1/ Tükröm-tükröm - Kisbaba a tükör előtt
2012.08.30. 22:46
A „tükör szakasz”-nak nevezett fejlődési fokozat a kisbaba öntudatra ébredése. Most látja először magát teljes valóságában a tükör által alkotott kép segítségével.
Kezdetben nem tudatosodik benne, hogy ő egy, az anyjától független lény, nem ismeri fel teste határait, nem tud különbséget tenni önmaga és a környezetében található dolgok között. A tükör segítségével viszont képes beazonosítani saját vonásait. Lassan elkezdi felfedezni a kezét, testét és a körülötte lévő tárgyakat.
A szakemberek véleménye megoszlik abban, hogy a kisgyerek már négy hónapos korától vagy csak a hetedik-nyolcadik hónap tájékán kezdi felismerni saját magát.
|
Négy hónaposan olyan izgalommal és örömmel tekint a tükörképére, mintha egy másik kisbaba jelent volna meg. Az anyját felismervén a tükörben, már máshogyan reagál, és a reakciói alapján elkezdi felismerni önmagát.
A hetedik - nyolcadik hónapra a dolgok egyre izgalmasabbak lesznek. Felfedezte már testét a kezeivel vagy a szájával, és elkezdi használni. Ismeri az arcokat, akik körülveszik, és hallgat a nevére. Ebben az életkorban megfigyelhető egy fokozott érdeklődés a tükör iránt, elvarázsolja őt, egyre kifejezőbb gesztikulálással reagál a tükörképére.
A kisbaba öntudatra ébredése nagy lépés a személyiségfejlődésben. Ez a stádium 6-8 hónapos kortól 2 éves korig tart, ebben az időszakban látja meg az összefüggést a tükörképe és a saját teste között.
Az én-tudat, önismeret kezdete a szomatikus én, valakinek testi önmaga. Az énkép azokra a korai szomatikus és motoros (testi és mozgás) élményekre épül, amelyeket a csecsemő aktív mozgáskésztetései révén nyer. A csecsemő kezdetben véletlenszerűen helyezi egymás mellé a saját testéről szerzett benyomásokat, és kb. 9-12 hónapos korára alakul ki a testséma (testkép), a saját testéről létrejövő belső vázlat.
|
|