Pipogya (2) Pipogya és a Városvédő Szen
2016.07.24. 03:18
8 éves kortól
Illusztrálta: Gyöngyösi Adrienn
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2012
Oldalszám: 96
A Budapest belvárosában élő Medve Alfonz, alias Pipogya, valamint pajtásai kalandjai folytatódnak. Az előző kötetben megalakult Vest, azaz a Vadállat Ember Segítő Társaság tagjai, Pipogya, Tigris Oszkár, Oroszlán Géza, és embergyerek barátaik, Anna, Eszter és Tomi újabb fontos küldetést teljesítenek.
Ezúttal a művészettörténész Váraljai Elemérrel kell felvenniük a harcot, aki elhatározza, hogy az emberek és Budapest védelmében a városi vadállatokat, köztük Pipogyát és barátait állatkertbe kell zárni. A kis csapatnak most nélkülöznie kell a varázserővel bíró manó, Aranyka segítségét, utóbbi ugyanis egy távoli rokona esküvőjére hivatalos a messzi Új-Zélandra. Aranyka azért még elutazása előtt kioszt Annának, Eszternek, és Tominak néhány amulettet, hogy lássák az amúgy békés, a többi ember számára láthatatlan városi vadállatokat, köztük jó barátaikat, Pipogyát és társait.
A kis társaság izgalmas kalandjai során bejárja többek között a Budai Várat, sőt, egy Combino villamoson is nem mindennapi utazást tesz. Gyöngyösi Adrienn kedves, színes rajzai kísérik ezúttal is az igényes kivitelű, humoros, olvasmányos kötetet, amely jó szívvel ajánlható a (nemcsak budapesti) gyerekek figyelmébe.
|
A már jól ismert hőseink egy új negatív szereplővel kerülnek szembe, olyannal, aki sokaknak nem is tűnik annak...
Itt van tehát először is Pipogya, a bumfordi, ám csupa szív és lélek, mi több, ész medvegyerek, két barátja, a bölcsész jellegű Oroszlán Géza, és a hebehurgya Tigris Oszkár, valamint a három gyermek, Anna, Eszter és Tomi, akik már egyre kevésbé „csak mellékszereplői a történetnek”, meg Aranyka, a varázshasználó tündér – csupa szeretni való pofa. Akivel pedig meggyűlik a bajuk, az egy Váraljai Elemér nevű, mindenkinek csak jót akaró humanista, a címbéli Városvédő Szent, akiről kiderül, hogy inkább álszent, és különben is a mindenki alatt csak az embereket érti, a városban láthatatlanul élő vadállatok meg dögö... úgy értem, menjenek az állatkertbe, bentlakónak. Azt meg ugye egyikük sem szeretné.
Amellett, hogy a történet igen izgalmas (az a Combino villamosos rész csuda klassz, imádtam!), jó sok mondanivaló is került bele. No nem bele az orcánkba, sokkal inkább elgondolkodtató módon. Az, ahogy és amin az állatok és a gyerekek összevesznek, meg Váraljai figurája ezzel a „legyen mindenkinek jó” dologgal, és hogy mi a jó, azt persze ő mondja meg, és így tovább. De mindez annyit sem érne, mint múlt évi bérlet a villamoson, ha nem lenne a könyv telistele remek humorral. Méghozzá sok különfélével. Tigris Oszkár pl. a harsány, azonnal ható, hovatovább zsigeri poénokat hozza, de van itt nyelvi (a jó öreg mögötted vicc itt is üt), filozofikus, képi, helyzetkomikum, és még sorolhatnám. És helye is van mindennek, nem csak arról van szó, hogy Bátky egy ilyen vicces csávó, aki nem bírja megállni, hogy szét ne poénkodjon mindent. Az egyik kedvencem a kínai cserediák pandagyerekhez kapcsolódik, de nem mondom el.
És az meg még jobb, hogy mindeközben él az egész, hihető, nem azért, mert frankón bekajáltam, hogy vadállatok élnek láthatatlanul Budapesten, hanem mert olyanok ezek a Pipogyáék. Vásottak, rosszcsontok, kedvesek, aranyosak, és ugyanakkor van szívük és agyuk is, és egyiket sem félnek használni, bár egyik-másikat néha kicsit megkésve veszik elő. Igazi gyerekek, na. És az is jó, hogy most többet megtudhatunk Pipogya szüleiről is, és a hozzájuk kapcsolódó utolsó jelenet színaranyból van, és el akarom rakni rosszabb időkre, hogy akkor is melengesse a szívemet.
|
|