Dr. Seuss-sorozat (1) Kalapos Macska
2020.10.21. 15:03
7-8 éveseknek
Írta és illusztrálta: Dr. Seuss
Fordította: Szabó T. Anna
Kiadó: Kolibri Gyerekkönyvkiadó, 2016
Oldalszám: 64
Dr. Seuss neve fogalom: ő a gyerekirodalom egyik legnépszerűbb alakja, Kalapos Macska című meséje pedig a legismertebb könyve. Figurái gyakran furának tűnnek elsőre, ám egy-kettőre szívünkbe zárjuk őket. Dr. Seuss egyedülálló képi világa, humoros és zseniálisan egyszerű versei a legkisebbektől a már önállóan olvasókig mindenkit megszólítanak.
Mikor felbukkan a kicsit sem kancsal és kacska Kalapos Macska, majd ránk kiált, hogy talpra és mancsra - akkor az unatkozó Sári meg a bátyja egy szempillantás alatt hatalmas felfordulás közepén találja magát, körbe cikázó és mindent letaroló Izékkel.
De mi lesz, ha anya hazaér?!
TADÁMMM!
Ki jött vissza?
A Kalapos, ki más?
- Ne féljetek! Most jön
a nagytakarítás!
Én ha játszom, végül
mindig elpakolok!
Jó trükk! Megmutatom!
Nem olyan nagy dolog!
|
És ahogy elkezdte,
el is rakta sorba:
Tej, madzag, gereblye,
könyv, csésze és torta,
mi van még? Legyező!
A lámpa, a ruha...
Lehet, nem is tombolt
nálunk senki soha?
|
|
Az 50-220 szóból álló rövid, humoros verses mesét első és második osztrályt végzett, kezdő olvasóknak ajánljuk.
|
Hintafa blog
A szerző, aki a szűkös (mindössze 220 szóból álló) szókészletből csavaros, érdekes és vicces történeteket hozott ki, ráadásul a képeket is ő készítette melléjük. A The cat in the hat fordítását Szabó T. Annára bízta a kiadó, és nagyon jól tette! Mert a költő valóban fergetegesen visszaadta a szöveg eredeti egyszerűségét és zsenialitását. Olvasni tanulóknak, régóta olvasónak, olvasni nem tudóknak, szóval mindenkinek!
A Kalapos Macska egy esős napon tűnik fel, amikor Sári és testvére éppen otthon az ablak előtt ücsörög, és unatkozik. Ekkor kivágódik az ajtó és minden különösebb udvariaskodás nélkül bemasírozik egy macska piros csíkos kalapban, piros nyakkendőben, fehér kesztyűben, és elképesztően jó szórakozást ígér. Az események csúcspontján előkerül egy nagy piros láda, amiből kipenderül két hiperaktív, játékos és barátságos kis Izé. Majd feltűnik anyu is, a ház felé vezető úton.
A katasztrófával fenyegető helyzetben ki áll vajon a sarkára és takarítja el a felfordulást?
Dr. Seuss könyveit saját maga illusztrállta, hiszen tapasztalt karikaturista, rajzoló, és festő is volt. Gyerekkönyvei előtt dolgozott a Vanity Fairnek és a Life magazinnál is. Illusztrációihoz jellemzően mindig csak három-négy erőteljes színt használ. Bár a rajzai elnagyoltnak, sokszor befejezetlennek tűnhetnek, valójában alapos tervezés áll mögöttük. Dacára a korabeli - a maihoz képest fejletlen- nyomdatechnikai és színkeverési lehetőségeknek, aprólékosan, az utolsó árnyalatig eltervezte a könyvei színvilágát. A Kalapos Macska esetében is számozott színpalettát készített, különös tekintettel az élénk pirosra, hogy elérje az általa elképzelt vizuális hatást.
Illusztrációi gyakran átmenetek az iskolai gyerekfirkák és a sietve felvázolt karikatúrák skiccei között. Az eredmény azonban hibátlan. Ahogy a képregények esetében is, Dr. Seuss rajzai a szöveggel együtt élnek. Hiszen van, hogy a karakterek arckifejezése, testtartása lendíti tovább a történetet, vagy ad plusz jelentéstartalmat az olvasottakhoz.
Ilyen hosszú idő elteltével persze nehéz megítélni, de könyvei első kiadásuk idején hihetetlenül újszerűek, frissek, és -megkockáztatom- felszabadítóak lehettek. Mind a mondanivaló, mind pedig a látványvilág tekintetében eltért az addig megszokott negédes, idilli, gügyögő, vagy éppen kioktató stílustól. Ebből a szempontból erős párhuzamot érzek Dr. Seuss munkái és másik nagy kedvencünk, Janikovszky Éva könyvei között, hiszen nála is alapvetés a "gyerek nem hülye, csak alacsonyabb nálunk" szemlélet.
|
|