Larsson Mária
Mász Kálmánnak szülinapja van, de még a tortának sem tud örülni egy skatulyába bezárva, ahol csak falak vannak. Vajon mit kívánjon, amikor elfújja a nyolc gyertyát?
“Persze ha tudja, micsoda szörnyűséges, hallatlan, elképesztő és csodás eseményeket idéz elő a kívánsága, akkor nem fújja el a gyertyákat, az biztos. De hát ki tudhatta előre? Ő csak azt tudta: két hét múlva suliba kell mennie, harmadik osztályba, egy olyan város olyan iskolájába, ahol nem ismer az égvilágon senkit.” Kálmán csalódott, haragszik a szüleire, amiért elköltöztek a számukra olyan fontos új otthonukba, s azt kívánja: “BÁRCSAK ELTŰNNE AZ ÖSSZES FAL!”
Két héttel később, iskolakezdés előtt egy nappal aztán furcsa dolog történik. A kisfiú felfedezi, hogy be tud menni a falba. Ott pedig egy másik világba csöppen. Egy kolbászt sütögető férfi felvilágosítja, hogy Nadíniába, a falak népének országába került. Az Írnok egy hatalmas könyvbe beír mindent, ami történik. Feljegyzi Nadínia történetét, és amit nem ír be a könyvbe, az nem is létezik. Kálmán elindul, hogy felfedezze a falbéli világot, és egy hatalmas csarnokba, a Tanácsterembe jut, ami tele van siránkozó emberekkel. A Polgármester teát és vajas kenyeret kínál körbe az emberek között, akik otthontalanok. Nap mint nap egyre többen veszítik el az otthonukat. Kálmán három, hozzá hasonló korú gyerekkel is találkozik. A fiúk, Gégé és Bébé, ikrek. A határozott Réka pedig mindjárt megtetszik Kálmánnak:
“Úgy tűnt, a lány kicsit mégis más, mint az iskolatársai. Nem a rövid, kócos haja, amibe mindenki bele akarna túrni, nem is a dacos piros szája, hanem a szeme volt különös. Ilyen kék szemet Kálmán még életében nem látott. Egy barlangmélyi tó lehet ilyen kéken ragyogó, amikor ezer év után először éri fény.”
Kálmán felfedezi, hogy zavartalanul tud mászkálni a két világ között. Megígéri Rékának, hogy visszaviszi a szüleihez. Átjuttatja a lányt a falon, de akkor Hoplacsek, a NE FÉLJETEK Őrző-védő Kft. megbecsült tagja felfedezi az egyik lebontott ház romjai között, és kihívja a rendőrséget. Réka a fal foglya lesz. Hoplacsek rájön, hogy Kálmán megszökött otthonról, és bezárja egy lakókocsiba. A kocsi ablakából hatalmas gépeket pillant meg, amelyek a legvastagabb falakat is képesek lerombolni. Az őr közli vele, hogy másnap a szülei házát is ledöngölik majd. Kívánsága tehát valóra vált: eltűnik az összes fal.Kálmánnak egy kis bravúrral sikerül megszöknie a lakókocsiból, és még épp időben kiszabadítja Rékát, akinek kis híján elfogyott a levegője a szűk falban.
Visszaviszi a lányt Nadíniába. Egy másik hatalmas terembe kerülnek, ahol Réka megtalálja a szüleit a tömegben. Kálmán bizalmába fogadja a lányt, és szorongva elárulja, hogy az ő kívánsága miatt másnap a Rombolók az összes falat ledöntik, és minden elpusztul. Ám hirtelen mentő ötlete támad. Ha az Írnok könyvében megsemmisítik a születésnapja óta teleírt lapokat, megmenthetik Nadíniát. A gyerekek kitépik és elégetik visszafelé a lapokat, de amikor Kálmán születésnapjához érnek, rádöbbennek, hogy itt végképp elszakadnak egymástól. Végeszakad a rövid barátságnak. Kálmán meggyújtja az utolsó lapot majd átrohan a falon, és a szobájában találja magát. Ott ég a nyolc gyertya a tortán és csak kívánnia kell. Most vajon mit kíván? A könyv utolsó lapján kiderül.
Úgy vélem, Mikó Csabának különösen jól sikerült a Kálmán és Réka között apránként kialakuló gyerekszerelem ábrázolása. Réka igazi erős lány (mint a svéd gyerekkönyvekben), aki tudja mit akar.
