3/ Zenei nevelés óvodás korban: Zenei és édes anyanyelvünk
„A 3-7 éves kor sokkal fontosabb a következő éveknél. Ezekben az években eldől az ember sorsa jóformán egész életére.” (Kodály Zoltán)
Ismert tény, hogy a zene segítheti gyermekünk olvasási és tanulási képességének fejlesztését. A zene, pontosabban a zenélés következtében a gyerekeknek több olyan képessége is fejlődik, mely fontos a tanulás szempontjából is.
A beszédhangok sok esetben nagyon kicsit különböznek egymástól.
Ilyen például a zöngés 'b' és a zöngétlen 'p'. E két hang esetében a levegő útja, a nyelv és a száj mozgása azonos, csak a zöngésség, alapján lehet őket megkülönböztetni egymástól: a zöngés 'b' esetében a hangszálaink is dolgoznak, rezegnek, a zöngétlen 'p' esetében a hangszalag néma.
Ezek az apró, a másodperc harmad-negyedrészéig megfigyelhető különbségek csak jó hallás esetén vehetők észre. A zene pedig segít a jó hallás kialakításában.
|
Szintén fontos, hogy fejleszti a zene a ritmusérzéket.
A magyar nyelv nagyon szabadon alkalmazza a rövid és a hosszú hangokat a beszédben, éppen ennek köszönhető a fenti verssor szép ritmusa is. (Ebből a szempontból is különleges a nyelvünk, csak a finn hasonlítható hozzá.)
A hangok hosszúságának is van értelemmódosító hatása: nem mindegy, hogy 'koma' vagy 'kóma', 'sok' vagy 'sokk', 'lapos' vagy 'lápos'. Talán a legviccesebb a 'mellett' helyett 'mellet' hiba, mellyel szintén gyakran lehet találkozni. Talán még fontosabb, hogy a hangok hosszúságának felismerése segít a helyesírás javításában is
A hangszeres zenének a finommozgás fejlesztésében is nagyon fontos szerepe van.
A húrok pengetése, a billentyűk, gombok nyomogatása a kéz ügyességét nagyon hatékonyan fejleszti.
Az éneklés jótékony hatással van a beszédhibákra, fejleszti a személyiséget, a kommunikációs képességet, az önbizalmat, és jót tesz az idegrendszer fejlődésének is.
Zenélni, zenéthallgatni jó! Ma Magyarországon szinte mindenkinek elérhető a zeneiskolai oktatás. Ha tehetjük, használjuk ki ezt a lehetőséget is. Nem feltétlenül kell, hogy világhírű zenész legyen belőle!
Sokkal fontosabb, hogy gyermekünk boldog és kiegyensúlyozott legyen.
|
|