Amikor már a kezdeti miért korszak után letörölhetjük az izzadságcseppeket, mert kiolvastuk a Scolar Mit? Miért? Hogyan? és a Tessloff Mi Micsoda tematikus köteteit, akkor nekikezdhetünk valami másnak. Mert a miért-korszak egy egészséges gyereknél soha nem zárul le. Szeretnek kérdezni és még jobban szeretik megmagyarázni a világ nagy történéseit. Mindent tudni akarnak és sokszor sokkal többet tudnak nálunk. Mert ők nem sajnálták az időt és végigböngésztek számtalan ismeretterjesztőt elejétől a végéig, megismerték a sokszínű tudományt, a változatos élővilágot, a különféle népcsoportokat. Néha arra gondolunk, hogy "honnan tudhatja ezt is ez a gyerek?", és közben még sokáig hallgatnánk a beszámolóját a bolygók állásáról vagy az állatvilág különcségeiről.
Házi tesztünkbe egy 6 évest vontunk be, és hamar kiderült, neki is vicces esti szórakozást ígért a kérdéseknél kitalálni, hogy vajon melyik lesz a jó válasz.
Például a
Hány nyelv létezik a világon?,
a Tényleg 100 lába van a százlábúnak?,
és a Miért világítanak a csillagok? kérdések mindkettőnket gondolkodás késztették, hiszen ciki-nem ciki, jómagam sem tudom a válaszokat. De a legtöbb kérdés ilyen ezekben a kötetekben.
Mi nagyon élveztük a kérdéseket-válaszokat egyaránt, viszont a tematikusság hiányzik a könyvekből. Az alcím szerint a Miért sós a tenger? a természet témakörét, míg a Miért jön vissza a bumeráng? a kultúra és tudomány világát boncolja. Elég tág ez a két megfogalmazás, hiszen a Ki találta fel a sült krumplit? nehezen képzelhető el egy kötetben a Melyik a legrégebbi festmény? kérdéskörrel.
Az igazság persze az, hogy ez minket egyáltalán nem zavart, vígan fejtettük végig egyik kötetet a másik után, közben pedig nagyokat nevettünk. Merthogy
a Mit készítenek elefántganéjból?,
a Miért büdös néha az ember lába?,
és a Ki hegyezi a zabot Kukutyinban? kérdéseknél nehéz komoly fejjel a válaszokon elmélkedni, sokkal szórakoztatóbb rityegni meg rötyögni.
A kicsi, 3 éves meg mindeközben jót mulatott a képeken, amiket a szerző egyfelől saját szórakoztatására, másrészt félrevezetésként illeszthetett a megfejtések közé. Azt mindenesetre megfigyeltük, hogy az illusztráción szereplő jelenetek gyakorlatilag soha nem a helyes megfejtéshez kapcsolódnak, viszont tény és való, hogy azok is külön-külön elmesélnek egy egész kitalált történetet. Az otthoni teszten egyértelműen 10/10 pontot kapott a két kötet.
Bevallom, alvóidőben elővettem a könyveket és kicsit olvasgattam az aznap kimaradt részeket, mert nemcsak ők, de általában mi is mindent tudni akarunk.
Forrás: pagony.hu
|