3/ Zenei nevelés óvodás korban: Panka és Csiribí zenés mesekönyvek
1. Micsoda idő!
Mi történik, ha a köd nem akar felszállni a völgyből?
Miért duzzog a nap?
Hogyan lehet megvigasztalni egy zokogó felhőt? Ki tudja visszatenni a kipottyant madárfiókát a fészekbe?
Panka és Csiribí mindenre találnak megoldást, hol muzsikaszóval, hogy kedvességgel, hol egy kis huncutsággal.
A Micsoda idő!-ben két kis erdei tündér kalandjairól olvashatunk - esőben, hóban, ködben, szélben, napsütésben.
Ónodi Eszter hangja életre kelti az összes szereplőt a vidáman csacsogó Pankától kezdve egészen a bosszúsan dörmögő Szarvasbogár bácsiig. Kiadja az EMI.
|
2. Tündérváros
Mesélő: Vándor Éva
Zene: Bizek Emi
Kiadás éve: 2016
Panka, a tündérlány és Csiribí, a tündérfi különös és mégis emberi kalandjai az erdő közepén.
A két tündérgyerek ismerkedik a természettel, esőben, hóban, szélben ködben, napsütésben.
A Panka és Csiribí sorozat harmadik részében az erdei tündérek Tündérvárosba utaznak, hogy meglátogassák autószerelő barátjukat, Bonifácot.
A mesékben különböző mesterségek bukkannak elő, találkozunk orvossal, postással, cukrásszal, artistákkal, tűzoltókkal és csillagásszal is.
Berg Judit IBBY- és József Attila-díjas mesekönyvíró történeteit Vándor Éva zseniális előadásában hallhatjuk. A zenei aláfestést ezúttal is a Fonogram-díjas Bizek Emi jegyzi.
3. Tündér a biciklin
Mesélő: Vándor Éva
Zene: Bizek Emi
Kiadás éve: 2009
Berg Judit IBBY-díjas mesekönyv író második zenés meselemeze jelent meg, Tündér biciklin címmel. A zenei aláfestést ezúttal is Bizek Emi, a Fonogram-díjas zeneszerző komponálta.
Az első lemezről megismert Panka és Csiribí, a két tündérgyerek és pajtásaik izgalmas kalandjai ezúttal a járművekről szólnak.
Éjszakai virágmentés, kisvasút-építés az erdőben, cseresznye szállítás léghajóval, egy városi tündérfiú betoppanása - a könyv formában már ismert Tündér biciklin vidám és izgalmas tündér-történeteit Vándor Éva meséli.
Mesemondói képességeit eddig nem nagyon ismertük, de most kiderül: egymaga felér egy teljes hangeffekt-stábbal: kuruttyolás, szélfúvás, tündérlányhang és dacos fiúhang mind természetes könnyedséggel kel életre az előadásában!
A Bizek Emi komponálta kísérőzene pedig - az Emitől megszokott módón - elrepíti a hétköznapi világból a hallgatót, egyenesen Panka és Csiribí varázseredejének közepébe!
Panka és Csiribí zenés mesekönyvek hangmintái
A "hangoskönyv" nem is igazán találó kifejezés - hiszen itt többről van szó, mint felolvasásról. Bizek Emi Fonogram-díjas zeneszerző igazi filmzene hangulatú aláfestést komponált a mesékhez.
Zongora, fuvola, pikoló, fagott, hegedűk, brácsák, csellók, rézfúvósok és ritmushangszerek - a Halion Symphonic Orchestra hangszerei - kísérik a meséket. A zenés meselemezek minden történetét Bizek Emi varázslatos zenéi kísérnek. Az egyes szereplők hangjához különféle hangszerek társíthatók.
Az újszerű kezdeményezéssel az alkotóknak a szórakoztatás mellett az is céljuk volt, az egyszerű hangoskönyvnél többet nyújtó műfajt hozzanak létre. Régi-új ötlet ez, hiszen volt idő, amikor csak rádiót hallgathattak csak az emberek. Abban az időben természetes volt, hogy igényes, „filmzenei” dallamok vezetik végig a hallgatót a rádiójátékok történetein. Mára sajnos a hangoskönyvek többsége nem több egyszerű felolvasásnál. Azonban a sokszor valóban magas színvonalú színészi munka sem helyettesítheti a zenét. A mesék, meserészek között időnként felhangzó dallamok pedig nem helyettesítik a dramaturgiai szempontok szerint, pontosan megkomponált aláfestő zenét. A „Micsoda Idő” e tekintetben reformernek tekinthető.
Közismert, hogy a gyermekek óvodás korban nagyon fogékonyak a zenére. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy mit hallgattatunk velük! A „Micsoda Idő” zenés meselemez létrejöttében a Törpike Óvoda óvodásai és nevelői segítették a zeneszerzőt. A szakértő tesztközönség nagyon sok segítséget nyújtott a lemez létrehozásához! Ónodi Esztertől még színesebb előadásmódot, Bizek Emitől még több zenét kértek. Az Ő ötleteik alapján került a cd tokba egy kis rajzos füzetecske is, ami Pásztohy Panka tündéri rajzaival mutatja be a szereplőket.
Jó játék otthonra vagy akár énekórára egy kis "hangnyomozás"
A meselemezt hallgatva megpróbálhatjuk beazonosítani a hangszerek hangját, megfigyelhetjük a visszatérő dallamokat, motívumokat.
Ha a lenti linkre kattinttunk, meghallgathatjuk, hogyan szólnak az állatokat és tündéreket megszólaltató hangszerek. Megfelelői és a hangmintái meghallgatásához kattintson a hangszerek nevére!
Vezér szólista
Zongora
Szereplők:
Panka - Xilofon
Csiribí - Vibrafon
Jocó és Mókusék - Fagott
Benedek és a madarak - Fuvola
Szarvasbogár bácsi - Cselló
Nyest - Tuba
Moly - Oboa
- Vidáman dalolnak a kismadarak a fészekben... ez bizony a fuvola.
- A moly rágja Panka kardigánját, és közben gúnyosan nevet a kis tündéren... ez az oboa hangja.
Panka hangszerei:
Furulya (Pikoló)
Hegedű
Trombita
Csörgő (Száncsengő)
Csengettyű (Triangulum)
Cintányér
|
|