A jelbeszéd módszere a beszédproblémás gyerekek terápiájában több évtizede bevált technikából indult el. Az Angol Pszichológiai Társaság folyóiratában részletes vita folyt a módszer alkalmazhatóságával kapcsolatban. Megállapították, hogy a még nem beszélő gyerekkel kommunikálni számos előnnyel jár: ha a baba sírás helyett ki tudja fejezni mit akar, akkor csökken a stressz, erősödik a kötődés, és nő a szülő-gyermek közti megértés, sőt, a gyerek későbbi verbális készségei is fejlődnek.
A tapasztalatok szerint a gyerekek igen könnyen képesek jelbeszédet tanulni. Már 6-7 hónapos korban meg tudják különböztetni egymástól a jeleket, amelyeket mutatsz neki, tehát ekkortól kezdheted a tanítást.
Ezek a Non-toxic Kids tippjei kezdőknek:
1. Ismerd meg a jeleket
Határozottan és nyugodtan kell a jeleket használnod, ezért fontos, hogy először jól begyakorold azokat. Tölts el egy kis időt a következő jel memorizálásával, mielőtt megmutatod a gyerekednek.
2. Csak néhány jellel kezdjetek
Fontos, hogy ne terheld túl a gyereket – és magadat sem. Kezdjétek el egy-két jellel, és amikor már jól megy, csak akkor bővítsétek a repertoárt.
3. Olyan jeleket válassz, amik érdeklik a babát
A jeleknek teljesen le kell kötniük a gyerek figyelmét, ezért olyanokat válassz, amik számára érdekes dolgokat jelölnek. Anya, apa, tej, maci jó kiinduló jelek lehetnek.
4. Tanítsd meg az ételek jeleit
Minden baba számára kiemelten fontos, hogy ki tudja fejezni milyen ételt akar. Ezért jó kezdés a gyerek kedvence. Mutasd meg a jelet és nevezd meg hangosan az ételt vagy az italt, ha megkínálod vele.
5. Kezdd el!
A jelbeszéd tanulásának nincs tökéletes időzítése, taníthatod azonnal a születéstől vagy akár idősebb korban is. A tanulás kezdetét ne halogasd a tökéletes időpontra várva, egyszerűen csak csináld.
6. Légy türelmes
Csakúgy, mint bármilyen egyéb újdonságnál, el kell telnie egy kis időnek, amíg megtanuljátok a jeleket és azokat zökkenőmentesen alkalmazni tudjátok. Adj magatoknak elegendő időt a megtanulásukra, és teremts meg az alkalmat arra, hogy azokat együtt tudjátok használni.
7. Tedd szórakoztatóvá a tanulást
Ha szeretnéd, hogy gyereked gyorsan tanulja meg a jeleket, találj ki játékokat. Énekelj, mesélj, találj ki bármit, amivel játékosan együtt tanulhattok.
8. Te is élvezd a tanulást
Nincs értelme megpróbálni meggyőzni a gyereket arról, hogy a jelbeszéd szórakoztató, ha te magad sem hiszel benne. Neked is kell, hogy tetsszen, mert ha mégsem, azt a gyerek azonnal észreveszi és átragad rá az ellenérzésed. Ekkor inkább ne próbálkozz ezzel a módszerrel, hanem nézz más után.
9. Vond be a gyerek apját is
Fontos, hogy más családtagokat is bevonjunk a jelbeszéd tanulásába. Ha rajtad kívül más is használja a jeleket a gyerekkel, ő sokkal gyorsabban fogja azokat megtanulni. Az apák imádnak a gyerekekkel jel-beszélni, ettől fontosnak és hasznosnak érzik magukat. Tanítsd meg az apa jelét a gyereknek, és már sínen is vagy.
10. Próbálj ki egy tanfolyamot
Ha nem megy a jelek tanulása, próbálj ki egy jelbeszéd csoportot. Ez kellemes módja a tanulásnak és jó alkalom, hogy másokkal is találkozz.
Oké, nem biztos, hogy olyan könnyű lesz Magyarországon erre tanfolyamot találni – gondolnád. Pedig van ilyen: itt. Aki pedig nem ér rá, a Youtube-on és más videómegosztókon is kiváló anyagokat találhat: például itt, itt és itt.
Forrás: divany.hu
|