A SZERZŐ SAJÁT SZAVAIVAL AZ ALTA: TÓDAL KÖTET MÉLYEBB RÉTEGEIRŐL
„Az első Alta-versek közel tíz évvel ezelőtt balatonföldvári nyaralásaink során Róza unokahúgomnak születtek. Gondolatban esténként kimentünk a Balaton partjára megnézni, mit is csinálnak éppen a tó lakói: a békák, a picinyke halak, a katicák, a nádak, a felhők – ők lettek később az Alta-versek szereplői. Ekkor született meg a ’Fejben-tévézés’ is, mint kifejezés és játék közöttünk Rózával, amihez saját meditációs tapasztalásaim és gyerekkori balatoni emlékeim adták az élményanyagot.”
„Az Alta: Tódal egy olyan gyerekverses kötet, amely az elalvás körüli nehézségeket Alta pille tó felett tett utazásának szimbolikájával veszi sorra. Az egymáshoz szorosan kapcsolódó, de eltérő ritmusú és hangulatú versekben Alta pille kalandjáról a tavi élőlények a saját valóságukon keresztül mesélnek – a nád elringatja, a békák irigykednek, a pók behálózná a pillét. A kötetet egy prózában írt mese zárja, melyben Alta pillangó a Varázskő üzenetének megfejtésével és átadásával az elcsendesedés titkaira tanítja meg Lulla tündért.
Az Alta: Tódal kötetben azt szerettem volna megmutatni, hogy a meditációs elcsendesedésben lehetőségünk van megérezni, hogy igazából csakis az „itt és most” pillanata létezik. A múlt és a jövő képeit saját gondolataink hozzák létre, félelmeinket pedig ezek a gondolatok táplálják. A gyerekek még képesek a pillanatban élni, majd a felnőtt világ elkezdi őket kiragadni ebből: ’ha nem csinálod ezt és ezt, akkor ez és ez lesz; rajzolásból nem lehet megélni, stb.’ Természetesen a tervező gondolkodásra szükség van, de nagyon fontos az inspiratív strukturálatlan idő is, hogy a gyerek meg tudja élni azt, amiben igazán feloldódik. A meditáció egy lehetőség, egy csodás gyakorlat arra, hogy rálássunk saját belső világunk működésére. Ehhez viszont nyugalmi időt kell teremteni, hisz a csillagokat sem lehet úgy vizsgálni, hogy futunk egy látcsővel.”
A SZERZŐRŐL BŐVEBBEN
Az Alta: Tódal kötet készülte előtt Szigeti Ildi képzett angoltanárokat az ELTE-n, indított Internet alapú diákcsere programot, a világszerte mára 45.000 tagot számláló HomeExchange szervezetnek pedig jelenleg is ő magyarországi PR-osa. Egy másfél évig tartó lyme betegségből felépülve Botsport (www.botsport.hu) névre keresztelt mozgalmában tömegeknek mutatta és mutatja meg, hogy az erdő, mint közösségi tér, és a mindennapos mozgás bárki számára elérhető. lldi közösségépítő tevékenységére az Ashoka ’Innovators for the Public’ washingtoni alapítvány is felfigyelt, nem véletlenül szólította berkeibe a csupán 32 magyar tagot számláló, társadalmi szintű változást előidéző újítókat tömörítő szervezet.
AKTUÁLIS
Ildi egy amolyan modernkori polihisztor, aki mindig több irányba nyit. Igény és felkérés érkezett, Ildi pedig nem késlekedett: 2013 decemberben felnőtteknek szóló interaktív előadássorozatot indított „Tárt Kulisszák” – Alta-tea délutánok címmel, majd 2014 áprilisától a családokat is szeretné megszólítani az interaktív „Alta-hangja” családi verskoncerteken.
„Tárt kulisszák” – Alta-tea délutánok: Szigeti Ildi egy olyan lakás-szalon délután szerkezetét építette fel, melynek alapját a neki írt olvasói levelek alkotják. „Annyi kérdést kaptam azzal kapcsolatban, hogy miként lehet ennyi életet élni: kisgyerekes anyukának lenni, dolgozni, családot és közösségeket szervezni, hogy arra gondoltam, hogy milyen jó lenne nyitni egy informális teret, ahol ezekről beszélgetni lehetne. Sokan érdeklődtek a meditációs tanulásaim és az első-könyves tapasztalataim iránt is, én pedig szívesen mesélek ezekről a dolgokról” – mondja a szerző."
Az anyagot összeállította: Somogyi Eszter
Forrás: babamamailfo.hu
|