Fodor Sándor
2012.06.20. 13:09
Ki is volt ez a mosolygós, nyílt tekintetű, őszinte mosolyú bácsi, aki csak így él mindenki emlékezetében: Sanyi bácsi?
A nagy mesemondó, akivel kapcsolatban hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy nem mindig volt „bácsi”… Rengeteget utazott Erdélyország-szerte, nagyon sok gyerek, volt-gyerek őrzi a személyes találkozás emlékét szívében. Ő volt az az ember, akinek megadatott a kegy mindig gyermeknek maradni.
IN MEMORIAM FODOR SÁNDOR - videó>>
A weblapon olvasható gyerekkönyvek
|
A gyermekirodalom világába a Csipike-regénysorozattal tört be. A felejthetetlen erdei manó és barátai (Nyúl, Madár, Kukucsi vakond) kalandjai nehéz időszakban kezdődnek, amikor Csipike elhatározza, hogy „netovábbi” mértékben gonosz lesz. Tekintve a kort, melyben megszületett e regény, talán nem csoda, hogy az író ily helyezetben adja szereplője szájába a halhatatlan szavakat:
„ Csak azokon van hatalmam, akiket szeretek, és ártani is azoknak tudok.”
De végül győz a szeretet, győz a humánum! És folytatódnak a kalandok: Csipike és Kukucsi (1968), Csipike, a boldog óriás (1970), Csipike, az óriás törpe (1974), Csipike és a gonosz ostoba (1990), Csipike és Tipetupa (1996). Bár a Csipike elsősorban gyermekregény, mély humánuma, természetfelfogása, derűje és a háttérben rejtőző filozófiai mondanivaló a felnőtt olvasókat is megragadja.
A mű méltatói világirodalmi rangú alkotásként emlegetik, olyan regények méltó társaként mint az Alice Csodaországban vagy A kis herceg. Csipike általunk ismert alakjának ihletett megalkotója Rusz Lívia illusztrátor, jó néhány külföldi kiadás is ezt az ábrázolást vette át.
|
|