Igazán örülök annak, hogy újabb férfi illusztrátort fedezhettem fel ebben a könyvben. Stark Attila új színt hoz a magyar gyerekkönyvek világába. Azt hiszem, szerencsés választás volt ennek a történetnek az illusztrálását férfi illusztrátorra bízni.
Both Gabi
Egy nyolcéves kisfiúról szól a könyv, aki nemrégiben költözött vidékről a lakótelepre, és visszavágyott a nagymamájához, ahol „van kert, erdő és patak”. Úgy érezte, nem szeretik a szülei, hisz körbefalazták az egész eddigi szabad életét. Ezért a születésnapján a gyertyákat elfújva azt kívánta: „Bárcsak eltűnne az összes fal!”
Látszólag nem történt semmi erre a kívánságra, de egy hét múlva Kálmán szabályosan beesett a falba, és kiderült, hogy minden falon képes áthatolni. A falak mögött egy másik világ, Nadínia várta, ahol valamilyen rejtélyes okból minden fal összeomlott, emberek ezrei váltak otthontalanná, gyerekek veszítették el a szüleiket, egyszóval egy kaotikus világba érkezett. Kálmán egyedüliként képes volt arra, hogy átjárjon egyik világból a másikba, sőt, egy harmadikba is.
Nadíniában váratlanul barátokra lelt, majd szép lassan rájött, hogy születésnapi kívánságával ő volt minden baj okozója, ezért egyedül ő oldhatja meg a helyzetet. Ez csakis úgy sikerülhet, ha lemond a barátairól, a faljárási képességéről, és visszatér abba a világba, amit szülei jelöltek ki számára.
A Mász Kálmán egy kedves, szomorú történet olyan kisfiúk számára, aki szeretnék hinni, hogy meg tudják változtatni a világot. Stark Attila képei szervesen illeszkednek a kötethez, önmagukban azonban inkább riasztónak hatnak. Mikó Csaba könyve a kisiskolások körében biztosan népszerű lesz. A magyar „Pókgyerek”, Mász Kálmán akár tovább is kalandozhatott volna. Sajnos, egy kis hiányérzet maradt bennem az olvasás után, ezt a jó ötletet tovább lehetett volna írni, de azért így sem rossz a végeredmény. ()
Turai Juli
Mász Kálmán azt kívánja születésnapjára, hogy tűnjön el minden fal. Mert utálja, hogy vidékről egy lakótelepre kellett költözniük, utálja a mindent körülvevő falakat, utálja a bezártságot. Teljesül is a kívánsága: számára eltűnnek a falak, ugyanis faljáró lesz. Csakhogy a falakon belül van egy másik világ is, Nadínia. És kívánságával pusztulást hoz az ott élőkre. Látva, hogy mekkora galibát okozott, magára vállalja a feladatot, hogy megmentse Nadíniát és a szintén bajba jutott saját világát is. Kálmán olyan kiválasztott, aki épp azáltal lesz alkalmas a világ megmentésére, mert ő sodorta azt veszélybe. Az ismerős történetséma egyedi megközelítése teszi érdekessé a könyvet.
De nagyon tetszett a filozófiája is. Na jó, nem kell nagyon magasröptű eszmefuttatásoktól tartani, minden egyértelműen, a célközönség számára érthetően van tálalva. A fal és a falon kívüli világ kiegészítik egymást: csak együtt létezhetnek, egyik alkotja a másikat: ha nincs fal, nincs faltalan világ sem, és a fal sem állhat meg önmagában. A városokat és az őket képviselő falakat értéktelen, elszemélytelenedett világnak szokás tartani a vidékhez képest, itt azonban kiderül, hogy ezekben is lakozik érték, és hogy minden úgy van a legjobban, ahogy van. Ráadásul mindez egy igazi időutazós mesébe van csomagolva, az időutazás minden paradoxonával együtt! Vissza kell menni a múltba, hogy megváltoztassuk a jövőt. És nem lehet kihagyni
Stark Attila izgalmas illusztrációit: néhol falfirkaszerűek, néha nem annyira, de ami nekem különösen tetszett, hogy végre egy illusztrátor, aki nem bájolog, nem cuki kis mesehősöket rajzol, hanem humorizál, sőt, néha már-már karikatúraszerűek az ábrázolásai.
VISSZA A KISISKOLÁS OLDALRA>>
|