Nem ritka, hogy megrángatják egymás ruháját, meghúzzák társaik haját vagy megdobják a másikat valamivel. Bár ezek a minták felnőtt szemmel antiszociálisnak tűnhetnek, valójában az az üzenetük: ő az én barátom.
Ez idő tájt a memória is jelentős fejlődésnek indul – a gyerekek képesek felidézni másokhoz fűződő érzéseiket. Legtöbbjüknek már kedvenc játszótársai is vannak. A választás a játékmódszerek alapján történik: a békésen, csendben játszók a hasonszőrűekhez csapódnak, az aktív, hangos gyerekek a hozzájuk hasonló mentalitásúakkal tartanak össze.
A kicsik fokozatosan nyiladozó humorérzéküket is bevetik kapcsolatok kiépítésében. Előszeretettel ismételgetnek olyan frázisokat, melyekkel – legnagyobb örömükre – nevetést váltanak ki a környezetükből. Amikor a gyerekek együtt kacarásznak, kapcsolatba lépnek egymással azonos érzéseik megélése közben. Időnként empatikus készségük is megmutatkozik, sírni kezdenek, amikor számukra kedves pajtásuk könnyekben tör ki. Ezen társas kapcsolatok révén tudatosul bennük, hogy másoknak is vannak érzelmeik.
Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy ebben a korban a kicsik még túlságosan is önmagukkal vannak elfoglalva ahhoz, hogy érzéseiket meg tudják osztani társaikkal. Egyelőre hiányzik belőlük vágyaik kordában tartásának képessége: számukra teljesen normális, ha elveszik egy másik gyerek játékát csupán azért, mert így akarják.
Ha zsúrt, játékdélutánt tartasz otthon, csatlakozz te is a gyerekekhez. Kezdeményezz játékot, melyek között legyenek társas típusúak és magányosan végezhetők is. Hogy minél kisebb esély legyen a vitára, tegyél ki minden játékszert a gyerekek köré a földre.
Te vagy a példakép, fontos, hogy mindig kedvesen, szívélyesen közeledj más kicsikhez, vond be a többieket a közös murikba, adj a kezükbe játékokat. Minél több helyre vidd el magaddal gyermekedet, hogy fejlődjenek szociális képességei. Járjatok sokat játszóterekre, parkokba, ahol hasonló korú apróságokkal találkozhattok.
Időzítsd a barátkozós játékok idejét akkorra, amikor gyermeked kipihent, jókedvű. A játék hosszát maximalizáld egy órára.
Eleinte csak egy vagy két kicsit hívj meg vendégségbe, nehogy elveszítsd az irányítást.
Gyermeked kedvenc tárgyát, játékát sose tedd be a közösbe, sőt, inkább helyezd biztonságba a többiek elől.
Jó, ha bizonyos játékokból több is van otthon, pl. labda, játékautó, baba, plüssfigurák. Így mindenkinek juthat ugyanolyan tárgy, elkerülhető az irigykedés.
Ne büntesd meg azonnal gyermeked, ha nem akarja megosztani játékait másokkal, először próbáld meg elterelni a figyelmét az adott tárgyról.
Színesítsd a közös játékot uzsonnával, meseolvasással.
|