Magyar városok - Budapest: Mesélő Budapest
6 éves kortól
Írta: Tittel Kinga
Illusztrálta: Kecskés Judit
Fotók: Bouandel Doraya
Kiadó:
Kolibri Gyerekkönyv Kiadó, 2016
Oldalszám: 400
A Mesélő Budapest a maga nemében hiánypótló kiadvány:
a budapesti családi séták és osztálykirándulások nélkülözhetetlen útitársa.
Családi ismeretterjesztő útikönyv, amely nemcsak a 7–14 éves korosztály, hanem a szülők, nagyszülők generációja, illetve a pedagógusok számára is számtalan érdekességgel szolgál a magyar fővárosról.
Történelem, várostörténet, tények és legendák, amelyek nemcsak az ismeret-közvetítés mellett kötetlen beszélgetések kialakulására is lehetőséget ad. A kötetet a főváros történetéhez kapcsolódó Ki kicsoda?, informatív fogalomtár és részletgazdag térképek teszik teljessé.
A Mesélő Budapest egy családi útikönyv, de akár hétköznapi közlekedés vagy épp osztálykirándulások alkalmával is élvezettel lapozgatható. Tittel Kinga könyve azokra a kérdésekre igyekszik választ adni, amelyek egy budapesti séta idején a leggyakrabban fogalmazódnak meg a gyerekekben, ám sokszor nem tudjuk, mit feleljünk rájuk.
|
-
Tudod-e mi az a patina?
-
Vajon kik voltak a huszárok?
-
Sejted, mi volt valaha a körút és a Vígszínház helyén?
-
Hallottál már a hídmesterekről és arról, hogy mi a feladatuk?
-
Tudod-e ki volt Budapest vőlegénye, és miért hívták "kocka bárónak"?
-
Miért kerülte messziről Ferenc József a budapesti Operát?
-
Gondoltad volna, hogy Európában azért épült elsőként nálunk földalatti, mert az Andrássy utat akkoriban gyönyörű fakocka burkolat fedte, és azt nem akarták tönkretenni?
-
Tudod-e, hogy mit rejt a Várhegy gyomra?
-
Miért van hét tornya a Halászbástyának?
-
Miért nincsenek felhőkarcolók Budapesten?
Ha mindezt, és még ennél is sokkal több érdekességet szeretnél megtudni gyönyörű fővárosunkról, akkor feltétlenül hallgasd meg, miről "mesél" Budapest.
A fóváros utcáit járva nem is hinnénk, hogy mennyi érdekesség vesz körbe minket és azokhoz mennyi nagyszerű történet fűződik. Ez a közösségi finanszírozással létrejött, nagyszerű családi útikönyv sok-sok fotóval és illusztrációval mutatja be a főváros nevezetességeit, a város legendáiról, régi foglalkozásokról és egy letűnt Budapestről is mesél.
Tittel Kinga évek óta dolgozik idegenvezetőként Budapesten, hivatalos munkája mellett azonban két fiával is gyakran rója a főváros utcáit. A Mesélő Budapest megírására saját idegenvezetői kíváncsiságának és tudásvágyának kielégítése mellett a gyerekeiben felmerülő kérdések inspirálták. Könyvével arra biztatja a szülőket és nagyszülőket, hogy használják ki a közös utazásokban rejlő lehetőségeket, és örökítsék át gyermekeikbe Budapest szeretetét.
konyvesmas.blogspot
Útikönyvet sokat lát az ember, ez a gyűjtemény azonban újszerű és egyedi a megszokott kötetekhez képest: közérthető nyelvezetének, logikus tagolásának és csodaszép kivitelezésének (külön kiemelve Kecskés Judit fantasztikus rajzait) köszönhetően gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt könnyen emészthető és lebilincselő olvasmány, és a lapozása közben úgy juthatunk egy csomó ismerethez, hogy szinte észre sem vesszük.
Nagyon tetszik a kötet felépítése: először olvashatunk egy kicsit Budapest kialakulásának történetéről, illetve arról, milyen jelentős események zajlottak fővárosunkban az évszázadok során. Ezután néhány érdekesség következik, például arról, hogyan alakultak ki a kerületek, milyen "legek" vannak a városban, vagy hogy milyen vallási felekezetek épületeivel találkozhatunk az utcákat járva.
Ezután a bevezető után a könyv nagyobb területi egységekre osztja a várost, és ezeket ismerhetjük meg részletesebben. Olvashatunk a híres épületekről, szobrokról, utcákról, illetve arról is, ha a történelem során valami jelentős esemény zajlott ezeken a helyszíneken. Ezen felül szinte minden fejezetben megtudhatunk valamilyen "ínyencséget", kevéssé ismert tényt az adott nevezetességről.
A szerző ugyan megjegyzi a kötet elején, hogy az album a teljesség igénye nélkül készült, hiszen rengeteg minden még így sem fért bele a terjedelmi korlátok miatt, de én nem éreztem úgy, hogy valami fájón hiányozna. Persze, nyilván szívesen olvastam volna a külső kerületekről is (főleg azért, mert én is egy ilyenben lakom), de én is beláttam, hogy éppen elég a fontosabb úti célokra koncentrálni, így is nagyon tartalmas a könyv. Annak külön örültem, hogy egy önálló fejezetben foglalkozik a Dunával és a hidakkal, illetve a főváros fürdőhelyeivel, mert ezekről nem volt túl sok információm. Zárásként pedig egy-egy összefoglalást is találunk a fontosabb személyekről, illetve fogalmakról.
Pedagógusként nem tudok amellett sem elmenni, hogy ez a gyűjtemény micsoda módszertani aranybánya, olvasás közben folyamatosan azon járt az agyam, hogy különböző helytörténeti séták, vetélkedők vagy rendhagyó töriórák során hogyan lehetne felhasználni. Úgyhogy az már biztos, hogy előbb-utóbb a munkahelyem könyvtárába is be kell szereznünk egy darabot belőle.:) Ugyan én most főleg otthon olvastam a könyvet, de ha jön a jó idő, biztos, hogy fel fogok kerekedni, és magammal viszem egy városnéző körútra, mert úgy lett volna az igazi, ha az említett látványosságokat mindjárt meg is tudom nézni.
Egy szó mint száz, tényleg úgy gondolom, hogy ez a könyv alapdarab lehet minden családban és iskolában, de akkor is tökéletes választás, ha valaki egyszerűen úgy érzi, hogy szeretne jobban megismerkedni a fővárossal - akár itt él, akár nem -, mert ilyenkor jövünk rá igazán, mennyire szép és érdekes is Budapest.
|
|