Milyen színű a boldogság
Szakács Zsuzsa 2017.11.13. 02:06
4 éves kortól

Illusztrálta: Maros Krisztina
Kiadó: Pozsonyi Pagony, 2017
Oldalszám: 30
El tudjuk-e képzelni, milyen színű a boldogság? Sárga? Vagy esetleg kék?
Vajon mindenki ugyanazt a színt választaná?
Ezekre a kérdésekre felelgetnek a könyv lapjait kitöltő, különböző színű illusztrációk, melyek egy-egy boldog pillanatot mutatnak meg nekünk. A kötet a Silent Book Contest - csendes képeskönyvek nemzetközi versenyében döntősként szerepelt, akkor még szöveg nélkül. Ezúttal Szabó T. Anna csodálatos versével gazdagodva tárulnak elénk a képek, ami egy újabb, különleges színt ad ehhez a tarkasághoz.
Az első mondat: „Hajnali aranytrombita…”
A történet: Te látod a boldogság színét?
A csöpp kisember melletted biztosan, még akkor is, ha nem tudja elmondani, ez a könyv helyette beszél.
Az alkotókról: Maros Krisztina a könyvvel a Silent Book Contest nemzetközi képeskönyv pályázat döntőkébe került, ahová olyan műveket vártak, amik szöveg nélkül, képekkel mesélnek. Szabó T. Anna verse csak később vált a könyv részévé.
Miért a kedvencünk: Minden oldal új hangulat, szavak nélkül kommunikál a könyv és az „olvasó”.
Kinek: A legapróbbaknak, akik rajonganak a színekért és a formákért. (marieclaire.hu)
Bogarásszuk együtt a képek közötti apró összefüggéseket, meséljünk, verseljünk róluk kedvünkre!
Neked milyen színű a boldogság?
Ismerd meg az év legszebb könyvét!
|
Egészen biztos vagyok abban, hogy ez a könyv azért született, hogy elvarázsoljon, hogy szájtátva lapozza végig kicsi és nagy, hogy a kortalan lelket izgalmas utazásra invitálja. Megvallom, rég tartottam ekkora kincset a kezemben. Igazi, a szó szoros értelmében vett képeskönyvvel csak hébe-hóba találkozik az ember, ritkán születik olyan kötet, melyben a szöveg-illusztráció arány ez utóbbi javára játszik. A Silent Book (csendes könyv) Contest nemzetközi képeskönyv pályázat megálmodói ennél is merészebbet gondoltak és olyan könyvterveket várnak évről-évre művészektől, melyek kizárólag a képi világ által mesélnek, szöveg nélkül. Így született meg Maros Krisztina lélegzetelállítóan szép kötete is, a Milyen színű a boldogság?, mely a verseny 2017-es döntőse lett.

Maros Krisztina rajzaival biztosan sokan találkoztak már. Első illusztrált kötete 2010-ben jelent meg (Varró Dániel Akinek a lába hatos), mellyel elnyerte abban az éven a Szép Magyar Könyv díját. A Pagonynál 2012-ben debütált Both Gabi A hintarabló című meséjének illusztrátoraként. Rajzai rendkívül művésziek, részletgazdagok, Krisztina hihetetlen érzékenységgel nyúl a színek világához.

A könyv egyik érdekessége, hogy mégsem annyira "csendes", mint a macska lépte, hiszen az illusztrációkat Szabó T. Anna költő sorai kísérik halk suttogással. Bizony, ez egy olyan könyv, melyben a képek szülik a történetet teljes intenzitással és játékossággal, míg a szöveg illusztrál, ezáltal az írott szó válik a képi világ interpretációjává. Ez a kis szerepcsere meglehetősen rendhagyó "olvasásra" buzdít minden korosztályt és minden bizonnyal újszerű tapasztalatot nyer mindenki, aki elmerül benne. Érdemes kihasználni a könyv böngésző jellegét, hiszen a képek apró részletei megannyi finom utalást, átfedést rejtenek magukban, ezáltal még izgalmasabbá téve az olvasást.

A képi világ legerőteljesebb és legkarakteresebb elemei kétségkívül a színek. Intenzívek, mégsem hivalkodóak, ugyanakkor finom árnyalatúak és hűen tükrözik a képek hangulatát. Mindegyik oldalon elrejtve találunk egy-egy színt, amely már utalás a következő oldal, a következő történet vezérszínére. Rendkívül érdekes dolog ezeket a leheletnyi áttűnéseket felfedezni és türelmetlenül várni, hogy milyen meséket hoznak a további oldalak. Abban azonban biztos vagyok, hogy mindenki megtalálja majd a neki tetsző történetet, legyen az cicás, békás, léghajós, tengeres, dzsungeles vagy téli összebújós.
Ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik kíváncsiak egy igazi csendes képeskönyvre, akik valami különlegesre, valami szépre vágynak, akik készen állnak egy újfajta olvasásélmény befogadására, ajánlom kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
|

|