aranyos bábfilmek, a tanulságos sorozatok és éppígy az agresszív, zajos rajzfilmek is.
A mértéktelen tévénézés beláthatatlan károkat okoz a gyermek lelki fejlődésében, és összefüggésbe hozható a viselkedési- és tanulási problémákkal, az alvászavarokkal sőt a hiperaktivitással is. Tegyünk ellene, amíg nem késő!
<<Vissza
|