Massza
2016.08.02. 21:14
Kiadó: Manó Könyvek, 2016
Oldalszám: 240
Ráber Patrik tök átlagos. Tizennégy múlt, egy hatosztályos gimibe jár, normális családja van és néhány (kevésbé) normális barátja. A haja szőke, a szeme sötétkék, a testalkata átlagos.
A lányok alig veszik észre. Legalábbis a legtöbb. Ráber Patrik mégis elüt az átlagtól. Színésznek készül, szabadidejében verseket és monológokat tanul.
A családja nem igazán érti meg, ahogy az osztálytársai sem.
Ráber Patrik kretén.
Ráber Patrik nyomorék.
Ráber Patrikra nincs szüksége a világnak.
Legalábbis azok szerint, akik zaklatják őt.
Egy regény az online és offline megfélemlítésről, egy kamasz legádázabb félelmeiről és arról, hová vezet, ha a cybertérben teljesen elvész a kontroll.
|
Kalapos Éva nemcsak megszólítani képes a tizenéves olvasók meglehetősen széles körét, hanem hosszasan és hangulatosan el is beszélget velük, a D.A.C. könyvek sikere fényében nyílt titok. Nem vállalt tehát különösebben nagy rizikót a Manó Könyvek főszerkesztője, Csapody Kinga, amikor a kiadó istállójából épp őt kérte fel új, Menő Könyvek* címmel aposztrofált, kamasz olvasók figyelmére számot tartó és bevallottan „merész” témákkal jelentkező sorozatának nyitókötetére.
A kiskamaszok számára az online visszajelzések kiemelkedően nagy jelentősséggel bírnak. Az analóg világ szülöttei el sem tudják képzelni, milyen fontosak számukra az online kapcsolatok, mekkora örömöt vagy törést jelenthet nekik egy-egy cybertérben lezajlott esemény. Ráadásul napjainkban már differenciálódtak a közösségi terek is: míg a digitális migránsnak számító harmincas-negyvenes, azaz a szülői korosztály elsősorban a facebookon aktív, a kamaszok előnyben részesítik a snapchat, vagy az instagram felületét.
Ugyanakkor, bármilyen otthonosan mozognak is a virtuális világban, nincsenek tisztában technikai és morális alapvetésekkel. Természetesen a netes zaklatás is az áldozat-típusokat találja meg, viszont jelentősen nagyobb annak a veszélye, hogy hamis profilokkal rendelkező rosszindulatú felnőttek a fiatalok bizalmába férkőzzenek. Ezért, hangsúlyozta a szakértő, kiemelten fontos a családon belüli kommunikáció, a bizalomra épülő szülő-gyerek illetve tanár-gyerek kapcsolat.
|
|