Jöjj ki, napocska!
2020.05.22. 10:13
Játékok, versek, dalok bölcsődéseknek
Szerkesztette: Gróh Ilona
Illusztrálta: Horváth Ildikó
Kiadó: Kolibri Gyerekkönyvkiadó, 2018
Oldalszám: 180
Megjelenés: 2018. augusztus 31.
A népszerű Ringató-könyvek után itt a várva várt friss antológia, amely népi ölbéli játékokat, mondókákat, valamint dalokat és verseket tartalmaz. A könyv egyszerre nyújt fejlesztő szórakozást a kisgyermekes családoknak, és foglalja össze a bölcsődei zenei, anyanyelvi és irodalmi nevelés anyagát.
Gróh Ilona bevezetőjében módszertani útmutató olvasható, a gyűjtemény dalainak éneklését pedig letölthető zenei anyag segíti.
A Ringató-foglalkozásokról jól ismert játékok, mondókák és hangutánzók mellett a kötetben helyet kaptak többek között Nemes-Nagy Ágnes, Tamkó Sirató Károly és Weöres Sándor klasszikusai, illetve Varró Dániel, Nyulász Péter, Tóth Krisztina és még sok kiváló költő legkisebbeknek szóló művei is.
|
uveghegyentul
A mesék és versek mellett gyakran szoktunk énekelni, mondókázni. Ez nem csak jó móka, hanem egy igazi rejtett fejlesztő bomba. Miközben pl. mondókázunk fejlődik a kicsi beszédkészsége, szókincse. Ritmusosságával, ütemességével is a szép beszéd kialakítását szolgálja. Ugyanakkor igazán autentikusak is , a legtöbb mondókát nagymamámtól, anyukámtól, anyósomtól tanultam.Szeretem a hagyományainkat megőrizni, tovább adni.
Olyan könyvet kerestem, amely jóval több mondókát vagy népdalt tartalmaz mint az egyszerű lapozógatók. Így akadtam rá Gróth Ilona antológiájára amely népi ölbéli játékokat, mondókákat, valamint dalokat és klasszikus és kortárs gyerekverseket tartalmaz.
Amikor már kifogytam a dalokból vagy mondókákból csak felütöm és keresek egy rég elfeledett dalt vagy tanulok egy új állathang utánzót. Külön öröm, hogy újból elővehettem a gyerekkori furulyámat és a gyerekek nagy örömére használhatom is. Ha elakadok és nem tudom, milyen hangsúllyal vagy dallammal adjak elő egy mondókát, akkor segít az inernetről letölthető zenei anyag.
Az ember nem is hinné, hogy egy-egy ölbeli játékot mennyire tudnak élvezni a kicsik és milyen hamar megtanulják azokat játszani. Kata kedvence a csipcsip csóka, tapsi tapsi mamának, cirókamaróka, ezeket a végtelenségig lehetne vele játszani. +egy tipp figyelemelterelésre is tökéletes, ha megcsúszok az ebéddel a csipcsip csókával tuti nyerek még 1-2 percet.
szulo2pont0.hu
Olvasni, verselni nulla éves kortól
Az olvasóvá nevelés egészen kicsi kortól kell hogy kezdődjön, tudjuk jól. A sok mese és vers, a történetek jól fejlesztik a gyerekek szókincsét, megalapozza a későbbi szövegértést, segít a kötődés kialakításában, a kiegyensúlyozott érzelmi élet megteremtésében. De hogyan kezdjünk neki a totyogósnál, a kisbabánál? Az nem mindig egyértelmű. Erre adunk néhány ötletet.
Amikor a kisfiúnk megszületett, nem sokkal utána, pár hónaposan is meséltünk már neki. Leporello verses mesekönyvből olvastunk fel minden este. Mellé feküdtünk a földre, föltartottunk a képeskönyvet és a színes rajzokat nézegetve elmondtuk a dallamos verset. Volt több is, amit vagy egymás után, vagy felváltva mondtunk. Kedves szertartássá vált.
Később kialakítottunk egy mesekuckót az ablak előtt, ahol nagy párnák és plüssök között nézegettük a természet változásait és olvasgattuk sorra, minden nap ugyanazokat a meséket és verseket.
A Kolibri Kiadó jelentette meg a Jöjj ki Napocska című gyűjteményt, amiben a legkisebbek számára Gróh Ilona, a Ringató-módszer kidolgozója szedett össze ölbéli dalokat, verseket.
A Ringató sorozatban jelent meg ez a legújabb válogatás, és azért különösen kedves nekem, mert a népi játékok és mondókák mellett kortárs szerzők legkisebbeknek szóló verseit is megtaláljuk benne. Nem kell hivatásos gondozónővé képeznünk magunkat ahhoz, hogy gyermekünknek szép, magyar, igényes verseket és dalokat tudjunk megtanítani.
Sok szerencsés gyermek a bölcsődés korát otthon töltheti. És izgulnak olyankor az anyukák, vajon meg tudnak-e adni nekik minden, a fejlődésüknek megfelelő fontos tudást, amit amúgy a bölcsődében a gondozónők megadnának. A legfontosabbat, a meghitt együttlétet, a kötődést a szülők adhatják meg a gyereknek. Minden nap kell találnunk olyan időt, amikor csak együtt, egymásra figyelve játszunk, tengetjük az időt, egymás szemébe nézve, ölbe véve, ölelkezve együtt vagyunk. A ringató dalok, versek, a mondókák segítenek ebben. Az ebben a könyvben található gyűjtemény dalait letölthetjük, meghallgathatjuk és megtanulhatjuk együtt. Sok-sok közös dalunk, versünk, emlékünk lesz, ami majd később, egy-egy nehezebb pillanatban előhívható, segítheti a borús napok szebbé tételét.
Amikor a fiam iskolás lett, és az első napok, hetek nehézségein igyekeztük túltenni magunkat, sokszor menekültünk a kisgyermekkori dalok és versek emlékeibe, amelyek eltávolítottak a nehéz, iskolai reggelektől, és visszarepítettek a közös, ráérős napjainkba.
Vannak dalok, versek, amiket még ma is előveszünk időnként, ha kirándulunk, és nehezen mennek már a lépések, vagy az esti alvás előtt kell a lecsendesítés, az ellazulás. De ha egy-egy nagyobb összezördülésből szeretnénk kikeveredni, akkor is visszanyúlunk a régi csiklandozós vagy piszés játékhoz, és eszünkbe jut erről néhány régi történet. Pedig már ciki, babás dolgok ezek, mégis jól jönnek a nehezebb pillanatokban.
Ez az új kötet még furulyaiskolát is tartalmaz, amit a merészebb szülők, vagy kezdő pedagógusok örömmel forgathatnak, és az egészen biztos, hogy a picinyek hálás közönségei lesznek a hangszeres bemutatónak. Arról nem is beszélve, hogy az is nagyszerű, közös szórakozás együtt tanulni a nagyobbacska gyerekekkel a furulyázás alapjait.
Forrás: szulo2pont0.hu
|
|