Az igazi égszínkék
2018.11.02. 01:58
6 éves kortól
Írta: Balázs Béla
Illsztrálta: Reich Károly
Kiadó: Móra Könyvkiadó
Oldalszám: 88
A meseregény eredeti kiadása:
Móra Kiadó, 1974
Megjelenés ideje:
2018. szeptember 25.
"Volt egyszer egy kisfiú, úgy hívták, hogy Kalmár Ferkó. Ez a Kalmár Ferkó nem volt jó tanuló. Édesanyja özvegy volt, szegény mosónő.
Volt Ferkónak egy kosara, a hátára tudta venni, mint egy hátizsákot. Ebbe a kosárba rakta bele édesanyja a kivasalt fehérneműt. Finom rózsaszín papirost tett az ingek közé, végül az egészet letakarta egy törülközővel. Aztán felírta a címet egy cédulára. A cédulát Ferkó kezébe adta. Akkor Ferkó elindult, de csak gyalog, és mire hazaért, mindig késő este lett."
|
Mi történik, ha a festett felhőből valódi eső zuhog?
És ha a festett égbolt este igazán elsötétedik?
"Ahogy a pohár teli lett, Ferkó mindjárt ki akarta próbálni a festéket, ezért hát felhozta a képet, és hozott egy ecsetet is. A kék folyadékkal megfestette az eget a ház, a kerítés és a fák fölött. Százszor szebb lett, mint a berlini kék. Egészen olyan kék volt, mint az igazi kék."
És valóban, az igazi égszínkék csodálatos. Kalmár Ferkó, Cser Kari és Dán Zsuzsi szövetséget is köt, nehogy valaki felfedje a titkot: az égszínkékkel akár varázsolni is lehet. A baj csak akkor kezdődik, amikor a varázsszer Novák tanár úr cilinderébe kerül.
Ferkó nem sejti, hogy amikor a búzavirág szirmaiból égszínkék festéket készít, kalamajkák sorát indítja el: a festéknek varázsereje van, és ez egyaránt felébreszti Cser Kari irigységét és Dán Zsuzsi csodálatát.
Kalmár Ferkó szegény gyerek, özvegy édesanyjával él. Gazdag osztálytársától berlini kék gombfestéket kér kölcsön, hogy tájképére égszínkékek festhessen, de egy komisz egér elillan a kinccsel, és szegény Ferkó lopás gyanújába keveredik. Még szerencse, hogy a kedves pedellus bácsi megmutatja a csodálatos búzavirágokat, melyeknek a szirmából kék festéket lehet facsarni.
Az ég, amit Ferkó ezzel a festékkel fest, igazi ég lesz: nap, hold, csillagok ragyognak róla, felhők úsznak rajta, még eső is ered belőle. Sajna, még egy ilyen felfedezés sem csupa öröm... Ferkó egy sor kalamajkába keveredik miatta, de jó szíve és ügyessége kisegíti a bajból.
Balázs Béla története nemcsak a három gyerek kalandjairól szól, hanem a művészet hatalmáról és a fantázia határtalanságáról is. A meseregény bravúrosan ötvözi a valóságos és csodás elemeket, elmúlt idők gyermekgondjait és fantázia szülte örömeit idézve fel.
A mára klasszikussá vált meseregény Reich Károly eredeti - és természetesen égszínkék - illusztrációival jelenik meg.
|
|