Miért görbe a banán?
a) Mert nincs senki, aki kimenne az őserdőbe, hogy sorra kiegyenítse a banánokat.
b) Mihelyt az egyes gyümölcsök kinőnek az árnyékot adó banánlevelek alól, a fény felé törekszenek, így aztán görbén, fölfelé nőnek.
c) A majmok a nap legnagyobb részét a banáncserjéken töltik, s igen gyakran lendülnek banánról banánra. Ennek következtében elgörbülnek - természetesen nem a majmok, hanem a banánok.
Melyik válasz a helyes?
A megoldást megtalálod a könyvben!
Néhány kérdés ízelitőül a több mint 70-ből:
-
Melyik emlős építi a legnagyobb fészkeket?
-
Miért görbe a banán?
-
Miért kell fogat mosnunk?
-
Miért csíp a csalán?
-
Honnan származik a csokoládé?
-
Miért haltak ki a dinoszauruszok?
-
Hány tojást tojik egy tyúk egy évben?
-
Hogyan fognak pingvint a jegesmedvék?
-
Melyik állat vemhessége tart a legtovább?
-
Miért nem érezzük, hogy forg a Föld?
-
Valóban lusta a lajhár?
-
Kell-e inniuk a halaknak?
-
Miért világítanak a szentjánosbogarak?
-
Miért kék az ég?
-
Melyik a legnagyobb állat a világon?
-
Miért vannak barna és fehér tyúktojások is?
-
Hogyan keletkeznek a hullámok?
-
Van-e élet a Marson?
-
Miért zúg a kagylóban a tenger?
-
Miért látjuk néha nappal is a Holdat?
-
Miért sötétek az esőfelhők?
-
Hogy kerül a penész a kenyérre?
-
Valóban esőt jelez a fecskék alacsony röpte?
-
Miért sós a tenger?
-
Miért világítanak a csillagok?
-
Tényleg csendes a Csendes-óceán?
-
Mitől bűzlik a bűzösborz?
Nagy miértek kis könyve
Aki látott már közelről gyereket, biztosan ismeri a kérdőmondatok olykor végtelennek tűnő áradatát. Nem csak a miért-korszakról van szó, hiszen egy egészséges kíváncsiságú gyermek jó esetben e korszak után még sokáig nem fogy ki a kérdésekből. Ha viszont a felnőtt már kifogyott a válaszokból, vagy éppen olvasásra szeretné bírni a gyerkőcöt, bátran adja a kis kíváncsi kezébe a Miért sós a tenger? című kis kötetet.
Friederike Wilhelmi könyve egészen biztosan gyerekek közreműködésével készült, mert olyan fontos – és feltehetően gyerekszájból származó – kérdésekre ad választ, mint például:
Miért görbe a banán?,
Mit készítenek elefántganéjból?,
Tulajdonképpen honnan jön a szél?,
Kell-e inniuk a halaknak?,
Miért csíkos a zebra?
Ugye hogy kifogna rajtunk egy kisiskolás is, ezekkel a kérdésekkel?
A könyv minden egyes kérdésre három lehetséges választ kínál, s ezzel jó játéklehetőséget is. Akár a gyerekek olvassák fel egymásnak a kérdéseket és a megadott válaszokat, akár a szülő hívja a csemetét egy kis „okoskodásra”, mindenképpen jól fognak szórakozni. A válaszok fölötti töprengéssel bárki lemérheti a saját ismereteinek pontosságát, habár a felnőttek valószínűleg hamar kitalálják, melyik a helyes megoldás. Érdekes azt is megfigyelni, hogy a gyermeki fantázia mi mindent talál elképzelhető vagy elfogadható megoldásnak. Ha másért nem, egy jó nevetésért mindenképpen érdemes végigböngészni a válasz-variációkat. Amint rászántuk magunkat a teljes igazság kiderítésére, máris lapozhatunk, hogy bővebben kifejtve olvassuk el a helyes megoldást. És a következő oldalon máris újabb, nagy horderejű kérdés vár ránk.
Összesen hetvennégy izgalmas kérdés és megdöbbentő válasz a természetről. A kérdésekre pedig nemcsak válaszol a könyv, de sok-sok érdekes további információval is szolgál. A címadó kérdésnél például (Miért sós a tenger?) az is kiderül, miért halhatnak szomjan emberek a tenger kellős közepén, s hogy egyáltalán, hogyan kerül a só a tengerbe. Erre remekül felesel a Miért kék a tenger? kérdés, ami szintén szerepel a kötetben. Természetes is, hiszen, ha egy gyerek már tudja, miért sós, nyilván kíváncsi arra is, miért kék.
Humorból sincs hiány. Többnyire szellemesek, gyerekfejjel nagyon is elképzelhetőek a hamis válaszok is. Nem tartom kizártnak, hogy Friederike Wilhelmi ezek egy részét is a saját, vagy a környezetében előforduló gyerekektől kölcsönözte. A valódi válaszokat pedig kellő egyszerűséggel, lényegre törően, de nem felületesen magyarázza el.
A Majorosi Anna és Tatár Sándor által fordított és magyarra átültetett szöveget Kalmár István vidám illusztrációi teszik teljessé. A kötetre tökéletesen illik a „szórakoztatva tanító könyv” címke. A legjobb sorsa talán az lehet egy ilyen kedves, mégis izgalmas olvasmánynak, ha a benne található válaszok újabb kérdéseket vetnek fel, amelyekre a kis olvasó már maga keresi meg a válaszokat.(Szeifert Natália)
Forrás: olvassbele.com
|