KISGYERMEKKOR : ÉLETKORI SAJÁTOSSÁGOK (1) - 1-3 éves korszak fejlődési jellemzői |
ÉLETKORI SAJÁTOSSÁGOK (1) - 1-3 éves korszak fejlődési jellemzői
Mirtse Márta 2015.02.28. 13:34
Kisgyermekkor alatt az elsőtől a betöltött harmadik életévig tartó időszakot értjük. Ebben az időszakban több, fontos minőségi változás következik be a csemete életében.
1. Gondolatok világa
Ez a korszak a baba 7-9 hónapos korától 12-18 hónapos koráig tart. A kicsi felfedezi, hogy érzelmeket, vágyakat, gondolatokat közölni tud másokkal, hogy mások megértik őt, és ő is megért másokat.
2. A beszéd világa
A kicsi 12-18 hónapos korától 3 éves koráig tart. A kisgyermek szavakat, egész mondatokat mond, és megtanulja, hogy gondolatokat absztrakt, nem jelenlévő dolgok, szimbólumok által közölni tud.
|
A kisgyermek szemmel láthatóan egyre ügyesebbé válik, manipulációja, finommotorikája mind jobban kiteljesedik.
A gondolkodásfejlődés dinamikus megindulását jelzi, hogy viselkedése, cselekvése egyre logikusabb, értelmesebb. Megtapasztalható a kicsinél az emlékezet, gondolkodás és a beszéd egyre látványosabb kibontakozása. Gondolkodására a cselekvő szemléletesség jellemző, tehát az összefüggések megértéséhez feltétlenül látványos tevékenykedés szükséges.
A cselekvő szemléletesség azt jelenti, hogy probléma megoldásra csak gyakorlati úton képes, konkrét cselekvés nyomán. Előfordul, hogy egy-egy problémás helyzetet meglehetősen ötletesen old meg, pl. szekrény alá gurult játékot valamilyen eszköz segítségével piszkál ki. Ezen problémamegoldások tanulságait más, hasonló helyzetben is kamatoztatni tudja.
Egyre jobban kikristályosodik én-tudata, mind jobban öntudatára ébred. Egyre jellemzőbb az önállósodásra való törekvés, a saját, egyéni elképzeléseihez való ragaszkodás. Ha ez ellenkezik a felnőtt akaratával, az gyakran dacos magatartást vált ki.
|
|