A MINDENSÉG KULCSA A MESE (3)
Varázsmesék – fabulák - műmesék
A mesehős, a szereplők emberfeletti és csodálatos – a világot, a szereplőket megváltoztatni képes – hatalommal rendelkeznek. Gyakoriak bennük a nem "evilági" szereplők. Egyéni tulajdonságaik és jellemzőik szinte minden ilyen mesetípusban azonosak. (Öreg banya, jóságos anyóka, táltos, tűzokádó sárkány, démon, kobold, manó, óriás, tündér stb.)
Talán ide vezethető vissza a világon elterjedt, részleges szabályokon, egyéni mesefűzésen, a szabad fantázia világán alapuló, cselekménnyel rendelkező, több szereplős, eljátszható "Fantasy" szerepjátékok sikere.
|
Mesék, tanítómesék, állatmesék
Eredetüket tekintve lehetnek népi bölcsességen, kollektív tudáson és tapasztalaton alapuló mesék, illetve konkrét szerzőhöz is köthetők. Kiemelkedő szerzők és művek:
-
Aesopus (Kr. e. VI. sz.): A róka meg az oroszlán
-
Apuleius (Kr. u. 158): Az aranyszamár
-
Heltai Gáspár (1510-1574): Száz fabula
-
Jean La Fontaine (1621-1695): A róka meg a holló
A fabulák szerkezete
Szinte kivétel nélkül azonos. Jellemzői:
-
Helyzetrajz
-
A szereplők párbeszéde
-
A párbeszéd erkölcsi tartalmát szemléltető cselekmény
-
Az erkölcsi vagy gyakorlati tanulság
Az afroázsiai és európai népek, indiánok és eszkimók népköltészetének tanítómeséire jellemző, hogy kevés bennük a részletező leírás, epikus rész/részlet, a tanulság felé siettetik a párbeszédet
Egyéb európai és esópusi eredetűek, amelyek tudatosan szerkesztettek, a helyzeteket és szereplőket utalásszerűen említik meg, a párbeszéd jelentősen csökkentett, a tanulság levonását a hallgatóra bízzák.
A műmese
Szerzője ismert, önálló írói alkotás, illetve eredeti népmesék átirata. Ide sorolhatók a legnagyobb meseírók és gyűjtők, mint:
Regősök, dalnokok, bárdok, druidák (az élő népi emlékezet - nevükről és életükről nem tudunk semmit. Szerepük miatt soroltuk ide őket.)
-
Grimm testvérek: Wilhelm (1786-1859) és Jakob Grimm (1785-1863)
-
Hans Christian Andersen (1805-1875)
-
Benedek Elek (1859-1929)
-
Gárdonyi Géza (1863-1922)
-
Illyés Gyula (1902-1983)
|
|