A szebeni fiúk
2017.10.07. 13:54
Írta: Lengyel Balázs
Illusztrálta: Kurdi István
Kiadó: Pesti Kalligram, 2004
Oldalszám: 232
Lengyel Balázs (1918-2007) A szebeni fiúk című ifjúsági regénye azt a nagy történelmi hőstettet mutatja be, ahogy 1849 márciusában Bem József honvédserege visszafoglalta Nagyszebent Puchner generális csapataitól. A szebeni fiúk igazi hősei nem is a szabadságharc történelmi főszereplői, hanem nagyszebeni gyerekek.
Szebeni fiúk kis csapata - a gárdisták szigorával dacolva - játszani indul a várfalakon túlra. Bigézés közben a játszó csapatok vezérei: Elekes Pali és Czinege Bódi barátságot kötnek.
Az önfeledt játéknak azonban hamarosan véget vetnek a háború borzalmai. A Nagyszebenbe érkező sebesültek, a rekvirálások, Puchner tábornok katonáinak erőszakos bekvártélyozása felforgatják a város életét.
|
A szerző egy-egy gyerekfigurába sűríti a forradalmat és szabadságharcot átélők jellegzetes társadalmi rétegeit. Elekes Pali a reformokat akaró magyar nemességet, Czinege a polgárosodásra váró kézműveseket képviseli. Az éppencsak jelzett miliőből bontakozik ki a cselekmény további része; erdélyi menekültek jönnek Paliék házába, nem sokkal később pedig megjelennek a császáriak. Az üldözötteket el kell rejteni. A szebeni fiúk a háborús zűrzavarban elrejtenek egy menekült asszonyt, aki ráveszi őket arra, hogy az osztrák csapatok terveiről híreket szerezzenek.
A gyerekek nekilátnak a jelentős veszéllyel járó hírszerző munkának. Sikerül kihallgatniuk néhány tiszt beszélgetését, de a csapat egyik tagját az osztrákok elkapják és fogdába zárják, miközben egy román és egy magyar fiú gyalog elindul Segesvár felé, hogy az osztrák csapatok támadási tervéről értesítsék Bem tábornokot.
|
|