A második MIÉRT korszak - Kérdések és válaszok
Nemrég egy anyuka és óvodáskorú kislánya párbeszédének voltam tanúja egy buszmegállóban, ahol egy négy év körüli kislány kérdezgette anyukáját:
- Anya, szerinted miért tud a rigó repülni? - és érdeklődve figyelte a közeli fán ide-oda röpködő feketerigót.
- Mert madár - jött a válasz.
- Akkor a repülőgép is madár, ő is repül? - kérdezett tovább.
- Nem, a repülő nem madár, csak tud repülni! - majd ingerülten folytatta - Fejezd már be ezt a buta kérdezgetést! - zárta le a beszélgetést az anyuka.
|
Kisgyerekeknek nincs buta kérdése! Ez is egy nagyon okos kérdés volt. Ha ismeretes előttünk, hogy a gyermeki gondolkodás más, mint a felnőtteké. Nemcsak kevesebb tudásanyagot birtokolnak a gyerekek 3- 7 éves korban, hanem gondolkodásuk minősége is eltér attól.
1-2 éves kortól kezdve az értelmi fejlődés során nagy változás jelenik meg náluk, kialakul az ún. képi gondolkodásuk.
A gyermeki gondolkodás legjellemzőbb sajátossága - a kérdezés. Ez az alapja ismereteinek, a világról, környezetéről alkotott képének. Nagyon fontos, hogy mindig életkorának, fejlettségének megfelelő szinten kapjon válaszokat tőlünk felnőttektől! Így bővülhet ismeret-, és tudásanyaga, így tanulhatja meg - élményei, tapasztalatai mellett - a gondolkodást.
Ezért lett volna jó, ha anyuka, ott a buszmegállóban felelt volna érdeklődő kicsi lányának!
Ahogy nőnek, folyamatosan nézelődnek a környezetükben, kérdeznek, tapasztalnak, utánoznak minket, azonosítanak - megtanulnak szavakat, kifejezéseket, viselkedési szokásokat (otthon és az óvodában).
A különböző szavak, tapasztalatok, élmények emlékképekké válnak bennük. A fejükben megalkotott kép, a külvilág belső utánzása segítségével gondolkodásuk szemléletessé válik.
Amikor az emlékező kép megszületik egy kisgyerek fejében, felidézi a számára ismerős dolgokat és mozdulatokat, emberek arcát, tevékenységeket..., akkor már emlékezik.
Ezeket az emlékeket fel tudja használni, mint múltbeli tapasztalatait a jelenben, mint ez a kislány, aki ismeri már a repülőt, látta repülni.
|
|