Samu és egy esős nap - Elbújtam
gyerekszemle.hu 2016.09.15. 02:42
Samu, a kis nyuszi unatkozik, mert kint esik az eső és fúj a szél, nem mehet játszani. Ezen az esős napon együtt van a család, mégis olyan unalmas minden. De egyszer csak Samunak támad egy jó ötlete, és vidáman ér véget a nap.
Egyre elterjedtebbek lesznek a picture bookok, melynek lényege, hogy az illusztrációé a domináns szerep, és szöveg sokszor egyáltalán nem is kíséri a képeket. Magyarországon a szülők és a pedagógusok még bizalmatlanok a szinte csak illusztrációból álló könyvekke. A Magyarországon megszokott klasszikus, passzív esti meséhez, vagyis amikor a szülők olvasnak fel egy történetet a gyereknek, valóban kevésbé használhatóak az ilyen típusú gyerekkönyvek.
A picture book azonban nem is ezt a célt szolgálja, hanem az interaktív, kreatív együtt mesélés eszköze kíván lenni. A felolvasás során a gyerekek képi képzelőereje dolgozik, a picture book pedig a szóbeli kreativitást fejleszti az illusztrációk alapján kitalált mesével.
Vitathatatlan, hogy egyik terület sem fontosabb a másiknál, mindkettővel érdemes tudatosan is foglalkozni.
|
Az információ jelentős részét képekben kapjuk, ezért a passzív befogadást ellensúlyozandó talán még fontosabb megtanítani a gyerekeket arra, hogy maguktól is szavakba tudják önteni azt, hogy mit látnak a képeken, milyen érzelmeket váltanak ki belőlük ezek a képek, és hogyan élik meg a hatásukat. A magyar picture bookok sorát gazdagítják a Csodaceruza Kiadónál 2010 végén megjelent Rofusz Kinga Samu-könyvei és Paulovkin Boglárka Elbújtam! c. kötete.
Ezen kiadványok alapján adunk most néhány tippet ahhoz, hogyan használhatjuk ezt az angolszász gyökerű műfajt otthon, illetve az óvodában, iskolában.
Néhány javasolt kiindulópont:
Hogy ugyanazt a szituációt hányféleképpen lehet értelmezni, arra szemléletes példa lehet, hogy egy képet ki hogyan mesél el. Az alábbi képen a szöveg szerint egy a mamájától figyelmet követelő kis nyuszit látunk. De például egy négyéves kislány, aki nem ismerte a történetet, a képen egy titokban a mamája háta mögé lopózkodó nyuszigyereket fedezett fel: a nyuszi gyerek éppen meg akarja ijeszteni a mamát, aki aztán emiatt magára önti a keverőtál tartalmát.
Paulovkin Boglárka alábbi rajzáról a múltkor egy tíz éves vendégünk jegyezte meg, hogy szerinte a nyuszi a képen inkább rémültnek látszik, és talán mérges apja elöl bújhatott el. (A történet szerint viszont csak egy jókedvű bújócskáról van szó.) A képmeséléskor érdemes azt is megkérdezni a gyerektől, miért éppen azt gondolják a képről, amit. Így a felnőtt is hasznos információt szűrhet le akár a saját gyereke kedélyállapotáról, gondolkodásmódjáról, logikájáról.
Népszerű játék a véletlenül szerveződő mese. Ahol éppen kinyílik a könyv, azzal az illusztrációval kell elkezdeni egy történetet. Az első kép után újra véletlenszerűen kell kiválasztani a következő epizód alapjául szolgáló oldalt, és így tovább, amíg el nem fogy a könyv vagy a gyerekek kedve.
Felhasznált könyvek:
Paulovkin Boglárka: Elbújtam!, Csodaceruza Kiadó, 2010
Rofusz Kinga: Samu és egy esős nap, Csodaceruza Kiadó, 2010
|
|