Mesék az élet csodáiról
Nagy Zsuzsanna 2017.02.26. 18:11
Szerkesztette: Boldizsár Ildikó, illusztrálta: Takács Mari. Magvető, 2016, 256 oldal
Mesekönyvet ajánlunk figyelmébe minden olvasónknak, kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
„Aki sok mesét ismer, számtalanszor tapasztalhatta, hogy életünknek nincs olyan mozzanata, amelynek ne volna »mesebeli« párja. A mesékben megtalálhatjuk mindazokat az örömteli eseményeket és konfliktusokat, amelyek az embert végigkísérik életútján - a bölcsőtől a koporsóig. Csodálatos történetek szólnak a születésről és a halálról, a felnövés közben bennünket veszélyeztető és segítő erőkről, az újabb megpróbáltatásokról és persze a boldogságról, amelyet a mese végén majdnem minden hős megtalál. Nagyon fontos körülmény, hogy ezt a boldogságot soha nem adják »ingyen«: meg kell szenvedni, meg kell küzdeni érte, s ha a hős túljutott a sűrű erdőn, a sárkányokon és boszorkányokon, még akkor sem lehet biztos benne, hogy az övé lesz a világszép királyleány.”
|
Mesék az élet csodáiról címmel a Reader's Digest Kiadó kiadványaként (2005), (majd 2016-ban a Magvető kiadásában) Boldizsár Ildikó válogatott össze olyan meséket, amelyek valóban csodálatosak, de nem azért, mert varázslók vagy tündérek tennék őket azzá.
„Az emberi élet csodáiról szólnak, amelyeket hajlamosak vagyunk természetesnek venni, pedig az, hogy élnek közöttünk bátor vagy bölcs emberek, s hogy olykor mindannyian tapasztalhatjuk a szeretet és a szerelem mindenekfölötti erejét, valóban csodálatos esemény. Már az is rendkívüli, hogy a kozmosz számtalan bolygója közül épp itt, a Földön alakulhatott és alakult ki az élet, s született meg az ember.”
Négy fejezet - négy témakör fűzi egybe különböző népek meséit a világ minden tájáról, élükön 1-1 magyar népmesével.
A teremtés titkaira minden nép más-más magyarázatot talált, de nem az a lényeg, hogy kinek van igaza, hanem hogy milyen csodálatos az, hogy az ember ugyanarra a dologra sokféle magyarázatot képes találni.
A bátor emberekről szóló mesék felhívják figyelmünket arra, hogy nélkülük nem fedeztük volna fel a távol eső földrészeket, s nem merészkedtünk volna ki a világűrbe. De nemcsak ezekhez kell bátorság, hanem ahhoz is, hogy valaki megismerje önmagát, szembenézzen a saját lelkében lakozó sárkányokkal.
A mesebeli bölcs emberek, okos fiúk és lányok megtanítják, hogy szorult helyzetekből nemcsak erővel, hanem furfangos megoldásokkal, minden apró körülményt figyelembe vevő bölcsességgel lehet kikerülni.
Az utolsó fejezet meséi az élet egyik csodájáról, a szerelemről szólnak: arra figyelmeztetnek, hogy a szerelemért éppúgy mindennap meg kell küzdeni (áldozatot vállalni, szenvedni), akár a betevő falatért. Eszünkbe juttatják, milyen nagy kincs az a másik ember, akit szerethetünk, s aki bennünket is nagyon szeret.
Takács Mari illusztrációi teszik még élvezetesebbé, színesebbé a kötetet.
Nemcsak szórakoztató olvasmányként olvashatjuk e meséket, hanem felfedezhetjük általuk külső és belső világunkat.
„A mesék megőriztek valamennyit őseink bölcsességéből, látásmódjából és abból a tudásból, amellyel mindennapi konfliktusaikat kezelték. A történetekből még manapság is megtudható, hogy mennyi értéket rejt a körülöttünk lévő világ. Megmutatják nekünk, hogyan lehet szóba elegyedni egy növénnyel, állattal vagy természetfölötti lénnyel, s hogy milyen sok múlik azon, miként szólunk hozzájuk. A régiek mindent élőnek láttak, ami körülvette őket, legyen az kő, szikla, fa, virág vagy folyó. Az élőkkel pedig - tanítják a mesék - tisztelettudóan kell bánni, hiszen sosem lehet előre tudni, hogy kiből lesz barát, kiből ellenség.”
Nagy Zsuzsanna
|
|