INTERJÚK : Molnár T. Eszter - Stand-up írója |
Molnár T. Eszter - Stand-up írója
pagony.hu 2016.04.04. 17:02
"Mindenhol írok, ahol hagynak"
Molnár T. Eszter első ifjúsági könyvét, a Stand-up!-ot már megtalálod a könyvesboltok polcain, ennek kapcsán pedig alaposan kifaggattuk az írónőt a regényről, persze anélkül, hogy lelőnénk bármit.
Mit kell rólad tudni? Mondj öt dolgot, ami a leginkább jellemez téged!
Amikor éppen nem regényeket írok, akkor biológus kutatóként vagy tudományszervezőként dolgozom. Lassan tíz éve Németországban, Freiburg városában élek a férjemmel, három gyerekemmel és a két tengerimalacommal együtt. Szeretek futni, olvasni és beszélgetni, viszont nem bírom a tömeget. Kávéval és csokival működöm.
|
-
Ez az első könyved, hogyan jutottál el a Tilos az Ához?
Péczely Dórának, a Tilos az Á Könyvek főszerkesztőjének Cserna-Szabó András mutatott be 2014-ben, a József Attila Kör táborában. Akkor még a kézirat felénél se tartottam, de már nagyon lelkesen beszéltem róla.
-
Miket olvastál kamaszkorodban? Van valamilyen író, aki különösen nagy hatással volt rád? Milyen írók inspiráltak a könyv írása során?
Kamaszkoromban mindent elolvastam, ami a kezem ügyébe került: egy-egy Dosztojevszkij regényt két Donald kacsás képregény között. Ez azóta sem sokat változott. A Stand-up írásakor leginkább Janikovszky Éva, René Goscinny (a kis Nicolas könyvek írója), Sue Townsend, Helen Fielding és persze Jane Austen hatását éreztem.
-
Hogyan jött a könyv ötlete? Mennyi idő alatt írtad? Hogyan/hol írsz?
Virág egy felnőtteknek íródó regény kellős közepébe kotnyeleskedett bele. Be nem állt a szája, és amikor már nem tudtam figyelmen kívül hagyni, nekiláttam lejegyezni a naplóját. Másfél éven keresztül, több részletben íródott a könyv. Mindenhol írok, ahol hagynak: kávézókban, vonaton, fogorvosi váróban, de a legjobban az erkélyen ülve szeretek. Ez persze nem jelenti azt, hogy ott vagyok a leghatékonyabb: a madarak sokszor elterelik a figyelmemet.
-
Ki a kedvenc szereplőd? Kivel tudsz a legjobban azonosulni?
Virágot nagyon bírom, szívesen lennék a legjobb barátnője. Ferenc is nagyon közel áll hozzám. Azt hiszem, ő minden hibája ellenére olyan apa, akivel sok kamasz kiegyezne. Remélem, hogy szülőként inkább hozzá hasonlítok, nem Helga nénihez.
-
Van valami, amiben hasonlít a te családod Virágékéra? Milyen kamaszkori emlékeket használtál fel a könyv írása során?
Nem a saját családom történetét írtam meg. Persze sok kamaszkori élményemet beleszőttem a regénybe, de ugyanígy inspirált a barátaim és ismerőseim élete, és rengeteg ötletet kaptam a saját gyerekeimtől, unokahúgaimtól és az unokaöcséimtől is.
-
Mesélj egy kicsit magáról a sorozatról is! Hány kötetesre tervezed? Hogyan alakul majd Virág élete a folytatásban?
Nem tudom előre, hogy hány kötet lesz. Most írom a másodikat, de hogy abban mi fog történni Virággal, azt még nem árulom el.
-
Melyik a kedvenc idézeted / részed a könyvből?
Nekem nincs kedvenc részem, de Virág biztosan gyakran visszalapozna ahhoz a bizonyos véletlen csókhoz...
-
Kiknek ajánlod leginkább a könyved?
Azoknak, akik tudnak magukon nevetni, és azoknak, akiknek ez még nem mindig sikerül.
|
|