Tittel Kinga újabb remek könyve: A Várnegyed titkai, szeptember hónapban bekerült a Szívünk rajta matricás könyvek közé. Ezúttal is a szerző csodás fotói és Kecskés Judit rajzai gazdagítják a kötetet, akárcsak a Mesélő Budapest című elődjénél.
Ha kíváncsiak vagytok Budapest ékszerdobozára, legrégebbi és egyben legtitokzatosabb lakónegyedére, vágjátok zsebre ezt az iskolásoknak és felnőtteknek egyaránt izgalmas útikalauzt és barangoljátok be a Várnegyed utcáit.
„Úri utca 14. (...)1889-től a házat sokan szellemjárta helynek tartották. Lakói állítólag minden év augusztus 20-án délután egy körül, két egymáshoz bilincselt csontvázat láttak. A kísértetek nagyon lassan leereszkedtek az emeleti lépcsőről, majd átsuhantak az „Elefántszoba” mennyezetén. A rejtély csak 1943-ban oldódott meg: az óvóhelyek kiépitésekor ugyanis a ház alatti barlangpincében rábukkantak egy kiszáradt, “török korabeli” kútra, amelynek mélyén két csontváz feküdt kezeikkel egymáshoz láncolva. A kút feletti kürtő pont oda vezetett, ahol a jelenéseket látták.”
Ayhan Gökhan
Vár a titok
Budapestről sokszor és sokféleképpen írtak, dolgozták fel a város történetét, jelentettek meg egy-egy nevezetesebb helyszínéről gyerekeknek szánt kiadványt fogyasztható, könnyen emészthető formában.
A Vár környékén folyamatosan szimbólumokba botlunk, utalásokat veszünk észre, és noha egyes ábrákhoz tartozik magyarázat, felirattal ellátott tábla, van, ahol semmi nem nyújt eligazodást. Mintha térképet böngésznénk, helynevek nélkül, szótárt, az idegen szó magyar megfelelője nélkül.
Tittel Kinga könyve térkép, segít eligazodni a Vár útvesztőiben, fogalomlabirintusaiban, szótár, megadja a dolgok pontos jelentését.
A rövidre fogott magyarázatok, leírások kerülik a száraz tényközlést. Tittel élményorientált ismeretátadásra és alaposságra törekedett, a legkisebb kiugró, apró szobor arra biztatja, hogy arról részletes és emlékezetes tájékoztatást adjon. A könyv alapján úgy tűnhet, a Budai Vár kőkockái, épületei, színei, puttói, cégérei széttagoltságuk ellenére is koherens egységet alkotnak, ha a Budai Vár mint jelenség felől vizsgáljuk az egészet.
Az iskolai tankönyvekben jól bejáratott történelmi személyek, például Hunyadi Mátyás, Kossuth Lajos, Ferenc József nevén kívül nem annyira tananyaghoz kötött, de annál fontosabb személyiségek neve is felbukkan a könyvben, például a II. világháború alatt zsidókat mentő Sztehlo Gábor evangélikus lelkészé.
Jelen kötet a nagyobb, harmadikos-negyedikes korosztálynak ajánlható
De a szülő is jócskán gyarapíthatja tudását, annyira sok adatot, hiteles, ellenőrzött forrásokból származó történetet bocsát rendelkezésére a szerző. Csak úgy záporoznak ránk az új és új érdekességek. Tudjuk-e, milyen barlangrendszer húzódik a vár gyomrában? Melyik a „pizsamacsíkos ház”? Hol láthatók a még az 1848-49-es szabadságharc idején kilőtt ágyúgolyók? A könyv mindenre megkeresi és megadja a választ.
Mint a legtöbb ismeretterjesztő kiadvány, a Várnegyed titkai sem mentes a hibáktól. Néhány példa. Rögtön a bevezetésben olvassuk, hogy: „A levert félholdak helyén újra felragyogtak az aranyozott keresztek, Buda török megszállása véget ért! Európa-szerte tűzijátékos vigasságokkal ünnepelték a felszabadítást.” A szerző itt elfelejt említést tenni arról, hogy a „felszabadítás” és a kereszténység helyreállítása után Magyarország újbóli megszállása következett, amely tovább tartott, mint a török hódoltság.
Máshol a szöveg arról tájékoztat, hogy a jelenleg Táncsics Mihály utca 9. alatt álló egykori börtönből szabadították ki az írót-újságírót a szabadságharcosok 1848. március 15-én, de arról már nem tudunk meg semmit, ki is volt az a Táncsics Mihály, és miért volt nagy jelentőségű az ő kiszabadítása. Szintén probléma, hogy a Lónyay-Hatvany villa tárgyalásakor azt olvassuk, hogy 1937-ben maga Thomas Mann látogatta meg az épületet, s naplójában is megemlékezett róla, de hogy ki volt az a Thomas Mann, túl azon, hogy író és naplót vezetett, rejtély marad.
Egy helyütt a Várban található Turul-szoborról találunk leírást, azonban a mellette szereplő Szerb Antal-idézet félrevezető lehet. „A turultól nem kell megijedni, nem bántott még soha senkit. Komoly madár, díszmagyarban, kissé előrehajlik, mint a tüzes parlamenti szónokok”. Röviden kitérhetett volna rá a szerző, hogy a tragikus sorsú író miért tesz gúnyos utalást a turulra, milyen szélsőséges ideológiák tapadtak a mondabeli madárhoz a XX. századi magyar történelemben.
