Mélytengeri mesék
2017.01.31. 09:30
4-6 éveseknek
Írta: Monika Kompaníková
Illusztrálta: Veronica Holecova
Fordította: Pénzes Tímea
Kiadó: Naphegy, 2016
Oldalszám: 88
A ZSŰRI LAUDÁCIÓJA
Magyarországnak nincs tengere, ezért azt, hogy milyen is a tenger, más módon, akár műalkotások segítségével tehetjük meg. Monika Kompaníková könyvében a tenger legmélyére merülünk le az irodalom segítségével, hogy rájöjjünk, mennyire hasonlít a lenti világ a fentihez.
A mesekötet olyan világba kalauzol el bennünket, amely nemcsak a gyerekek, de a felnőttek fantáziáját is megmozgatja: a legeslegmélyebb vizekbe. Azt hihetnénk, hogy a tenger mélye, az óceáni árkok élettelenek, hiszen a koromsötétben, a jéghideg vízben és óriási nyomás alatt nem él meg élőlény, azonban ez nincs így: ebben a mélytengeri birodalomban is számos izgalmas lény éli mindennapjait a fénytől elzárva.
Ilyen különleges körülmények között él például a főszereplő, Halancsa. Az életkörnyezetébe már nem hatol le természetes fény, ezért magának kell megtermelnie: fénnyel vadászik, egy kis világító antenna lóg ki a homlokából. Halancsa nem éppen a szépségével hódít, csupa dudor, és ráadásul jó pár fogát is elveszítette. Ezért egy ideje éhezik. Ám az áramlat odasodorja hozzá Kígyurkát, akinek a farka végén van a lámpása, ám egy ideje nem világít. Összefognak és együttes erővel vadásznak, hogy megtöltsék a bendőjüket: a hal világít, a kígyó pedig ép fogsorát veti be, majd a zsákmányon testvériesen megosztoznak.
A hal és a kígyó kalandjait mutatja be a kötet, és szó van benne többek közt a barátság jelentőségéről, az otthonkeresésről, a kölcsönös segítségnyújtásról.
Ezek a lények kedves barátai lehetnek a kis olvasóknak, akik a mese révén megtudhatják, milyen az élet a mélységekben.
|
„A tengerfenéken – úgy, ahogy idefenn, nálunk, a földön – végeláthatatlan tájak terülnek el, homokdűnékkel fedett síkságok, sűrű rétek, melyeket meleg áramlatok fodroznak, korallokkal és tengeri rózsákkal benőtt hegyek, forró vizet lövellő tengeralatti vulkánok.
Sziklák, elsüllyedt hajók roncsai, elveszett városok, tűzhányók és mély árkok. És a legmélyebb árok mélyén, több mint tízezer méter mélységben, a Csendes-óceán északi szélén, ott, ahova nem jut el napfény, búvár, tengeralattjáró, sőt még japán gyöngyhalász sem – hát ott már egyáltalán nincs semmi. Csak sötét és hideg. Brrrr!
Képzeld csak el!
Még ha ez nincs is teljesen így. Még a legfeketébb és leghidegebb sötétségben is rálelhetünk életre.”
Melyik gyermek ne jönne izgalomba egy ilyen érzékletes leírástól?
A szerző izgalmas és vidám történeteken keresztül mutatja be a tengeri élőlényeket.
A könyv végén részletesebben is megismerkedhetünk a mese állataival a "Kis mélytengeri állatmutató" részben, ahol pontos leírást kapunk a mélytengeri halakról.
A gyönyörűen kivitelezett, pasztell színekkel illusztrált mesekönyv óvodásoknak és kisiskolásoknak is nagy élményt nyújthat egy ismeretlen tengeri világról.
|
|