Az egyik versidézetnél Illyés Gyula neve helytelenül szerepel: Illés (sic!) . Ezekre az apróságokra, tekintve, hogy a könyv ismeretterjesztési funkciót hivatott betölteni, a szerkesztőknek jobban oda kellett volna figyelnie. Tittel Kinga nem hagyja figyelmen kívül, hogy hibázhat, a könyv utószavában jelzi, bármilyen észrevételt megoszthatunk vele az elérhetővé tett e-mail címén keresztül.
A kiadványt rengeteg kép gazdagítja, ha egy-egy szövegrész nehezebben érthető, azok nyújtanak támaszt, a Tudod-e? keretes szövegrész pedig egyéb érdekességeket (várszoknya jelentése, Corvus cornix) oszt meg az olvasóval.
Ha szemet hunyunk a kisebb-nagyobb hibák felett, a könyv alapos áttanulmányozása után a Várnegyed és környéke egészen új színezetet ölt a szemünkben.
kulturpara.blog
Tittel Kinga már sokak szívébe belopta magát Mesélő Budapest című kötetével, mely egy igazi különleges családi útikönyv. Segítségével játékosan, kalandozva és gyönyörű fotók, illusztrációk, térképek segítségével ismerhetjük meg fővárosunk szépségeit, ismert és kevésbé ismert látnivalóit és azok múltját. (MESÉLŐ BUDAPEST)
A kötet kedvező fogadtatása inspirálta a szerzőt és a kiadót, hogy készítsenek további izgalmas és érdekes köteteket, így született meg a Mesélő Budapest zsebkönyvsorozat első kötete, mely a Várnegyed kincseibe, látnivalóiba és rejtett zugaiba nyújt betekintést. Teszi ezt az előző kötetben megszokott igényes stílusban, érdekességekkel körítve és ismét Kecskés Judit hangulatos illusztrációi kíséretében.
A bevezetésben kapunk egy kis történelmi összefoglalót aztán irány a Várhegy különlegessége, a Barlangrendszer.
."Szinte mindenki tudja, hogy a Várhegy olyan, mint egy nagy lyukas sajt. A mélye titkokat rejt: a lábunk alatt egy több mint 10 km hosszú barlangrendszer húzódik, amelynek üregeit több ezer évvel ezelőtt vájtak ki a meleg vizű források."
Ezután megismerjük a Bécsi kapu teret és történetét, majd irány az Európa-liget. Útközben számos szobrot csodálhatunk meg, többek között Kodály Zoltán szobrát vagy a Babits Mihály sétányon a névadó költő domborművét. Megtudunk néhány érdekességet a Budavári Evangélikus Templomról, az Országos Levéltárról mielőtt tovább haladnánk a Kapisztrán térre, ahol Kapisztrán János három méteres bronzszobra egy nándorfehérvári csatajelenetben ábrázolja a szerzetest.
És, ha már Várnegyed, nem maradhat ki a Hadtörténeti Múzeum sem. Ha már itt tartunk! Észrevettétek, hogy a múzeum várfal felőli oldalán ágyúgolyók vannak a falban? Azokat még 1849-ben a magyar hadsereg lőtte ki. Tudod hol van az utolsó Budai pasa sírja? És azt, hogy melyik a Savanyú-bástya és, hogy mit rejt a Sziklakórház?
Ha pedig a budai zsidóság első zsinagógájára vagy kíváncsi, akkor látogass el a Palota út 1-be. Bár sajnálatos módon csak a pár négyzetméteres rituális fürdő látogatható a föld alá temetett zsinagógából. Ahol sok fővárosi lakos sem járt még szerintem az a Labirintus, melynek bejárata az Úri utcában található. Az utcában járva pedig járjunk nyitott szemmel, emléktáblák, puttók, szobrok és még középkori falmaradvány is vár ránk.
A kötetben még olvashatunk érdekességeket többek között a Fortuna utcáról, a Vörös Sün Házról és pár nagyon is jól ismert épületről, mint a Mátyás-templom, a Halászbástya és a Dísz téren található Houdini Ház. Kapott egy fejezetet a Szent György tér és a környéke az Öreg huszárral, a Sándor Palotával, a Turul-szoborral, aztán eljutunk a Királyi Palotába és környékére.
A zegzugos utcákat járva eljutunk végül a Várkert Bazárba és a Clark Ádám térre, majd zsebkönyvünk végén egy jópofa kincsvadászatra bukkanjunk. A Várnegyed különböző szobrainak, domborzati alkotásainak, címereinek és rejtélyes kopogtatóinak felkutatása jó kis program lehet egy családi városnézés során.
Tittel Kinga ezúttal is egy klassz kötetet hozott a főváros kedvelőinek vagy azoknak, akik egy klassz kis útikönyvvel vágnának neki a Várnegyed megismerésének, mert Budapest ismét mesél...
VISSZA A KISIKOLÁSOK OLDALÁRA
|